Sungurlu’da mezarları bulunan yedi kişinin, rivayete göre; İstanbul'un fethi için sefere katıldıklarında Orta Anadolu ayazına dayanamayıp vefat ettikleri belirtiliyor.

Birsen Uygur toprağa verildi Birsen Uygur toprağa verildi

Sungurlu’da Muhsin Yazıcıoğlu Caddesindeki arastada bulunan Yediler’in mezarları ziyaretçilerini bekliyor.
İlçe merkezinde bir arastada bulunan Yediler mezarlarına ilçe halkı çok önem veriyor. İnanç turizmi açısından giderek alternatif bir ziyaret merkezi haline gelen Yediler için Fatiha okuyanların muradına ereceğine inanılıyor. Ziyarete açık olan Yediler’i bilen duyanlar dua ediyor. Bölgenin inanç turizmi açısından önemli bir merkez oldu.
Rivayetlere göre Peygamber Efendimizin sahabelerinden olan bu Zat'lar, İstanbul'un fethi için sefere katıldıklarında Orta Anadolu ayazına dayanamayıp vefat etmişler ve mezarları Sungurlu'da kalmış. Cuma günleri vatandaşların ziyaret ettiği türbede vatandaşlar dua edip dileklerde bulunuyorlar.
Yediler Dergâhının kitabesi günümüze ulaşmadığından ne zaman kurulduğu ve banisinin kim olduğu konusunda yeterli bir bilgi bulunmamakta. Yedi Kardeşler ismi ile de tanınan bu dergâhın günümüze gelen yapısının dergâh mimarisi yönünden bir özelliği bulunmamakta.
Bu dergâhı hal, yedi Cuma günü ziyaret eder ve dileklerde bulunur.
Zamanla mezarların bulunduğu arastanın adı da Yediler olarak kullanılmaya başlanmış.