Çorum Belediye Meclisi Mart ayı toplantısında konuşan CHP Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Tuncay Yılmaz, belediye ile işçiler arasındaki toplu iş sözleşmesinin akıbeti hakkında açıklamada bulundu.

Çorum Belediyesi'nde 2 Aralık 2022 tarihinde başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin 23 Şubat’ta resmi sürecin sona ermesiyle zabıt altına alınarak arabuluculuk sürecine girdiğini hatırlatan Tuncay Yılmaz, “Belediye yönetimi sendikaya 12 bin lira fiyat teklifi sundu. Sendika idareden 16 bin 500 lira talep etti. Anlaşma sağlanamayınca arabuluculuk süreci başladı. Sendika grev ya da yüksek hakem heyetine gitme noktasına geliyor.

İŞÇİNİN HAKKINI SAVUNDUK, SAVUNACAĞIZ
Bu insanlar bizim insanlarımız. Biz belediye işçisinin hakkını her zaman savunduk. Deprem bölgesinde emek veriyorlar. Sendika da gelişmeleri kamuoyuna açıklamada şeffaf olmalı. Çorum Belediye yönetimi de sorumluluğunu yerine getirmelidir" diye konuştu.

HAKEM HEYETİ YA DA GREV
Gelinen noktada sendikanın grev ya da yüksek hakem heyetine gitme noktasına geldiğini belirten Yılmaz, 1.500’ün üzerinde insana yazık olduğunu, haklarının teslim edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.