DEVA Partisi İl Başkanı Elvan Can Çabuk, “Kaynağı sadece insan olan ve gelişen teknolojiye rağmen yapay olarak üretilmeyen tek ilaç kandır. Kan bağışı yaparak hiç tanımadığınız 3 hastanın şifasına vesile olarak hem manevi anlamda yaşadığınız mutluluk hem de hemolobin değeriniz yüksekse sağlığınız olan faydası tartışılmaz.

Çorum Deva Partisi İl Yönetimimiz ile birlikte Kızılay haftası vesilesi ile hem ruhen hem bedenen şifa arayışına dahil olmak istedik. Kan damlalarımızın başka bir vatandaşımıza deva olması için kanlarımızı bağışladık. Bu ziyaretimizde bizlere eşlik eden ve güzel ev sahipliğinden dolayı müteşekkir olduğumuz Türk Kızılay Çorum Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Senem Çavuş hanımefendi bizleri bu konuda aydınlattı” dedi.

Çabuk, “Dönemsel Kış ve Yaz aylarında özellikle Kan Bağışlarının azaldığını vurgulayarak kan ihtiyacını bu dönemlerde karşılamada zorlandıklarını ifade etti. Kan verirken bireyler kan uygunluğu için önce kurum yetkileri tarafından hemoglobin değeri(kansızlık var mı yok mu görmek için),ateş, nabız, tansiyon bakılıyor. Daha sonra doldurdunuz formda bulunan cevaplarla birlikte doktor, sizin kan bağışı yapmaya uygun olup olmadığınızı değerlendiriyor. Eğer sizde ya da kanı alacak hasta açısından bir risk tespit edilirse zaten kan bağışınız kabul edilmiyor ama iki taraf için de bir risk yoksa ortalama 5 dk. süren bir işlemle kan bağışınız alınıyor. Hayatınızdan ayıracağınız o 5 dk. lık zamanla 3 hastayı hayata bağlıyorsunuz. Sağlıklı her bireyin Vatandaşlık vazifesi olan bu görev için siz değerli Vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyoruz. Tüm Türkiye olarak, hepimiz erkekler 3 ayda 1, kadınlar 4 ayda 1 kan bağışında bulunalım ki birbirimize deva olalım. Türk Kızılay Çorum Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Senem Çavuş hanım efendiyi ve çalışma arkadaşlarını misafirperverlikleri ve bilgilendirmeleri için teşekkür ederiz” açıklamalarında bulundu.