Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın düzenlemiş olduğu "Anadoluyuz Biz" Projesi tüm Türkiye'de olduğu gibi Çorum’da da uygulanıyor.

Çorum Gençlik Ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlar "Anadoluyuz Biz" Projesinde gençlerin sosyal, kültürel etkileşimlerin artırmak, kültürel zenginliklerimizi, misafirperverliklerimizi göstermek, şehirlerimizin maddi ve manevi değerlerini görmelerini, tanımalarını, hissetmelerini, yaşatmalarını ve sahiplenmelerini sağlamak, birlik ve beraberlik duygularını geliştirmek ve önemini kavratmak, hep birlikte "Türkiye olma" bilincimizi yaşatma, sürdürme, geliştirme ve koruma amacında olan bir proje olduğunu söyledi.

Çağlar, “Projeye uygun olarak İstanbul’dan gelen gençlerimize Çorum Gençlik Merkezlerimizden gönüllü 15 gencimizde eşlik etmektedir. Proje kapsamında çorum ilimiz İstanbul'la eşleşti. Proje 17-23 yaş kız ve erkek gurupların kapsamaktadır. 30 Haziran - 3 Temmuz 2022 tarihleri arası İstanbul’dan ilimize gelip Kerebi gazi erkek öğrenci yurdunda misafir olan gençlerimiz. Çorumun tarihi ve kültürel mekanlarını ziyaret ettiler. Mutlu bir şekilde Çorumdan ayrıldılar. Projenin ikinci aşamasında İstanbul'dan gelen kız öğrenci gurubu İskilipli Atıf Hoca kız yurdunda 4 gece misafir edilecektir. Gençlerimizi yoğun bir program içinde en güzel şekilde ilimizde Çorumlu gönüllü Gençlik çalışanlarımızla birlikte ağırlayacağız. Program 4-7 ağustos 2022 tarihleri arası devam edecektir” dedi.

Cemil Çağlar, “3 Ağustos 2022 akşamı Çorum'a gelen İstanbul kız kafilemiz  4 ağustos Perşembe sabahı Çorumda ilk olarak bu vatan için canlarını feda ederek şehit olan kahramanlarımızın yattığı Çorum Şehitliği ziyaret edilerek programa başlandı. Tüm şehitlerimiz için dualar edildi, rahmetle ve minnetle anıldı. Çorum şehitliği ziyareti sonrasında Hitit üniversitesi, Çorum Valiliği, Çorum Belediye Başkanlığı ziyaretleri yapıldı.Buhara Kültür merkezi gezildi. Çeşitli aktiviteler yapıldı. Çorum gençlik merkezinde kuşlar için kuş yemliği yapan gençler Çorum Gençlik Merkezi Deneyap Atölyesini gezdiler, Yapılan çalışmaları gördüler.

Abdulkadir Ozulu hayatını kaybetti Abdulkadir Ozulu hayatını kaybetti

5 Ağustos Cuma günü Alacahöyük. Alaca Kaymakamlığı Alaca Belediyesi ve Gençlik Merkezi ziyaretleri ile birlikte Velinin Çayırı, Boğazkale, Hattuşa tarihi ve kültürel mekanlar ziyaretlerinden sonra Çorum'a dönüldü. 6 Ağustos Cumartesi günü (bu gün) Çorum merkezde Çorumlu Obası, Çorum Müzesi, Saat Kulesi, Ulu Camii, Dar sokak, Leblebiciler, Arasta, Velipaşa konağı, Hıdırlık, Millet Bahçesi, Çorum Minia gibi tarihi ve kültürel mekanlar ziyaret edilecek” ifadelerine yer verildi.