Cumhuriyet Halk Partisi Çorum Milletvekili Tufan Köse, esnaf ve çiftçiden ÖTV alınmamasına ilişkin bir soru önergesi hazırladı. Köse, Hazine ve Maliye Bakanı’na bazı sorular yöneltti.

Cumhuriyet Halk Partisi Çorum Milletvekili Tufan Köse soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Pandemi süreciyle beraber iş yerleri kapanan, iflas eden ve borçlarını ödeyemeyen esnafımız neredeyse her saat başı gelen zamların dayanılamayacak yükü altında kalmıştır. Yaşanan ekonomik krizle beraber, korkunç bir pahalılık, dizginlenemeyen elektrik, doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarındaki artış, tüm vatandaşlarımızı zorlamaktadır. Hükümetin yanlış ekonomi politikaları sebebiyle ise, yoksulluk içinde yaşayan enerji faturasını bile ödeyemeyen 5 milyon hanenin olduğu bir ülke durumuna geldik. Özellikle esnaf ve küçük ölçekli işletmeler, pandeminin yarattığı krizin yanında, şimdi de elektrik, doğalgaz ve akaryakıta gelen zamlarla darbe almaktadır. Akaryakıt fiyatları döviz kurlarındaki artışla tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. Esnafımız artan maliyetlerin altında ezilmektedir. Bu nedenle esnafımızın, çiftçimizin beklentisi bu süreç bitene kadar benzin ve motorinden ÖTV alınmamasını talep etmektedirler.

Gözden kaçırmayın

Ahmet Sami Ceylan, gençleri şölene davet etti Ahmet Sami Ceylan, gençleri şölene davet etti

Bu bağlamda,

Pandemiyle beraber iş yerleri kapanan, iflas eden esnafımız, artan maliyetler sebebiyle üretemeyen çiftçimiz, her saat başı elektrik, doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar sebebiyle tek başına bırakılmıştır. Esnafımıza ve çiftçimize destek için, benzin ve motorin fiyatları düşene kadar ÖTV’nin kaldırılmasına yönelik bir çalışmanız olacak mıdır?"