Çorum Belediyesi Başkan Yardımcısı Lemzi Çöplü, Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Tuncay Yılmaz'ın Belediye çalışanlarının mesai ücretlerinin ödenmediğine dair açıklamalarına cevap verdi.

Çorum Belediye Meclisi Salı günü saat 15:30’ da Turgut Özal Meclis salonunda toplandı. Toplantıda Gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı. Toplantıda gündem dışı söz alan Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Tuncay Yılmaz, Belediye çalışanlarının mesai ücretlerinin ödenmediğine dair açıklamalarda bulundu.

Bekir Özsaçmacı: 1851'de demiryolu yaptık, 2022'de yapamıyoruz Bekir Özsaçmacı: 1851'de demiryolu yaptık, 2022'de yapamıyoruz

Çorum Belediyesi Başkan Yardımcısı Lemzi Çöplü konu ile ilgili açıklama yaparak, “İşçi ve işveren Sendikası ile ilgili çalışmalarımız yapıldı. Meclisimizden de yetki aldık. Bununla ilgili bizim işveren sendikamız işçi sendikasıyla görüşmelere devam edecekti. Geçen yıl 2021 ve 2022 yılının sonunu ifade edecek şekilde bir sözleşme yaptık. Bu sözleşmede asgari ücret 2 bin 500 lira iken biz 4 bin 500 liralık bir kazanç ifade ettik. Toplu sözleşmeyi imzaladık. İşçilerimiz en az 4 bin 500 lira maaş aldılar. Bu sözleşmemiz şu anda yürürlükte olan bir sözleşmedir. Diğer sözleşme ile ilgili de biz işveren sendikası olarak tekliflerimizi sunduk. Hak İş Sendikası da bizim sunduğumuz teklifleri değerlendiriyor. Parasal konular ve sosyal haklarla ilgili 2 ya da 3 maddemiz kaldı. Muhtemelen gelecek hafta sonuçlanacak. Müfettişle ilgili, bizim mesai paralarını vermeme ile ilgili herhangi bir sorunumuz yok. Bizim bazı müdürlüklerimizde sosyal ve kültür işlerinin devam ettiği yerlerde çalışma saatlerimiz hafta sonuna denk geliyor. Biz buradaki arkadaşlarımıza mesailerini izin günlerini veriyoruz. Ama faklı farklı anlamlar çıkartılıp yorumlar yapılmış olabilir. Bizim kimsenin mesaisiyle ilgili herhangi bir eksiğimiz yok. Müfettişin geldiği ve 4 buçuk milyon gibi bir rakama hükmetmesi konusunda kesin bir şey yok çalışmalar devam ediyor” ifadelerine yer verdi.