Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum

Çorum Haber

Çorum Haberleri

Çorum Belediyesi

Çorum Valiliği

Çorumspor

Çorum Gazetesi

Çorum Gazeteleri

Ahmet Ahlatcı

Çorumhaber

Corum

corumhaber

Çorumhaber

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Haberleri oku

Sungurlu

Alaca

Osmancık

Sungurlu

İskilip

Kargı

Habercim19

habercim19.com

corumhaber.net

corumhakimiyet.net

çorum time

corum time

çorum valilik

Çorum Belediye

Çorum Belediyespor

Yeni Çorumspor

Çorum Yerel

ÇorumYerel Ekonomi

Çorum Ahmet Ahlatcı

Ahmet Ahlatcı

Çorum Ak Parti

Çorum CHP

Çorum İyi Parti

Çorum MHP

Çorum Gelecek Partisi

Çorum DEVA

Çorum Saadet Partisi

Ahmet Sami Ceylan

Cahit Bağcı

Agah Kafkas

Salim Uslu

Tufan Köse

Oğuzhan Kaya

Kenan Nohut

Ali Haydar Tanrıverdi

Hacı Odabaş

Yusuf Ahlatcı

Mustafa Tahtasız

Çorumluyuz

Çorumlu Amir

Çorumlu

Çorumda

Çorumdan

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Yayla Haber

Çorum Yayla Haber

Çorum Haber

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Yerel

Çorum Yerel Gazete

Çorum
Corum
Çorumhaber
Corumhaber
çorum gazetesi
çorum gazeteleri
çorum haberleri oku

banner2031

“Mağdur kesim oluşturulmamalı”

Sağlık-Sen Çorum Şube Başkanı Ahmet Saatcı Sağlık-Sen Genel Merkezi tarafından oluşturulan Sağlık-Sen Kriz Koordinasyon Kurulu'nun Sağlık Balkanlığı'na yaptığı öneriler hakkında bilgilendirme yaptı.

Güncel 09.04.2020, 10:50 09.04.2020, 13:11 Merve Kayış
36
“Mağdur kesim oluşturulmamalı”

Yaptığı bilgilendirmede şu ifadelere yer verdi;"Özveri ile mücadele eden sağlık çalışanlarının en önemli ihtiyacı koruyucu ekipman eksikliğidir. Tedarikinde bir takım zorlukların yaşandığı, personele verilen malzeme sayısı gün içerisinde öngörülen değişim sayısı açısından yeterli olmadığı gözlemlenmektedir, Son günlerde koruyucu ekipman eksikliğinin giderildiğini, ancak koruyucu özelliği yüksek olan N95 maskenin bir kısmında kalite problemlerinin yaşandığı tespit edilmiştir.

-Hastanelerimizde temizlik personeli sayısının eksikliği gözlemlenmiştir. Hastanelerimizin bu konudaki ihtiyaç analizleri yapılarak ataması yapılacak olan 14 bin kişi en hızlı şekilde göreve başlatılmalıdır.

-Sağlık çalışanlarımız bu süreçte branşına bakılmaksızın can siperane bir şekilde görevlerini yerine getirmeye çalışmaktadır. Ancak bazı iletişim sorunları yaşanmakta ve sorumluluktan kaçan münferit durumlar görülmektedir. Sorumluluk sadece hemşire ve ebelerin sırtına yüklenmemelidir.

-Sağlık çalışanlarının yoğunluk ve görev yeri değişikliği gibi nedenlerle işleyişi bozulan çalışma alanlarında; şahsi eşyalarını koruyabilecekleri, yemek ve dinlenme ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri en uygun koşullar oluşturulmalıdır.

-Sağlık çalışanlarının konaklama alanlarında hijyen sağlanmalıdır. Çalışanların beslenmeleri, bağışıklık sistemlerini ayakta tutacak denge ve nitelikte olmalıdır.

-Sağlık çalışanlarına yapılacak olan ekonomik düzenlemelerde hakkaniyet gözetilmeli, mağdur kesim oluşturulmamalı, oluşturulan mağduriyetlere de son verilerek memnuniyet sağlanmalıdır.

-Döner Sermaye Yönetmeliğinin hükümlerine göre aktif çalışılan gün katsayısı esas alınmamalı; haklar (Covid 19 tanısıyla hastanede yatan, izole ya da karantina altında olan) sağlık hizmetlerinin her basamağı ve hizmet veren tüm farklı çalışma statüleri için geçerli olmalıdır.

-Sağlık hizmeti veren sağlık çalışanlarının önemli bir kısmı aile olarak çalışmaktadır. Eşleri sağlık çalışanı olanlar yıllık izinli değil, dönüşümlü olarak idari izinli sayılabilir. Zorunluluk halinde yıllık izinden kesinti olmamalıdır

-Anne ve baba sağlık çalışanı olan aileler için özellikle bakıcı noktasında sorunlar söz konusudur. Kıymetli sağlık çalışanlarımızın enfekte olabileceği kaygısı ile bu ailelerin çocuklarına bakılmak istenmemektedir. Evlatlarını geride bırakarak canlarını ortaya koyan sağlık çalışanlarının gözleri arkada kalmamalı ve çocuklarının bakımı konusunda gerekli adımlar hızlı bir şekilde atılmalıdır.

-İçinden geçtiğimiz bu zorlu süreçte sağlık çalışanlarına yönelik şiddet hem zihnen hem de fiilen son bulmalıdır. Çıkarılacak olan şiddet yasası beklentileri karşılayacak nitelikte olmalıdır.

-Gözlerini kırpmadan can siperane çalışan ve bu süreçte coronavirüse yakalanarak vefat eden tüm sağlık çalışanları bu gün ve bundan sonraki tüm pandemi olaylarında geride kalan aile bireyleri mağdur olmamalı ve güvence altına alınmalıdır.

-Sağlık çalışanlarının enfekte olmamaları adına gerekli her tür tedbir alınmalıdır. Günlük olarak hastanelerde ihtiyaç analizi yapılarak tedarik zincirinden kaynaklanan eksik malzemenin hızlı bir şekilde temini sağlanmalıdır.

-Belirti göstermeyen covid 19 vakalarının olduğu da göz önüne alınırsa tüm sağlık çalışanlarının teyakkuz halinde mücadele ettiği unutulmamalı ve tüm birimler riskli olarak değerlendirilmelidir.

-Covid + olan sağlık çalışanlarının birlikte çalıştığı kişilerin izolasyonu da önemli bir kalifiye personel açığına neden olacaktır. Bu konuda gerekli tedbirler alınmalıdır. Özellikle 112 acil sağlık hizmetleri ve ASM’lerde yaşanacak personel sıkıntısı dikkatten kaçmamalıdır.

-112’nin gereksiz yere çağırılmaması konusunda toplumu bilgilendirici çalışmalar yapılmalı, kamu spotu hazırlanmalıdır.

-İlçe sağlık müdürlüğünde olduğu gibi ASM'lerde de izlem ve evde bakım için ev ziyaretlerinin gerçekleştirilmesine devam edilmektedir. Ancak bu ziyaretlerde malzeme sıkıntısı yaşandığı gözlemlenmiştir. Hastane dışında da hizmet veren sağlık çalışanlarının kişisel koruyucu ekipman eksikliği giderilmelidir.

-ASM çalışanlarının bu zorlu süreçte performanslarının 3 ay ertelenmesi konusu değerlendirilmelidir.

-Pozitif olan ASM çalışanlarının maaşlarından kesinti yapılmaması ve idari izinli sayılmaları konusunda düzenleme yapılmalıdır.

-İl Pandemi kurullarında STK temsilcisi bulunması sürece çok önemli katkı sunacaktır.

-Yasak, çalışmayan, işe gitmeyen herkesi kapsamalı; toplum içinde kategorik damgalamaya yol açılmamalıdır. Zorunlu haller dışında sokağa çıkma yasağı için yaş aralığı belirtilmemelidir.

-Olumsuzluk ve tedirginlik verici yayınlar yerine, iyileşenlerin de haberlerinin yapılması konusunda görüşmeler gerçekleştirilmeli, tedbirler alınmalıdır."

Kaynak: Yayla Haber
Yorumlar (0)

12°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 27 Mayıs 2020
İmsak 03:17
Güneş 05:08
Öğle 12:42
İkindi 16:39
Akşam 20:07
Yatsı 21:50
banner2014
banner2034
Arşiv