Pazar günü yapılan 3. Olağan genel kurulda İYİ Parti’nin yeni Merkez İlçe Başkanı seçilen Orhan Odabaş, ekonomik sıkıntıların hayatın her alanını derinden etkilediğini anlatarak, “memleketin kurumuş topraklarına bereket biz iyilerin elinden gelecektir. Zira artık güneş tepeye çıkmış, gölgeler kısalmıştır. Hep birlikte başaracağız” ifadesini kullandı.

Odabaş, konuşmasında özetle şu konulara değindi:
“Bir hukukçu olarak itiraf etmeliyim ki; ülkemizde adaletin olmadığı, hukukun ayaklar altına alındığı bir ortamda, hep birlikte iktidara yürüyeceğiz. Partimizin 3. olağan genel kurulunu gerçekleştirdiğimiz bugün sizlerle ülkemizin ulaştığı yüksek refah seviyesinden, milletimizin huzur ve mutluluğundan bahsetmeyi çok isterdim. Ancak ne yazık ki; 20 yıldır ülkeyi yöneten iktidarın hataları ve yanlışları bizleri öyle bir noktaya sürükledi ki ülkemizde ekonomiden tutun da adalet mekanizmasına, eğitimden dış politikaya, güvenlikten bürokrasiye kadar hemen hemen her alanda bir enkaz hali karşımıza çıkmaktadır. 
Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik tabloya baktığımızda; yıllar içerisinde fabrikaların satıldığı, üretimin yapılamadığı, yüksek maliyet sebebiyle tarım arazilerinin boş kaldığı, katma değeri yüksek ürün üretilemeyen, kendine ait uluslararası bir marka oluşturamayan, kiraların ödenemediği, insanların artık yediği bir dilim ekmeğin ve içtiği bir bardak çayın hesabını yapar hale geldiği bir ekonomik yaşamın var olduğu görülmektedir.

Yine hukuk sistemimize baktığımızda; gerçek hukukçuların ‘hukukçuyuz’ demeye çekindiği, utandığı, çakma ve çadır mahkemelerinin kurulduğu, kişiye özel kararların çıkarıldığı, Anayasa Mahkemesi kararlarının tanınmadığı, ‘siz işlemi yapın, mahkeme kararları arkanızdan gelsin’ düşüncesinin hakim olduğu, liyakatın tamamen ortadan kalktığı bir hukuk düzeninin ülkemizde var olduğu görülmektedir. Bir hukukçu olarak bu konuda en çok sıkıntı yaşayanlardan birisiyim.
Eğitim sistemimizin neredeyse çökme noktasına geldiği, değiştirilmekten artık özünü kaybetmiş, yerli ve milli olmaktan çok uzak, gerçeği arayan, sorgulayan, bilinçli bir gençlik yetiştirmek yerine ezbere dayanan, önüne getirileni kabullenen, sorgulamayan bir gençlik oluşturmayı hedefleyen bir eğitim sisteminin var olduğu görülmektedir.

Tüm bu tespitlerimizden görüleceği üzere ülkemizde mevcut yönetimden ve sistemden kaynaklı pek çok sorun bulunmaktadır. Artık mızrak çuvala sığmamaktadır. Tüm bu ahvalde milletimizin artık umutlarının azaldığı bir noktada güneş doğmuş, iyiler ve cesurlar hareketi bu gidişe dur demiştir. Bu yürüyüş bir iktidar yürüyüşüdür. İktidarı alıp, tespit ettiğimiz sorunları en kısa zamanda bir bir çözeceğiz. Genel başkanımızın da dediği gibi; memleketin kurumuş topraklarına bereket biz iyilerin elinden gelecektir. Zira artık güneş tepeye çıkmış, gölgeler kısalmıştır. Hep birlikte başaracağız.”