Çorum’da, ahilik kültürüne ait geleneksel “Arefe duası” geleneği, esnaf ve sanatkarlarca asırlardır yaşatılmaya devam ediliyor.

Toplumun farklı kesimlerinin yanı sıra siyasi partilerin temsilcilerinin de bir araya geldiği arefe duasında eller esnafın hayırlı, bereketli ve bol kazançlı yıl geçirmesi, ülkede de birlik ve beraberlik ruhunun pekişmesi için semaya kalkıyor.

Osmanlı dönemindeki ahilik gelenekleri arasında yer alan arefe duası için Çorum’daki çeşitli meslek gruplarından esnaf, Ramazan ve Kurban bayramları arefesinde araya geliyor. Bu geleneğin yaşatılması için her Arife günü Oto Tamirciler Odası, Kalaycılar ve Hırdavatçılar Odası, Çilingirciler ve Sobacılar Odası ile Dikici ve Kunduracılar Odası tarafından program düzenleniyor.

Gözden kaçırmayın

Afrika’da su kuyusu açtırmak için kermes yapacaklar Afrika’da su kuyusu açtırmak için kermes yapacaklar

Çorum’da, Ahilik geleneği olan “Arefe duası”nda bir araya gelen kent yöneticileri, esnaf ve sanatkarlar, ülkenin birliği ve bütünlüğü ile esnafın bol kazanç elde etmesi için dua etti. Ahilik gelenekleri arasında yer alan “Arefe duası” için kentteki çeşitli meslek grupları, Ramazan ve Kurban bayramlarının arefesi ile üç ayların başlangıcında bir araya gelerek bu geleneği yaşatıyor.

Bu geleneğin yaşatılması için Kalaycılar, Hırdavatçılar ve Bakırcılar Odası; Dikiciler ve Kunduracılar Odası ve Çilingir, Sobacı ve Tenekeciler Odası esnaflarının düzenlediği programlara katılan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, esnaflara hayırlı ve bereketli kazançlar dileyerek, “Rabbim ibadetlerimizi, dualarımızı kabul etsin; nice Ramazanlara, nice bayramlara sağlıkla eriştirsin inşallah.” dedi.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program Müftü Muharrem Biçer’in yaptığı duanın ardından sona erdi.

Arefe duası programlarına Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, İl Müftüsü Muharrem Biçer, MHP İl Başkanı Agah Karapıçak, Çorum Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Recep Gür ve oda başkanları katıldı.