Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum

Çorum Haber

Çorum Haberleri

Çorum Belediyesi

Çorum Valiliği

Çorumspor

Çorum Gazetesi

Çorum Gazeteleri

Ahmet Ahlatcı

Çorumhaber

Corum

corumhaber

Çorumhaber

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Haberleri oku

Sungurlu

Alaca

Osmancık

Sungurlu

İskilip

Kargı

Habercim19

habercim19.com

corumhaber.net

corumhakimiyet.net

çorum time

corum time

çorum valilik

Çorum Belediye

Çorum Belediyespor

Yeni Çorumspor

Çorum Yerel

ÇorumYerel Ekonomi

Çorum Ahmet Ahlatcı

Ahmet Ahlatcı

Çorum Ak Parti

Çorum CHP

Çorum İyi Parti

Çorum MHP

Çorum Gelecek Partisi

Çorum DEVA

Çorum Saadet Partisi

Ahmet Sami Ceylan

Cahit Bağcı

Agah Kafkas

Salim Uslu

Tufan Köse

Oğuzhan Kaya

Kenan Nohut

Ali Haydar Tanrıverdi

Hacı Odabaş

Yusuf Ahlatcı

Mustafa Tahtasız

Çorumluyuz

Çorumlu Amir

Çorumlu

Çorumda

Çorumdan

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Yayla Haber

Çorum Yayla Haber

Çorum Haber

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Yerel

Çorum Yerel Gazete

Çorum
Corum
Çorumhaber
Corumhaber
çorum gazetesi
çorum gazeteleri
çorum haberleri oku

24.03.2020, 16:18 73

Korona virüsünün öğrettikleri

Önceki yazımda;

“Sormak gerekmez mi? Nasıl bir güç, ülkeleri kapatıp, tüm dünyayı karantina altına alabilir? Süper güç Amerika mı? Rusya’ mı? Çin mi? Yoksa 21. yüzyıl teknolojisi mi? Hem de gözle görünmeyen bir virüs ile…” demiştim. Bu yazımda da virüsün davranışlarına dikkat çekmeye çalışacağım. Virüsün davranışı mı olur dediğinizi duyar gibiyim. Olur, oluyor da. Bakın nasıl;

Bir kere bu virüs, çok adaletli davranıyor. İnsanlar arasında kadın-erkek, dil, din, ırk, mezhep, soylu, soysuz, zengin-fakir, ünlü-ünsüz ayırımı yapmıyor. Herkese eşit davranıyor. “Biz Müslümanız” diye torpil geçmiyor; geliyor ve vuruyor... “Burası Müslümanın Camisi, buraları melekler koruyor, ben girmeyeyim”, diye düşünmüyor. Tıpkı havraya, kiliseye, Budist tapınağına girdiği gibi giriyor ve yakaladığını indiriyor… Bu hacıdır, hocadır, şeyhtir, şıhtır, derviştir; hahamdır, rahiptir, papazdır, papadır, mübarek insandır demiyor; şamarı patlatıyor. İnsanlardan daha âdil davranıyor. Belki de uzun zamandır rafa kaldırılan “adalet” kavramı için örnek alınması gereken âdil bir sistem uyguluyor.

Bu virüs, bilimin ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu cahil toplumlara bir kez daha ispat ediyor. Hurafeleri, bid’atları, sahte dinleri, ruhbanları, yerle bir ediyor. Bilim insanlarının değerini yeniden ön plana çıkarıyor. Bilim yuvalarını kapatan, bilim kurumlarına, ehliyetsiz ve liyakatsiz kişileri getiren yönetimlerin suratına şöyle okkalı bir tokat savuruyor.

Bu virüs, insana temizliği; su ve sabunun ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor. Vücut, özellikle de el temizliğinin topluma saygı göstermek anlamına geldiğini, korkunun sopasıyla gösteriyor.

Bu virüs, insanoğluna sorumluluğunu hatırlatıyor. Ailesine, çevresindeki insanlara, tanıdığı, tanımadığı herkese önem vermeyi, başkalarının hayat hakkını korumayı öğretiyor.

Bu virüs, unuttuğumuz insani değerlerimizi yeniden fark etmemize aracılık ediyor. Komşu teyzenin, amcanın kapısını çalıp, bir ihtiyacı olup olmadığını soran yeni bir gençlik doğuyor.

Bu virüs, insanoğlunun o kibrini yerle bir ediyor. Füzelerin, atom bombalarının, nükleer silahların yapamadığını yapıyor ve o mağrur ve medeni Batı’nın bütün kalelerine, saraylarına giriyor. Onları hapsediyor… Servet ve nimetle şımarmış elebaşlarını, saltanat sahiplerini ve ülkelerini yerle bir ediyor. Düzenlerinin/sistemlerinin altını üstüne getiriyor. Ekonomilerini yere çalıyor.

Bu virüs, ne yapıyor biliyor musunuz? Acıyor ve merhametli davranıyor; Kime mi? Çocuklara… Onlara bulaşmıyor. Gençleri de koruyor ve kolluyor. Yani insanoğlunun unuttuğu “adalet”, “sevgi” ve “merhamet” kavramlarını, masumlara uyguluyor… Gençliğe fırsat tanıyor. Ders almasını ve gelecekteki yaşamını bilim, adalet, sevgi ve merhamet üzerine yaşaması gerektiğini fısıldıyor.

Bu virüs, insanoğluna en önemli değerinin sağlığı olduğunu acı bir şekilde hatırlatıyor. Sağlık olmazsa bu değerlerin hiç birisini hayata geçiremeyeceğini, kaybedeceğini söylüyor.

İnsanoğlu “farkındalık” kavramını yeniden keşfediyor.

Bu virüs, “içimizdeki beyinsizler yüzünden” belki bizleri de helâk edecek, ağır bedeller ödetecek ama ne demiş atalarımız;

“Her nimetin bir külfeti vardır. “

İnsanoğlu yeniden öğreniyor...

zorluğun yanında bir kolaylık mutlaka vardır. Korona virüsü vuracak ve geçip gidecek. Ancak hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Belki de çok daha güzel bir dünyayı, insanoğlu birlikte ve yeniden inşa edecek. Aksi takdirde kaybedenlerden olacak.

düşen ise güzelce sabretmek, ayaklarımızı yere sağlam basmaktır. Yaşadıklarımızdan ders çıkarıp, hayatımızı yeniden çok daha anlamlı bir hale getirmektir.

Ülkemize ve tüm insanlığa sağlıklı günler diliyorum.

Yorumlar (0)

24°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:12
Güneş 05:05
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:11
Yatsı 21:56
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner2014
banner2034
Arşiv

Gelişmelerden Haberdar Olun

@