Hitit Üniversitesi'nde Beslenme ve Diyetetik Kulübü tarafından ‘Çölyak ve Glutensiz Beslenme’’ konulu panel düzenlendi.

Çorum Çölyak Derneği’nin desteklediği ‘Çölyak ve Glutensiz Beslenme’’ konulu panel, Hitit Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Panel Beslenme ve Diyetetik Kulübü Başkan Yardımcısı Elvan Çokiçli’nin moderatörlüğünde yapıldı.

Açılış konuşması Beslenme ve Diyetetik Kulübü Başkanı Ahmet Serhat Afşar tarafından yapıldı. Ahmet Serhat Afşar, "Sağlık bakanlığı güncen verilerine göre ülkemizde 25 bin ile 75 bin arasında tanı almış çölyak hastası bulunmaktadır ancak bu sayı tahmin edilen gerçek hasta sayısının yalnızca %10 unu oluşturmaktadır.  Her yıl 9 mayıs tarihinde ‘’dünya çölyak günü’’ kutlanmaktadır.

Beslenme ve diyetetik kulübü olarak bizler de çölyak ile ilgili farkındalık yaratmak amacı ile planladığımız etkinliğimizi bugün sizlerin de katılımı ile gerçekleştireceğiz. Başta üniversitemiz olmak üzere çorum çölyak derneğine, panelimize katkı sağlayan değerli konuşmacılarımıza ve panelimize sponsorluk desteği sağlayan tüm firmalara şükranlarımızı sunuyoruz" dedi.

Yapılan açılış konuşmasının ardından Uzman Doktor Muhammed Kaya tarafından sunum eşliğinde Çölyak hastalığının tarihçesi ve klinik uygulamaları hakkında bilgi verildi.

Diyetisyen Elif Küçükbenli de Çölyak hastalarında beslenme konusuna değinirken yaptığı sunum ve Çölyak hastalarına yönelik yapmış olduğu örnek bir günlük menü planlaması da Çölyak dostları tarafından dikkat çekti. Hitit Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Doktor Öğretim Üyesi Hülya Çakmak da doktor ve diyetisyenin sunumlarına ek olarak glutensiz ürün geliştirme ve glutensiz ürün alışverişi yaparken dikkat edilmesi gereken hususları ele aldı.

Panelin son konuşmasını Çölyak Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Eda Ergüler yaptı. Ergüler, katılımcılara çölyak hastası olduğunu ve bu süreçte başından geçen olaylar ile birlikte çölyak derneği’nin yapmış olduğu projeler ve faaliyetler hakkında da bilgi verdi.

Panel Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkan Yardımcı Doktor Öğretim Üyesi Sabiha Şensöz'ün konuşmacılara teşekkür belgesi ve hediye vermesi ile son bulurken beslenme ve diyetetik kulübü panel sonrasında katılımcılara sponsorluk desteği ile glutensiz ürün ikramında bulundu.

Kulüp Başkanı Ahmet Serhat Afşar, ambar evim fırmasına glutensiz kek ve kurabiye sponsoru olduğu için yavuz glutensiz kadayıf firmasına kadayıf tatlısı sponsoru olduğu için ve doğadan çay firmasına da katılımcılara hediyelerinden dolayı teşekkür etti.

Alaca Devlet Hastanesi denetimden 99 puan aldı Alaca Devlet Hastanesi denetimden 99 puan aldı

Ahmet Serhat Afşar son olarak Hitit Üniversitesine ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyelerine verdikleri destekler dolayı şükranlarını sunduğunu belirtti.