Çok sayıda gençle birlikte adaylık açıklamasına gelen Haydar Kurtçu “ 14 yaşında okuldan kaçıp CHP’ye gelen bir çocuk 15 yıl sonra bugün bir genç olarak karşınızda” diye konuştu.

CHP Ankara 1.Bölge Milletvekili aday adayı Haydar Kurtçu’nun toplantısına CHP Ankara İl Başkanı Hikmet Akıllı ve İl yöneticileri, Yerel Sen Sendikası Başkanı Hüseyin Yılmaz, Çorum Hitit Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Uykun ve çok sayıda partili katıldı.

KURTÇU: 'UMUT DOLU YARINLARI DÜŞLEMEKTEN ASLA VAZGEÇMEYİN’

Haydar Kurtçu partililere şöyle hitap etti: ‘Cumhuriyet tarihimizin en derin, ekonomik, sosyal ve siyasal krizini yaşıyoruz. AKP'nin uyguladığı ekonomi politikaları nedeniyle geniş halk yığınları bugüne dek görülmemiş yüksek enflasyonun altında eziliyor ve can çekişiyor. Yoksulluk her geçen gün artıyor, gelir adaletsizliği halkımızın aleyhine genişliyor. Asgari ücret yoksulluk sınırının altında gerilerken, emekliler pazarlarda çürümüş yiyecekleri toplar hale getirilmiştir.

İnsan hakları ihlalleri, kadına şiddet, sağlık emekçilerine yönelik saldırılar artarak devam ediyor. Akp iktidarı sendikalara, meslek odalarına, barolara ve sivil toplum örgütlerine baskısını arttırırken, her kesimin siyasi alanını da daraltıyor. Kendisinden olmayan her kesimi fişliyor, düşmanlaştırıyor, kutuplaştırıyor ve bölüyor.

Yargı bağımsızlığını yitirmiş kolluk kuvvetleri ve Vali'ler kamu görevi değil Akp'nin uşaklığını yapar olmuşlar. Üniversiteler özerkliğini ve bağımsızlığını kaybetmiş, ortaöğretim bilimsel ve çağdaş eğitimden uzaklaştırılmıştır. Devlet ticarileştirilmiştir ve her şeyi hizmet alımına indirgediği için deprem, sel gibi konularda reaksiyon veremez duruma gelmiştir.

'GENÇLERİMİZ GELECEĞİNDEN ENDİŞE DUYMAKTADIR'

Geleceklerini hayal edemez duruma getirilmişlerdir. Ne yazık ki tarihte görülmemiş bir biçimde ülkemizi terk etme düşüncesi akıllarına kazınmıştır.

12 Eylül faşizminin açtığı yolda yürüyen neo-liberalizmin döşediği taşlara basa basa planlanan Akp iktidarı artık ayakta durmakta zorlanıyor. İşte tüm bu koşullarda seçime hazırlanıyoruz. Hepimiz tarihsel bir sorumluluk taşıyoruz. En çokta gençler olarak bu sorumluluk bizlere düşüyor.

Biz geçler bu bilinçle kararlılığımızla ve heyecanımızla bu göreve hazırız.

Bugünün ayrı bir önemi var; 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümündeyiz. Nasıl o zamanlarda düşman alt edilmiş ve tıpış tıpış vatan topraklarından gönderilmişse 14 Mayıs seçim gününden sonra bunlarda tıpış tıpış gidecekler ve 15 Mayıs sabahında 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nu Çankaya Köşküne omuzlarımızda taşıyacağız.

Bugün benim içinde çok özel bir gün size bir çocuğun hikayesini anlatacağım 18 Mart 2008 Yılında lise 1. sınıfta öğrenci olan bir çocuk, şuan içinde bulunduğumuz binaya yani Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanlığına adım atmıştı. Şimdi o çocuk 15 yıl sonra yine aynı günde Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanlığında milletvekili aday adaylığını açıklamak için karşınızda duruyor.

18 Mart Çanakkale zaferimizin yıl dönümünde Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün biz gençlere emanet ettiği cumhuriyetimizi 100. Yılında payidar kılmak için Türk milletinin ve partimizin genç bir evladı olarak sorumluluk alma mecburiyeti hissediyorum.

Ülkemizin içinde bulunduğu bu çetin dönemeçte 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde Ankara 1. seçmen bölgesinden milletvekili aday adayı olduğumuz huzurunuzda tüm kamuoyuna açıklamaktan şeref duyuyorum.

Umut dolu yarınları düşlemekten asla vazgeçmeyin’

ANLAMLI GÜNDE BAŞVURUSUNU YAPTI

Kurtçu, “18 Mart Çanakkale Zaferi’mizin yıldönümünde 28. Dönem CHP Ankara 1.Bölge Milletvekili Aday Adaylığı için başvurumu gerçekleştirdim. Partimize dostlarımıza Ankara halkına hayırlı uğurlu olsun. Desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum” dedi