Çorum Belediye Meclisi Haziran Ayı Toplantısı bu gün Turgut Özal Konferans Salonu’nda AK Parti Grup Başkanvekili İsmail Bölükbaş başkanlığında toplandı.

Toplantıda gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.

Toplantıda gündem dışı konuşan Tuncay Yılmaz, “18 aydır pandemi ve ekonomik kriz vatandaşı inim inim inletmektedir. Çorum Belediyesi bir açıklama yaptı. Kaynaklar doğru kullanılmıyor. 2021 yılı tahmini bütçesi 700 milyon TL’dir. Bu bütçeden aslan payını betona gömmek yerine esnafımıza ayıralım dedik.

Esnafa yardım ettik diye dev gibi bir rakam söyleniyor. Esnafa yapılan yardım gıda kolisi. Çorum Belediyesi işsizlikten etkilenen esnaf arkadaşımıza kira yardımı yapmışmıdır. Aynı yardımlar iki defa yapıldı bu tutar esnaflar arasında çok ta kabul görmedi. Bu tutarları toplayıp, toplayıp büyük yardımlar yapmış gibi anlatmak çok hoş olmadı. Hükümet tarafından çıkarılan bir karar vardı zincir marketlerin gıda ve temizlik maddeleri dışında mal ve temizlik maddesi satmasını yasaklamıştı. Çorum Belediye Meclisi olarak bu marketlerin bu zincirlerin sadece gıda ve temizlik ürünleri satmasını sağlayarak yerel esnafa da bir nebze destek olabiliriz” açıklamasında bulundu.

“BELEDİYE ÇALIŞANLARI BURADA MAĞDUR OLMUYOR MU”

Yılmaz, “01.01.2021 tarihiyle Hizmet İş Sendikası ve geçtiğimiz meclislerde şiddetle karşı çıktığımız Çorum Belediyesi’nin işveren sendikası üyeliği ve ortada 1500’ e yakın Çorum Belediyesi’nin sözleşmeli personeli bir türlü imzalanamayan bir sözleşme var ortada. 6 ay geçmesine rağmen sözleşme hala imzalanamadı.90 günü aşan sürelerde sendikanın hakem heyetine götürmek gibi bir hakkı var. Ortada alınması gereken farklar var. Sayın başkan bir televizyon programında ‘kimse merak etmesin bayramdan hemen sonra farkları topluca ödeyeceğiz’ dedi. Ama kanunda bunun yeri yok.6 aydır fark vermediğiniz belediye çalışanları burada mağdur olmuyor mu?” ifadelerine yer verdi.

“BU BİNALAR ÇÜRÜKSE ÇORUM BELEDİYESİ NEDEN TESLİM ALDI”

Tuncay Yılmaz meclisteki konuşmasına şu şekilde devam etti;

“Geçtiğimiz günlerde Kadeş Meydanı’nda bulunan daha önceki meclislerde Kütüphane Müdürlüğü’ne tahsis ettiğiniz binayla ilgili Tamirat Tadilat ve Tefrişat İhalesi yaklaşık Bir Buçuk Milyon TL gibi bir rakama yapıldı. Kadeş Meydanı yapıldı belediye burayı teslim aldı ama sürekli çevre düzenlemesi yapıyoruz ihale yapalım. Zemin sağlamlaştırması yapıyoruz ihale yapalım. Bütçe verimli kullanılmıyor. Bu binalar çürükse Çorum Belediyesi neden teslim aldı. Sorumluları kimlerdir. Yok değilse Çorum Belediyesi’nin teslim aldığı bu proje için neden sürekli ihale yapıyoruz. Kaynaklar neden bu kadar hovardaca harcıyor.

‘ÇORUM BELEDİYESİNİN BÜTÇESİ ÇAR ÇUR EDİLİYOR’

Belediye tarafından 23 Nisan Kavşağı ve Tuzcular Kavşağı olmak üzere iki kavşak yapıldı. Bu kavşakları yapan sizin partinizin belediye başkanı. Trafik buralarda sıkışıyor, hadi olmadı bu kavşakları yeniden yapalım birkaç milyon daha harcayalım. O zamanlarda o kavşaklar için alt geçitler düzenleniyordu. Bir belediye başkanınız kavşak yapıyor. Öbür belediye başkanınız kaldırıyor. Çorum Belediyesinin bütçesi çar çur ediliyor. Belediye bedesten yapıyor bedestene gerek yok. Mevlana otoparkı atıl bir halde. Bedesten yapımının Türkçesi biz buraya dükkan yapacağız kiraya vereceğiz. Bütçe yine adil kullanılmadı. Yine Sayın Belediye Başkanımız Dr. Turhan Kılıççıoğlu Stadyumu ile ilgili açıklama yaptı. Kongre Merkezi yapacağını söyledi. Bizde bunu destekledik. Ama şuradan da belediyeye dükkan yapalım dediniz. Hani ikinci bir düşünceniz yoktu. Ortada imar düzenlemesiyle ilgili mahkeme kararı varken 1000mmetrekare gibi bir alanın oluşturulması abeste iştigaldir. Konu meclisten geçerse CHP hukuki yollara başvuracaktır.”