Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum

Çorum Haber

Çorum Haberleri

Çorum Belediyesi

Çorum Valiliği

Çorumspor

Çorum Gazetesi

Çorum Gazeteleri

Ahmet Ahlatcı

Çorumhaber

Corum

corumhaber

Çorumhaber

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Haberleri oku

Sungurlu

Alaca

Osmancık

Sungurlu

İskilip

Kargı

Habercim19

habercim19.com

corumhaber.net

corumhakimiyet.net

çorum time

corum time

çorum valilik

Çorum Belediye

Çorum Belediyespor

Yeni Çorumspor

Çorum Yerel

ÇorumYerel Ekonomi

Çorum Ahmet Ahlatcı

Ahmet Ahlatcı

Çorum Ak Parti

Çorum CHP

Çorum İyi Parti

Çorum MHP

Çorum Gelecek Partisi

Çorum DEVA

Çorum Saadet Partisi

Ahmet Sami Ceylan

Cahit Bağcı

Agah Kafkas

Salim Uslu

Tufan Köse

Oğuzhan Kaya

Kenan Nohut

Ali Haydar Tanrıverdi

Hacı Odabaş

Yusuf Ahlatcı

Mustafa Tahtasız

Çorumluyuz

Çorumlu Amir

Çorumlu

Çorumda

Çorumdan

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Yayla Haber

Çorum Yayla Haber

Çorum Haber

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Yerel

Çorum Yerel Gazete

Çorum
Corum
Çorumhaber
Corumhaber
çorum gazetesi
çorum gazeteleri
çorum haberleri oku

banner2031

“Koronavirüs, ekonomik ve sosyal krize neden oldu”

Birleşik Kamu-İş Çorum İl Temsilcisi İlhan Yaşar, ekonomik kriz ve koronavirüs salgını nedeniyle milyonlarca emekçinin, patronların kârının azalması nedeniyle işini kaybetme durumuyla karşılaştığını belirterek, bugün işini kaybedecek olan ya da işyerleri kapandığı için gelir elde edemeyen milyonlarca emekçinin sıkıntılı günler yaşadığını ifade etti.

Güncel 11.04.2020, 14:13 Merve Kayış
42
“Koronavirüs, ekonomik ve sosyal krize neden oldu”

Birleşik Kamu-İş’in 12. kuruluş yıldönümü nedeniyle bir açıklama yapan İl Temsilcisi İlhan Yaşar, “Emekçi hareket geçmişte olduğu gibi bugün de baskı, sömürü, şiddet ve ekonomik kriz koşullarını yaşamaktadır” dedi.

Birleşik Kamu-İş Çorum İl Temsilcisi ve Eğitim-İş Şube Başkanı İlhan Yaşar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Emek ve demokrasi mücadelesi için 10 Nisan 2008 tarihinde kurduğumuz Birleşik Kamu-İş Konfederasyonumuzun 12. yıldönümünde tüm emekçileri saygı ve sevgiyle selamlıyoruz.

Kuruluşumuzun 12. yılının coşkusunu yaşadığımız bu günlerde ülkemiz ve dünyamız koronavirüsü nedeniyle zor günler yaşamaktadır. Özellikle içerisinde geçtiğimiz bu zor süreçte tüm kamu emekçilerinin ve işçilerinin ortak kaygıları artmaktadır.

İKTİDARDAN YAŞLIYA KOLONYA, YOKSULA DUA, PATRONA PARA, SERMAYE RANT

Emekçi hareket geçmişte olduğu gibi bugün de baskı, sömürü, şiddet ve ekonomik kriz koşullarını yaşamaktadır.

Ülkemizde çok ciddi bir sağlık sorununa dönüşme riski taşıyan korona virüsü; eğitimi, sağlığı, ulaşımı, enerjiyi, tarımı, hayvancılığı, orman alanlarını, fabrikaları, kültürü, büro alanlarını, yerel yönetimleri ve toplumsal yaşamı olumsuz etkilemiştir.

Koronavirüsü, ekonomik ve sosyal anlamda bir kriz durumu oluşturmuştur. Salgın sebebiyle ve yaşanan kriz ortamında işçiler, emekçiler ve kamu çalışanları zor durumlar yaşamıştır. Bu süreçte AKP iktidarı, emekçileri kendi başının çaresine bak vicdansızlığına terk etmiştir. İktidar, salgınla mücadelede emekçilere “sokağa çıkmayın, evde kalın” ve “herkes kendi OHAL’ini ilan etsin” tavsiyesinde bulunmuştur. İktidar; yaşlıya kolonya, yoksula dua, patronlara para, sermaye rant dağıtma anlayışıyla hareket etmiştir.

AKP iktidarı; emekçilerin, evlerinden çıkmadıkları takdirde kiradan elektriğe doğalgazdan gıdaya ne şekilde yaşamlarını sürdürebilecekleri konusunda bir çalışma yapmamıştır. Yüz binlerce işçi ve emekçi alınmayan önlemler nedeniyle sağlıksız koşullarda ve salgın tehlikesine rağmen iş yerlerine gitmeye mecbur bırakılmıştır.

TÜRKİYE, AĞIR BİR EKONOMİK KRİZİN İÇİNDE

Ekonomik kriz ve salgın nedeniyle milyonlarca emekçi patronların kârının azalması nedeniyle işini kaybetme durumuyla karşılaşmıştır. Bugün işini kaybedecek olan ya da işyerleri kapandığı için gelir elde edemeyen milyonlarca emekçi kaygılanmaktadır.

İktidar ülkeyi ağır bir ekonomik krize sürüklemiştir. Bu ortamda emekçiler iş bulamamakta, ekonomik sıkıntılar yaşamakta, evine ekmek götürememesinin çaresizliği nedeniyle intihar etmektedir. Salgın nedeniyle bu koşullar ağırlaşmaya başlamıştır.

En temel insani ekonomik ve sosyal haklarımız olan tüm kamusal alanların gelişigüzel özelleştirilmiş olması bugün yaşanan koronavirüsü krizinin etkilerinin olması gerekenin çok ötesinde olmasına yol açmıştır.

Ekonomik kriz ve karşı karşıya kaldığımız koronavirüsü nedeniyle en fazla etkilenenler emekçiler ve yoksullar olmuştur.

Kamu emekçilerini bu zor ve umutsuz durumdan çıkaracak en önemli güç örgütlü mücadeledir, sendikal mücadeledir.

Kuruluş coşkusu vesileyle öncelikle Türkiye Cumhuriyeti’nin; demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunu hatırlatıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm yurttaşlarının her türlü temel ihtiyacının devlet tarafından giderileceğini, çalışamayan ya da işten çıkarılan emekçilerin güvencede olduğunu göstermesi gerektiğini belirtiyoruz.

Birleşik Kamu-İş’in amaç ve görevleri sadece tüzüğüne yazmakla kalmamış, attığı her adımda, yaptığı her etkinlikte bunu kanıtlamıştır.

Birleşik Kamu-İş, ülkemizin emperyalizme karşı verdiği özgürlük ve bağımsızlık mücadelesiyle, evrensel anlamda emek sınıfının sermayeye karşı verdiği mücadeleyi birlikte yapmaktadır.

Birleşik Kamu-İş daima onurlu, ilkeli, belirli hedefler doğrultusunda hareket eden bir yön çizmiştir. Bunu varlık sebebine, Atatürk ilke ve devrimlerine, antiemperyalist duruşa, ulusal birlik ve beraberliğe, üniter yapıya, Cumhuriyetimizin kazanımlarına sahip çıkarak yapmıştır.

Birleşik Kamu-İş; Büyük Devrimci Mustafa Kemal Atatürk’e, silah arkadaşlarına, modern ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kazanımlarına, değerlerine ve devrimlerine sahip çıkma mücadelesi ile emek mücadelesini ve sendikal mücadeleyi birlikte yapmaktadır, yapmaya devam edecektir.Bu duygu ve düşüncelerle Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’in 12. Kuruluş Yıldönümünü kutluyoruz.”

Kaynak: Yayla Haber
Yorumlar (0)
banner2043
banner2038
19°
parçalı az bulutlu

banner2040
banner2041
Namaz Vakti 25 Mayıs 2020
İmsak 03:18
Güneş 05:08
Öğle 12:42
İkindi 16:39
Akşam 20:06
Yatsı 21:48
banner2049
banner2050
banner2014
banner2034
Arşiv