Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum

Çorum Haber

Çorum Haberleri

Çorum Belediyesi

Çorum Valiliği

Çorumspor

Çorum Gazetesi

Çorum Gazeteleri

Ahmet Ahlatcı

Çorumhaber

Corum

corumhaber

Çorumhaber

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Haberleri oku

Sungurlu

Alaca

Osmancık

Sungurlu

İskilip

Kargı

Habercim19

habercim19.com

corumhaber.net

corumhakimiyet.net

çorum time

corum time

çorum valilik

Çorum Belediye

Çorum Belediyespor

Yeni Çorumspor

Çorum Yerel

ÇorumYerel Ekonomi

Çorum Ahmet Ahlatcı

Ahmet Ahlatcı

Çorum Ak Parti

Çorum CHP

Çorum İyi Parti

Çorum MHP

Çorum Gelecek Partisi

Çorum DEVA

Çorum Saadet Partisi

Ahmet Sami Ceylan

Cahit Bağcı

Agah Kafkas

Salim Uslu

Tufan Köse

Oğuzhan Kaya

Kenan Nohut

Ali Haydar Tanrıverdi

Hacı Odabaş

Yusuf Ahlatcı

Mustafa Tahtasız

Çorumluyuz

Çorumlu Amir

Çorumlu

Çorumda

Çorumdan

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Yayla Haber

Çorum Yayla Haber

Çorum Haber

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Yerel

Çorum Yerel Gazete

Çorum
Corum
Çorumhaber
Corumhaber
çorum gazetesi
çorum gazeteleri
çorum haberleri oku

banner2031

“Yargıyı büyük anlamda etkileyecek”

Çorum Barosu Başkanı Av. Kenan Yaşar, Ankara’da baroların seçim sisteminin değiştirilmesine yönelik kanun tasarısına tepki göstermek amacıyla yapılan eylemi anlattı.

Güncel 26.06.2020, 18:10 26.06.2020, 20:51 Merve Kayış
579
“Yargıyı büyük anlamda etkileyecek”

Baro Başkanı Av. Yaşar, düşünülen tasarıyla gelecek seçim sisteminin yargıyı büyük anlamda etkileyeceğini vurguladı.

Hükümetin hazırlık içinde olduğu çoklu baro sistemine karşı cuma günü Türkiye’nin çeşitli kentlerinden Ankara’ya yürümeye başlayan baro başkanları, dün sabah saatlerinde başkentin girişinde polis kuvvetleri tarafından durdurulmuş ve yürüyüşlerine izin verilmemişti.

27 saatin ardından temsili yürüyüşe izin verilmesi sonrası baro başkanları yaklaşık 500 metrelik temsili bir yürüyüş ile Ankara’ya giriş yapmıştı.

O anlarda alanda bulunan Çorum Barosu Başkanı Av. Kenan Yaşar da yaşananları anlattı.

“METİN BAŞKAN OLAYI ÇÖZMEYE ÇALIŞTI”

Hatırlanacağı üzere Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, 27 saat boyunca kentin girişindeki polis ablukası altında bekleyen meslektaşlarının yanına gelmediği ve aynı saatlerde başka bir grup baro başkanı ile Anıtkabir’den fotoğraf paylaştığı sebebiyle ‘baroları bölmek’ ile eleştirilmişti.

Bu konuya açıklık getiren Çorum Barosu Başkanı Av. Kenan Yaşar, yaşananları şöyle anlattı:

“Metin başkanın oradan ayrıldıktan sonra görüşmesi gerekiyordu. İçişleri Bakanı uçaktaydı. Önceden toplantı yapmışlar ve yürümenin olmaması noktasında, Eskişehir yolunda karşılama yerinden arabalara binilip Anıtkabir’e gidilmesi noktasında bir karar almışlar. Ama başkanlarımız da demokratik haklarını kullanıp bir sembolik yürümek istediler. Sıkıntı zaten 100 metre yürüyerek daha sonra otobüslere binilip Anıtkabir’e gitme noktasında oluştu. Metin başkanın 24 saat sonra olay yerine gitmesi de ‘olay çözülmeden olay yerine gitmenin bir mantığı yok’ diye düşündü. Sabaha kadar birlik başkanı olayı çözmeye çalıştı. Dışarıya yansıyan Anıtkabir’de fotoğrafın paylaşılması farklı algılar oluşturdu ama olayın gerçek yönü budur.”

ANKARA’DA YAŞANANLARI ANLATTI

Eylemin öncesi ve sonrasında yapılan çalışmaları, amacını ve perde arkasını paylaşan Yaşar, “Ankara Barosu’nun Diyanet İşleri Başkanı’nın açıklamasına tepki metni vardı. Bu metinde çağlar ötesi gelen ses şeklindeki ifadeden dolayı toplumda bir tepki uyandı. Tepkiye karşılık siyasetçiler de baroların seçim sisteminin değiştirilmesine yönelik bir tartışma başlattılar. Avukatlık yasasının uzun süredir değiştirilmesi gerektiği noktasında bütün barolar hem fikir. Ama bunun bir parça halinde değil de toplu halde değiştirilmesinin daha doğru olacağı kanaatini taşıyoruz. Barolar kamu kurumu niteliğinde olduğu için de bir şekilde mutlaka kendilerine yönelik yasa değişikliğini kendi yapacakları çalışmalar etrafında yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Alelacele olan bir değişiklik teklifi söz konusu. Bu nedenle bir tartışma başladı.

Bu süreçte bizler sürecin sağlıklı olmadığı kanaatindeydik. 19 Mayıs’ta video-konferans usulüyle bir toplantı yapıp bu sürecin sağlıksız olduğunu ve ertelenmesi gerektiğini bir bildiriyle söyledik. Yine 1 Haziran’da Ankara’da bir toplantımız oldu. Yine aynı şekilde karar aldık ve duyurduk. Ama çalışmalar devam edince bazı başkanlarımız bir eylem planı oluşturmak istediler. Barolar Birliği’nin bir eylem planı vardı. Burada birliğin eylem planından ziyade diğer bir grup baro başkanımızın eylem planı kabul gördü.

Çoklu baronun içinde bulunduğu bir çalışmaya ‘hayır’ denilmesi noktasında bir basın toplantısı yapıldı. Bunu biz de yaptık. Daha sonra da başkanlarımızın çalışması eylem planı niteliğinde olan illerinden Ankara’ya sembolik bir yürüyüş yapma konusu vardı. Yürüyüşten ziyade Meclis Başkanına, parti gruplarına bu konuyu anlatmak istemiştik. Onlar yürüyecekti, Ankara’da buluşacaktık ve eylem en son Anıtkabir’de son bulacaktı. 30 kadar baro başkanımız illerinden Ankara’ya yürüdüler. O gün 15 baro başkanı da Barolar Birliğinde onları beklemekteydik. Anıtkabir’de buluşmak üzere oraya geçtik. Niyetimiz onların gelmesi ve Anıtkabir ziyaretiydi. Biz orada Aslanlı yoldan yürüdük. Tam o sırada bir haber geldi. Bu haber de diğer yürüyen baro başkanlarımızın engellediğine yönelikti. 100 metre sembolik bir yürüyüş yapmalarına engel olunduğu ifade edildi.

Orada da buraya gelmişken Atatürk’ün anıtını bir ziyaret edelim ve ondan sonra geçelim diye karar aldık. Oradan bütün başkanlarımız diğer başkanlarımızın beklemekte olduğu Eskişehir yoluna yöneldiler. Metin başkan da bu süreç içerisinde bakanlarla görüşmeler yaparak meseleyi çözmeye çalıştı. İlk gün çözüme ulaşılamadı. İkinci gün İçişleri Bakanlığı ile görüşülerek çözüm sağlandı. Bizler de oradaydık ve oradan Anıtkabir’e geçip saygı duruşunda bulunduk ve eylemimizi tamamladık” diye konuştu.

“YARGIYA GÖLGE DÜŞÜRÜR”

Çoklu baro sisteminin barolarda ayrışmaya yol açacağını bu nedenle de yargıya gölge düşürüleceğini vurgulayan Yaşar, “Netice itibariyle yapılan kanun çalışmasıyla ilgili halen aynı şeyi söylüyoruz. Çoklu baronun olduğu her türlü değişikliğe karşıyız. Bu yargıya gölge düşürecektir. Bu nedenle bunu doğru bulmuyoruz. Yasama organına da önerimiz bunu uzun süreç içerisinde tartışılması noktasında önerilerde bulunuyoruz. Avukatlık yasasında birçok değişikliğin yapılması gerekiyor. Anayasada nasıl ufak değişiklikler farklı sıkıntılara yol açıyorsa Avukatlık yasasının da bir bütün halinde ele alınıp değiştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çoklu baro dediğimiz şey 5 bin üyeyi aşan yerlerde 2 bin üyeyi bulanın yeni bir baro kurmasını öngörüyor. Oysa ki mevcut sistemde barolar il düzeyinde kurulmaktalar ve her avukat meslektaşımız hangi ilde avukatlık yapıyorsa o ilin barosuna kayıt olmak durumunda. Çorum’da iki baro kurulduğu zaman ayrışma yaşanacaktır. Bu ayrışma yargı karar verirken belki tedirginlik yaşayacaktır veya öyle bir algı oluşacaktır. Yargıya gölge düşürecek bir seçeneği kabul etmek mümkün değil” ifadelerini kullandı.

“ASIL SORUNUMU SİSTEM DEĞİL”

Avukatların seçim sisteminden hariç birçok sorununun olduğunu vurgulayan Yaşar, şöyle devam etti:

“Bizim asıl sorunumuz baroların sayısının azaltılması veya çoğaltılması değildir. Genç meslektaşlarımızın bir takım sorunları var. Ekonomik problemleri var. Mesleği icra ederken başında yaşadıkları zorluklar var. Bunların aşılması gerekiyor. Biz tutup esas sorunu bir kenara bırakıp da sadece seçim sistemine yönelik bir değişiklik yapmamız doğru değildir. Hiçbir şey tabu değildir. Her şey konuşulabilir. Çoklu baroya 80 baro başkanı da karşıdır. Barolar Birliği de karşıdır. Bunu isteyenlere bunun neden yanlış olduğunu anlatacak zamanın bize verilmesi de önemlidir. Daha demokratik, daha çoğulcu bir seçim sistemi amaçlanıyorsa bunu da yine üretecek olan hukukçulardır. Barolar herhangi bir meslek örgütü değil. İşleri yasalarla olan insanlardır. O yasanın nasıl olması noktasında kendi aralarında konuşup belirlemelerinde fayda vardır ki dünyanın birçok yerinde baroların seçim sistemleri konusu barolara inisiyatif bırakılmıştır.

İlk başta bu çalışmalar yapılırken bütün illerde 30 kişiyi bulan ayrı bir baro kurabilecekti. Bizim itirazlarımız neticesinde bu önce bin sayısına daha sonra da 5 bine kadar çıktı. 5 binin üzerindeki barolarda 2 bin üyeyi bulabilen bir baro kurabilecek. Bu durumda direkt anlamda üç ilimizi ilgilendiriyor. Yani Ankara, İzmir ve İstanbul’u ilgilendiriyor. Çorum’da 5 bin sayısını bulmamız yüzyıllar alacaktır. Direkt bizi ilgilendirmese bile herhangi bir baromuzu ilgilendiren konuda bizim sessiz kalmamız mümkün değildir. İlkesel anlamda oralarda çoklu baro kurulmasına karşıyız.”

Kaynak:ÇRT

Yorumlar (0)

27°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 08 Temmuz 2020
İmsak 03:15
Güneş 05:10
Öğle 12:50
İkindi 16:48
Akşam 20:20
Yatsı 22:07
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 30 63
2. Trabzonspor 30 61
3. Sivasspor 30 54
4. Galatasaray 30 52
5. Beşiktaş 30 50
6. Fenerbahçe 30 49
7. Alanyaspor 30 48
8. Göztepe 30 38
9. Gaziantep FK 30 38
10. Antalyaspor 30 37
11. Kasımpaşa 30 36
12. Gençlerbirliği 30 32
13. Denizlispor 30 32
14. Kayserispor 30 31
15. Konyaspor 30 30
16. Malatyaspor 30 29
17. Çaykur Rizespor 30 29
18. Ankaragücü 30 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Akhisar Bld.Spor 32 54
6. Fatih Karagümrük 32 53
7. Altay 32 51
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. İstanbulspor 32 37
13. Balıkesirspor 32 35
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 32 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 32 12
Takımlar O P
1. Liverpool 33 89
2. Man City 33 66
3. Leicester City 33 58
4. Chelsea 33 57
5. M. United 33 55
6. Wolverhampton 33 52
7. Arsenal 33 49
8. Sheffield United 33 48
9. Burnley 33 46
10. Tottenham 32 45
11. Everton 32 44
12. Newcastle 33 43
13. Southampton 33 43
14. Crystal Palace 33 42
15. Brighton 33 36
16. West Ham 33 31
17. Watford 33 28
18. Aston Villa 33 27
19. Bournemouth 33 27
20. Norwich City 33 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 34 73
3. Atletico Madrid 34 62
4. Sevilla 33 57
5. Villarreal 34 54
6. Getafe 34 53
7. Real Sociedad 34 51
8. Athletic Bilbao 34 48
9. Valencia 34 47
10. Granada 34 47
11. Osasuna 34 45
12. Levante 34 43
13. Real Valladolid 34 39
14. Real Betis 34 38
15. Deportivo Alaves 34 35
16. Eibar 33 35
17. Celta de Vigo 34 35
18. Mallorca 34 29
19. Leganés 34 28
20. Espanyol 34 24
banner2034
Arşiv

Gelişmelerden Haberdar Olun

@
Bumerang - Yazarkafe