Hitit Üniversitesinde yürütülen bir proje kapsamında radyasyonun yoğun olduğu yerlerde zırh görevi üstlenecek alternatif bir malzeme üretildi.

Hitit Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seyfi Şevik’in danışmanlığında, Elektrik ve Enerji Bölümü Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği Programı öğrencilerinden Pelin Bayaner tarafından “Farklı nanomateryaller kullanarak radyasyon zırhlama ürünü geliştirilmesi” başlıklı proje hazırlandı. Üniversite-sanayi işbirliğinde yürütülen ve TÜBİTAK 2209-B Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında da desteklenen proje kapsamındaki çalışmalar tamamlandı.

Doç. Dr. Şevik, yaptığı açıklamada, radyasyon zırhının geliştirilmesine yönelik Çorum’da faaliyet gösteren 4D Makina ve Teknoloji firmasının desteğiyle yürüttükleri çalışma kapsamında, yumurta kabuğu, grafen, bakır, aliminyum, kalsiyum ve silisyum karbür kullanarak yeni zırhlama ürünü geliştirdiklerini bildirdi.

Okullar bir siyasi partinin propaganda merkezi haline getirildi Okullar bir siyasi partinin propaganda merkezi haline getirildi

Dünyada radyasyon ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için başvurulan zırhlama yönteminde en çok kullanılan malzemenin kurşun olduğunu belirten Doç. Dr. Şevik, “Radyasyona karşı röntgen odalarındaki duvar, zemin ve diğer yüzeyler, yüzde 100’e yakın saflıkta kurşun levhalarla donatılmaktadır. Ancak son yıllarda, maliyeti çok yüksek ve sağlık açısından sıkıntılı olan kurşuna alternatif ürün geliştirmek için pek çok çalışma yapılmaktadır. Bizim projemiz kapsamında da kurşuna alternatif yeni bir materyal ve geometri ile radyasyon zırhı geliştirdik. Ürettiğimiz yeni malzemelerin kurşuna alternatif olabileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Yumurta kabuğu eklenerek yapılan malzeme, radyasyonu yüzde 59,61 oranında azaltıyor

Yeni geliştirdikleri malzemeleri, radyasyon üzerindeki etkisini anlayabilmek için 5 mm ve 10 mm’lik olmak üzere iki farklı boyutta ürettiklerini anlatan Doç. Dr. Şevik, “Bu malzemeler arasında, yumurta kabuğundan geliştirdiğimiz yeni zırhlama ürününün radyasyonu en fazla soğuran ya da geçirgenliğini düşüren bir özelliğe sahip olduğunu tespit ettik. Yumurta kabuğu kullanarak geliştirdiğimiz 10 mm’lik malzemenin, radyasyonu yüzde 59,61 oranında azalttığını gördük” şeklinde konuştu.

“Üretim maliyeti ve süresi çok düşük”

Hitit Üniversitesi Teknokent’te faaliyet gösteren 4D Makina ve Teknoloji Firması’ndan Dr. Bünyamin Çiçek de firma olarak destek verdikleri söz konusu projenin başarıyla sonuçlandığını belirterek, “Proje kapsamında geliştirdiğimiz yeni zırhlama ürünlerinin, üretim maliyeti ve süresi çok düşük. Bu tip malzemeler, talaşlı imalat yöntemi kullanılmasına bağlı olarak çok yüksek fiyatlarla üretilirken, biz 3D yazıcı mantığıyla 100 kat daha ucuz bir maliyetle bunun üretilebildiğini ortaya koyduk” ifadesini kullandı.