Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum

Çorum Haber

Çorum Haberleri

Çorum Belediyesi

Çorum Valiliği

Çorumspor

Çorum Gazetesi

Çorum Gazeteleri

Ahmet Ahlatcı

Çorumhaber

Corum

corumhaber

Çorumhaber

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Haberleri oku

Sungurlu

Alaca

Osmancık

Sungurlu

İskilip

Kargı

Habercim19

habercim19.com

corumhaber.net

corumhakimiyet.net

çorum time

corum time

çorum valilik

Çorum Belediye

Çorum Belediyespor

Yeni Çorumspor

Çorum Yerel

ÇorumYerel Ekonomi

Çorum Ahmet Ahlatcı

Ahmet Ahlatcı

Çorum Ak Parti

Çorum CHP

Çorum İyi Parti

Çorum MHP

Çorum Gelecek Partisi

Çorum DEVA

Çorum Saadet Partisi

Ahmet Sami Ceylan

Cahit Bağcı

Agah Kafkas

Salim Uslu

Tufan Köse

Oğuzhan Kaya

Kenan Nohut

Ali Haydar Tanrıverdi

Hacı Odabaş

Yusuf Ahlatcı

Mustafa Tahtasız

Çorumluyuz

Çorumlu Amir

Çorumlu

Çorumda

Çorumdan

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Yayla Haber

Çorum Yayla Haber

Çorum Haber

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Yerel

Çorum Yerel Gazete

Çorum
Corum
Çorumhaber
Corumhaber
çorum gazetesi
çorum gazeteleri
çorum haberleri oku

banner2031

İmkansızlıklarla, imkanlar yaratmaya çalışıyoruz

Epilepsi Yaşam Platformu Çorum Temsilcisi Kubilay Aras, gazetemizi ziyaret etti.

Güncel 14.05.2020, 12:49 14.05.2020, 13:00 Merve Kayış
142
İmkansızlıklarla, imkanlar yaratmaya çalışıyoruz

Yayla Haber Yazı İşleri Müdürü Ulaş Odabaş ile bir süre sohbet eden Kubilay Aras, epilepsi hastalığı ile ilgili bilgiler verdi.

Epilepsi Yaşam Platformu Çorum Temsilcisi Kubilay Araz, “Ülkemizdeki herkesi, epilepsi ve epilepsili ile ilgili bilgilendirmeyi amaçlayan, ülkemizdeki 850 bin epilepsili, 100 bin olduğu tahmin edilen 950 bin kişiyi temsil eden, tek sivil toplum kurumuyuz.19 yıldır imkânsızlıklarla, imkânlar yaratmaya çalışmamız sonunda, halkımız oldukça bilinçlendi ama hâlâ epilepsiyi yeterince bilinmediği için, epilepsiliden korkan, bulaşıcı olduğu hatta cin çarpması olduğu sanılarak toplumdan dışlayan, istihdamını desteklemeyen, fenalaşma esnasında yanlış müdahalede bulunma gibi sorunlarla karşılaşmaktayız. Ne Devlet, ne belediye, ne de özel sektör tarafından destek almayan kurum olmamıza karşın, birçok ilde, birçok kurumla çalışmalar yaparak büyümeye devam ediyoruz. Bizim gibi çalışmalar yapan, hatta yurt dışında ülkesini temsil eden, temsil ederken 162 ülke arasında dereceye giren kurumu desteklememeleri de ayrıca düşündürücü” dedi.

Aras, “Epilepsililerin engel derecelerinin saptanması ve epilepsi nöbetleri bitmiş ama ilaç kullanmaya devam eden epilepsililerin de ehliyet alma hakkına sahip olması konularını içeren yönetmelik tasarı önerilerimiz, incelemelerden sonra son nokta olan Sağlık Bakan Yardımcısına kadar gitmiş olmasına karşın, korona ile bakanlıktaki çalışmamız durdu. Mağduriyetimizi bildirerek, konunun sonuçlanması için Kamu Denetçiliği’ne taşıdık. Sizlerin de www.ombudsman.gov.tr sitesinden şikayet formu doldurarak; yönetmelik tasarı önerisinin olumlu sonuçlanması için bize destek vermeniz çok önemli. 4 ay içinde, olumlu sonuç bekliyoruz; Epilepsi ve Yaşam Platformu olarak Engelli ve İş Projemizi, Ombudsman’dan sonuç çıkar çıkmaz gerçekleştirip, istihdam sağlamak, ikinci adımımız olacak” açıklamalarında bulundu.

“Bizler dünya çapında ve ülkemizde intiharlarda 1. sırada, işsizlikte ülkemizde 1. sırada olan ve dünyada engel derecesi saptanamayan tek hastalık olarak, zaten yeterince sorunla mücadele ediyoruz” diyen Aras, ”Tüm bunlara rağmen, sizlerden destek de istemiyoruz. Tek talebimiz; köstek olmamanız. Acıyarak, toplumdan soyutlayarak, işe almaktan çekinerek, alınan kişiyi bir nöbetle işten atarak, ne engelli; ne de engelsiz sınıfına koyamayarak bizi engellemeyin! Yaşamınızda karşılaşacağımız olumsuz durum ile sizin de epilepsi adayı olduğunuzu hatırlatıyor, epilepsililerin engellerle engellenmediği, koronasız bir gelecekte buluşmak dileğiyle, saygılar sunuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yayla Haber Yazı İşleri Müdürü Ulaş Odabaş ise, “Epilepsi hastaları ile ilgili toplumda farkındalık yaratmak adına elimizden geleni yapmaya hazırız” diyerek, Kubilay Aras’a çalışmalarında başarılar diledi.

Kaynak: Yayla Haber
Yorumlar (0)

13°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 26 Mayıs 2020
İmsak 03:17
Güneş 05:08
Öğle 12:42
İkindi 16:39
Akşam 20:07
Yatsı 21:50
banner2014
banner2034
Arşiv