Çorum'un Sungurlu ilçesinde yaşayan emekli öğretmen Hüseyin Çelik, kendisine ait evini müzeye çevirdi. 35 yıldır köy köy, şehir şehir gezip antika eşya toplayan Çelik, yüzlerce eşya ile geçmişten günümüze Anadolu kültürünü yaşatıyor.

Sungurlu’da bulunan bu eşsiz mekanın kapılarını Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Çorum Müze Müdürü Metin Çakar ve Çorum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mahmut Yabacıoğlu’na açan Hüseyin Çelik, büyük bir özveriyle kurduğu müze evini misafirlerine gezdirdi.

Gözden kaçırmayın

Çorum'da bulunan 4 bin yıllık Yılanlı Gümüş kabın restorasyonu tamamlandı Çorum'da bulunan 4 bin yıllık Yılanlı Gümüş kabın restorasyonu tamamlandı

1988 yılından itibaren biriktirmeye başladığı eski eşyalardan oluşan koleksiyonunu evinin birinci katında sergileyen Hüseyin Çelik’in müzeye dönüştürdüğü evinde Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait eserler bulunuyor.

Öğretmenlikten emekli olduktan sonra köy köy gezerek topladığı eski eşyalarla evini müzeye çevirdiğini ifade eden Çelik, geçmiş dönemlere ait eşyalara olan merakının zamanla bir tutku haline geldiğini söyledi.

Müze ve kültür evlerinin Anadolu’nun özetini barındırdığını söyleyen Çelik, “Amacım bu kültürü yeni nesle ulaştırmaktır.” dedi.  Çelik, Çanakkale Savaşı’nda kullanılan top mermisi, Sungurlu’da sinemada kullanılan film makinesi, gramofon, yayık, beşik, sandık, tüfek, düven, pulluk gibi başta olmak üzere, birçok çeşit eşyayı evininin alt katında ziyaretçilere nasıl tedarik ettiği, ne zaman, nasıl aldığı ve nerelerde kullanıldığını anlatarak sergiliyor. Çelik, bir çok yeri gezdiğini kullanılan ne varsa satın alıp koleksiyonuna kattığını belirtti ve bu eşyaları kesinlikle para ile satışını yapmadığının altını çizdi.

Kaynak: Çorum Web TV