İşte Senedin Belgesi

Türk Sağlık-Sen ile Sağlık Sen arasındaki ‘senet’ tartışması büyüyor

Son Dakika 08.02.2012, 16:42
banner2343
Mecitözü Devlet Hastanesinde görevli bazı personellerden banka promosyonu ödemelerine karşın hastane yönetimi tarafından senet istenmesi Türk Sağlık Sen ile Sağlık Sen’i karşı karşıya getirdi.
Türk Sağlık Sen Çorum Şube Başkanı M. Fatih Gök, bir süre önce konuyla ilgili yaptığı açıklamaya Sağlık Sen Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Menderes Turbay’ın “Ortada iddia edildiği gibi senet yoktur, bunu en iyi siz biliyorsunuz, sonra da çıkıp karalama kampanyası yapıyorsunuz” şeklinde yanıt vermesine tepki göstererek, banka promosyonu karşılığı personelden senet alındığını belgeleriyle ortaya koydu.
Türk Sağlık Sen Çorum Şube Başkanı M. Fatih Gök, konuyla ilgili olarak dün sendika binasında bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Kamu Sen İl Temsilcisi Mahmut Alparslan ve Kamu-Sen’e bağlı sendikaların şube başkan ve yöneticileri de katılarak M. Fatih Gök’e destek verdiler.
Sağlık Sen Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Menderes Turbay’ın Sağlık Sen Çorum Şubesi’nce düzenlenen istişare toplantısında yaptığı açıklamada, 
“Ortada iddia edildiği gibi senet yoktur, bunu en iyi siz biliyorsunuz, sonra da çıkıp karalama kampanyası yapıyorsunuz” şeklinde sözler sarf ettiğini ve bu sözlerin çok üzücü olduğunu belirten M. Fatih Gök, “haberin ve basın açıklamasının yerel medyamızda yayınlanmasından sonra bir gün bekleyerek sarf ettiği sözleri yalanlamasını veya tekzip etmesini bekledik ama böyle bir şey olmadığına göre sarf ettiği sözleri kendisi söylemiştir ve maalesef sözler üzücüdür. Çünkü olmayan senedi ve icra takiplerini kamu oyula paylaşarak karalama kampanyası yapmadığımızı gerçekleri ifade ettiğimizi belirtmek istiyoruz” dedi.
Sağlık Sen yöneticilerinin ‘ortada senet yok, taahhüt var’ şeklinde açıklama yaptığını hatırlatan Fatih Gök, icra takibi için yazılan yazıları göstererek, "Burada senet ifadesi geçmektedir. Madem ortada senet yok, buradaki senet ifadesinin ne işi var?” diye sordu.
Sağlık Sen Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Menderes Turbay’ın her Çoruma geldiğinde yaptığı temaslarda Türk Sağlık Sen’e yüklenmeyi bir vazife edindiğini ve geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen toplantıda da aynı alışkanlığından vazgeçmediğini vurgulayan Gök, kendisiyle ile bugüne kadar basın vasıtasıyla kamuoyu önünde polemiğe girmekten kaçındıklarını ama bu sefer kendilerine cevap vermenin zaruri olduğunu kaydetti.
“Karalama kampanyası yaptığımız olmayan senet ve icra takibini başta kendisi olmak üzere kamuoyuyla paylaşmak istiyorum” diyen Türk Sağlık Sen Çorum Şube Başkanı Gök, “Bizim açımızdan asıl olan ve konuşan belgedir. Diğer türlüsü popülizmdir. Ve yorumu kamuoyuna bırakıyoruz” ifadesini kullandı.
Menderes Turbay’ın aynı toplantıda  ‘Sağlık Sen yetkiyi aldı diye, bugün üyemiz olan hastane yönetimini yıpratma tezgahı kuruyorsunuz” dediğini de hatırlatan Gök, “Hastane yönetiminin üyeniz olduğunu söylüyorsunuz. Yöneticilerin sendika üyeliğini ne kadar etik buluyorsunuz merak ediyorum. 
Etik olmadığı o kadar açık ki yine sizin üyeniz olan Osmancık Devlet Hastanesi Başhekimi habire bizim üyelerimize yıldırma politikaları geçici görevlendirmeler ve haksız olarak ceza vermekle meşgul. 
Göreve geldiğinden beri birisi idari personel ikisi hekim üç üyemize verdiği haksız cezalar hukuk tarafından iptal edildi. En son Dr. Ezgi Kaya’ya verdiği haksız ceza İdare mahkemesi tarafından iptal edildi” şeklinde açıklamada bulundu.
Turbay’ın yine aynı toplantıda sendika olarak Çorum’da 1800 üyelerinin olduğunu ve 2000 üye ile profesyonel şube kuracaklarını ifade ettiğini hatırlatan Gök, şöyle dedi:
 “eminiz çok çalışarak ve büyük kazanımlar elde ederek bu üye sayısına ulaştınız. Bu üye sayısına nasıl ulaştığınızı sağlık çalışanları çok iyi biliyor. Memur-Sen’in AKP’nin iktidar olması ile 32 bin üyeden 51 bin 200 üyeye yükselmiştir. 
Bu hormonlu rakamlar her şeyi açıklıyor diye düşünüyoruz. Dahası böyle bir sendikal büyümenin dünyada eşi benzeri olmadığından Uluslararası Sendikalar Konfederasyonuna (ITUC) başvurunuza tarafsız olmadığınız için ret cevabı vermiştir. Tıpkı Uluslararası Hür Sendikalar Konfederasyonu ICFTU'ya yapılan başvurunuzun 2006 yılında reddedildiği gibi.
‘Sağlık Sen’e üye olmazsam Sağlık Müdürlüğünde hiçbir idari işim olmaz’ kanısı öyle yaygınlaşmış ki bizde merak ediyoruz acaba neden Sağlık Müdürlüğü personel şubesinde hiç Sağlık Sen dışındaki sendikaların üyesi yok.
 Başka bir sendika üyesi olarak o şubeye tayin olan neden hemen Sağlık Sen’e geçme ihtiyacı hissediyor. İşte bu soruların cevabı yanında basın aracılığıyla kamuoyuyla paylaştığınız şu fotoğraflarda her şeyi çok iyi açıklıyor. Bu fotoğrafları gören sağlık çalışanlarının gerekli mesajı aldığından şüpheniz olmasın.
İdarecilerin açıklamalarını tekrar etmek yerine, idarecileri memnun etmek için konuşmak yerine memurun meselelerini dile getirin. Mesela ilk defa zam almadan yeni bir yıla girmesiyle uğraşmanızı tavsiye ediyoruz.
Tam gün yasası ile 9 saat'ten 8 saat'e indirilen günlük mesai saatleri ne yazık ki fiili olarak bir genelge ile yine 9 saat'e çıkartıldı.
 Anayasa referandumu öncesi toplu sözleşme benzeri hükümleri temel alarak reklam panolarını ‘Evet’ ile donattınız. Eminiz yaşanan sürecide  ‘peki ama nasıl olur?’ şaşkınlığıyla yaşıyorsunuz. Emin olun Anayasa referandumunda evet çıkması için harcadığınız eforun onda birini bu konu için harcasaydınız bugün  8 saat çalışıyorduk. Grevsiz bir toplu sözleşmenin ortaoyunundan öteye geçmeyeceğini umarım sizde anlamışsınızdır. Dün neye ‘Evet’ dediğini henüz tam anlamı ile anlamamış olanlara bundan sonrası için zihin açıklığı diliyoruz.
Son olarak Beyefendi hayırlı olan her işe destek verdiklerini, hayırsız gördükleri her işin de karşısında olduklarını, ‘Hayırlara motor, şerlere fren oluruz’ diyor. 8 yıldır sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde Sağlık çalışanları için o kadar şer işler oldu ki hangisine fren oldunuz? Bir görebilsek bütün sağlık çalışanları çok mutlu olacak”Kaynak: Çorum Yayla Haber Gazetesi
Yorumlar (26)
senet 9 yıl önce
sayın türk sağlık sen yetkilileri benim hakkıma gaspediyorsunuz şu anda giden arkadaşlar paralarını ödemelezlerse benim paramı sizmi ödeyeceksiniz sorarım size.....lütfen kendi çıkarlarınız için bizim üzerimizden prim yapmayın.işi gerçekten çözme niyetindeyseniz ben olsam şöyle bir haber yapardım.promosyon alamayan arkadaşların promosyonları neden ödenmedi..lütfen biraz mantıklı olun......
senet 9 yıl önce
sayın mehmet fatih gök elinize evrak alıp gazetelere çıkıp güya mağdur olan üyenizi savunuyorsunuz peki bu üyeniz yüzünden promosyon alamayan üyelerinizi ne yapacaksınız. kim kime zorla imza attırabilir akıl var mantık var. gittiği zaman geri ödemeyi kabul edip 3 5 ay sonra giden bu personel haklımı sizce yani o akıllılık yapıyor biz mağdur oluyoruz gazetelere demeç verirken bunlarıda göz önünde bulundurun lütfen saygılar.....
i a 9 yıl önce
eyyy TSS ler sizin zamanınızda daha çok yandaşlık adam kayırmacalar magduruyetlikler vardı şimdide aynısı sizin başınıza geliyor EFELENMENİZE GEREK YOK
promosyon utancı 9 yıl önce
vaktinde promosyonun tamamını alalım diye talepte bulunan bizler yazılı sözlü her türlü taahhütte bulunduktan sonra neden böyle yan yattı çamura battı diye sızlanıyoruz anlamış değilim, işin özellikle bu boyuta gelmesi çok utanç verici birşey. bundan sonra promosyon falan istemiyorum. yazık böyle tartışmalara, yazık işi bu boyuta getirmenize gerek yok
senet 9 yıl önce
sayın yetkililer sorarım size hastanemizde sizi temsilen bulunan kişiye bile danışmadan gerçekleri öğrenmeden nasıl basına böyle bir haberle gelip hastanemizi yıpratma çabaları içine girrsiniz.sizi gerçekçi olmaya davet ediyorum.
hastane personeli 9 yıl önce
populizm peşinde koşarken daha dikkatli adımlar atmanızı tavsiye ederim.zira bir haber yaparken haberin kaynağında yer alan sizi temsilen bulunan kişiye sormadan bu saçma bilgileri kamu oyuyla paylaşmanızı size yakıştıramadım.bence öne çıkmak için daha temiz siyaset yapmalısınız.hastanemiz idarecilerini karalamadan..saygılar
Perihan Eken 9 yıl önce
Hastanemizin banka ile anlaşması sonucu dağıtılan promosyonlarda idaremizin tarafıma zorla imzalattığı bir senet olmamıştır. Kendi isteğimle ve irademle toplu olarak alınmasını istedim ve üyesi olduğum sendikanın hastanemizi ve idarecimizi böyle bir konuda sorumlu görmesini kınıyorum
DUYARLI PERSONEL 9 yıl önce
Keşke devlet memurluğuna atanırken istenen sağlık kurulu raporunda insanların dürürstlüğü ve mertliği de ölçülebilse. Zamanında 4 yıllık yani 8 altı aylık periyotu hepsini birden tek seferde alabilmek için bende dahil tüm personel ne gerekiyorsa yaparız diyerek senet ve taahhüt fikirini ortaya atıyor. Daha sonra giden arkadaşlar alırken iyiyiydi ama vermesi zor geliyor diyerek, yada yok personelden senet alınamaz, promosyon geri istenemez gibi haklı gördüğü sebeplerle hak etmedikleri paraları vermemek için inanılmaz çaba sarfediyorllar. İşte başta söylediğim doğruluk ve dürüstlük bunun için geçerli. Kendi personel arkadaşının hakkını gaspetmek için bu kadar çaba sarf edenlerin, ellerine bir fırsat geçtiğinde devleti soymak için yapabileceklerini siz düşünün. Bize imzaları zorla attırdılar diyecek kadar küçülen bu arkadaşları verdikleri sözü tutmaya davet ediyor ve bize geri ödememek için sarfettikleri çabayı, yeni gittikleri kurumlardan almak için göstermelerini tavsiye ediyorum.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25°
açık
Namaz Vakti 03 Ağustos 2021
İmsak 03:44
Güneş 05:28
Öğle 12:52
İkindi 16:46
Akşam 20:05
Yatsı 21:42
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0
Arşiv

Gelişmelerden Haberdar Olun

@