Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum Yayla Haber

Çorum Haber Gazetesi

Corum Haber Gazetesi

Yayla Haber

YaylaHaber

Çorum

ÇorumHaber

Çorum Haber

Çorum Haberleri

Corum

Corum Haber

CorumHaber

Corum

Çorum Belediyesi

Çorum Valiliği

Çorumspor

Çorum Gazetesi

Çorum Gazeteleri

Çorum Gazete

Ahmet Ahlatcı

Çorum Habercim

Çorum Hakimiyet

Çorum Habercim19

Habercim19

Çorum Time

ÇorumTime

Corum Time

Çorum Koronavirüs

Çorum Koronavirüs Tablosu

Çorum Koronavirüs Haritası

Çorum Koronavirüs Günlük Vaka Sayısı

Çorum Son Dakika Haberleri

Çorum Son Dakika

Çorum Ensonhaber

Çorum Adliyesi

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Haberleri oku

Sungurlu Haberleri

Alaca Haberleri

Osmancık Haberleri

Sungurlu Belediyesi

İskilip Haberleri

Kargı Haberleri

Oğuzlar Haberleri

Laçin Haberleri

Boğazkale Haberleri

Alacahöyük

Hititler

Hitit Başkenti

Hattuşa

Habercim19

habercim19.com

corumhaber.net

corumhakimiyet.net

çorum time

corum time

çorum valilik

Çorum Belediye

Çorum Belediyespor

Yeni Çorumspor

Çorum Yerel

ÇorumYerel Ekonomi

Çorum Ahmet Ahlatcı

Ahmet Ahlatcı

Çorum Ak Parti

Çorum CHP

Çorum İyi Parti

Çorum MHP

Çorum Gelecek Partisi

Çorum DEVA

Çorum Saadet Partisi

Ahmet Sami Ceylan

Cahit Bağcı

Agah Kafkas

Salim Uslu

Tufan Köse

Oğuzhan Kaya

Kenan Nohut

Hacı Odabaş

Yusuf Ahlatcı

Mustafa Tahtasız

Çorum’da

Çorum’un

Çorum’dan

Çorum’a

Çorumluyuz

Çorumlu Amir

Çorumlu

Çorumda

Çorumdan

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Yayla Haber

Çorum Yayla Haber

Çorum Haber

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Yerel

Çorum Yerel Gazete

Çorum
Corum
Çorumhaber
Corumhaber
çorum gazetesi
çorum gazeteleri
çorum haberleri oku
çorum günlük gazete
çorum günlük haberler
çorum son dakika

banner2108

09.12.2019, 13:12 99

Erkek Terörüne Giden Yol

Okuluna giderken saplantılı bir psikopat tarafından pompalı tüfekle öldürülen liseli Helin PALANDÖKEN, okulundan eve dönerken minibüs şoförünün tecavüzüne uğrayarak işkenceyle öldürülen üniversiteli Özgecan ARSLAN, okulundan dönerken evinin önünde cezaevi firarisi bir psikopat tarafından öldürülen üniversiteli Ceren ÖZDEMİR…

Suçlulara en ağır cezanın verilmesini istemek kadar, bir toplumda suçlu yaratan sistemin kökünü kazımak da önemlidir. Masum bir bebek olarak doğan insanı, canavara dönüştüren şey nedir?

ABD’de2004 yılından bu yana yayın yapan Crime & Investigation isimli televizyon kanalında hayatları araştırma konusu olan onlarca suçlunun ortak noktaları, “çocukken yaşadıkları şiddet ve uğradıkları cinsel taciz” olarak öne çıkıyor. Bunların önemli bir bölümü de aile içinde yaşanıyor.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu(TKDF)’nun 2014 yılında yaptığı araştırmaya göre Türkiye’deki ensest oranı % 40. Mağdurlar çoğunlukla kız çocukları ve suçun failleri de aile içerisindeki bir erkek. Ne bunu köşesinde yazan Melis Alphan, ne de tehditlere rağmen mücadeleye devam eden TKDF Başkanı Canan Güllü suçluydu. Suçlu, bunlarla mücadele etmek yerine üstünü örtmeye çalışan kara zihniyetli, kapkara ruhlu egemen erkeğin yarattığı düzendi.

Erkeklerin yaratıp faydalandığı ve özgürlüklerin tadını çıkardığı, kadınlarınsa üzerine atılı bulunan “namus” kavramıyla yaşamaya mahkum bırakıldığı bir dünya düzeninde, ezberleri bozmak hiç de kolay olmadı. Finlandiya, 1906 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıyan ilk ülke oldu. Bunu, 1917 Bolşevik Devrimini gerçekleştiren Rusya, 1918’de İngiltere takip etti.

1789’daki Fransız İhtilali’nin yurdu olan Fransa’da bile kadınlara seçme ve seçilme hakkı ancak 1945 yılında verildi; demek ki gerçekte demokrasiye de o zaman geçmişler. Oysaki Türkiye’de ATATÜRK’ün ısrarla ilan edilmesine vesile olduğu Cumhuriyet rejiminin ardından adım adım kadına haklar sağlayan yasalar çıkarılmıştır. 1925’te Kılık Kıyafet İnkılabı, 1930’da Türk Kadınlarına muhtar olma hakkı tanınması ve nihayetinde 5 Aralık 1934’te Türk Kadınlarına seçme ve seçilme hakkının tanınmasıyla Türkiye Cumhuriyeti, çağdaş denilen pek çok Avrupa ülkesini geride bıraktı. 1937 yılında Türk Hava Kurumu’nun yetiştirdiği ilk kadın pilot olan Sabiha Gökçen, aynı zamanda Dünya’nın da ilk kadın savaş pilotuydu. Kendisi, kadının tıpkı erkekler gibi her alanda söz sahibi olabileceğini düşünen Mustafa Kemal ATATÜRK’ün manevi kızıydı. Şayet ATATÜRK’ün bireysel çabaları olmasaydı, Türkiye’de kadın olarak bizlerin yaşadığı durum çok daha dayanılmaz olabilirdi; bugün pek çoğumuz konuşamıyor, okuyamıyor ve yazamıyor olabilirdik. Kısaca “yok” olabilirdik.

Cumhuriyetin ilk dönemlerinde kadın haklarıyla ilgili olarak hızla alınan mesafeler, muhafazakar-sağ iktidarlar ile beraber yavaşlamaya ve günümüzde de gerilemeye başlamıştır. Ülkeyi 17 yıldır tek başına yöneten AKP (Tayyip Erdoğan) İktidarı döneminde artan “şekilci dindarlık” neticesinde, kız çocuklarına anaokullarında türban takılmaya başlanmış, kadına şiddet olayları % 1400 artmış, dinci hocaların taciz ve tecavüzleri gündeme yağmur gibi düşmeye başlamıştır.

Uygulanan “yanlış eğitim politikası” ısrarla devam ettirilmekte, eskinin çağdaş okulları yok edilerek Osmanlı döneminin medrese anlayışına döndürülmektedir. Şekil olarak İmam Hatip Okullarının sayısı artmakta ama bunun topluma pozitif bir yansıması olmamaktadır. İçi boşaltılmış şekilci bir din anlayışı dayatılmakta, toplumsal ahlak erozyona uğramaktadır.

Sonuçta, kadın kapatıldıkça şiddet artmaktadır. Kadın ezildikçe erkek ezmektedir. Çünkü kanunlar nezdinde bunun ciddi bir karşılığı yoktur. Cinayet işleyen adam kısa bir süre sonra “iyi hal indirimi” denilen zırvalık nedeniyle hapisten çıkmakta ve bulduğu ilk fırsatta yine cinayet işlemektedir. Hapishaneler ağzına kadar doludur ve mahkumları rehabilite etmekten, topluma geri kazandırmaktan çok uzaktır. Suçluların sayısı artmaktadır. Çünkü çocuklara temelde verilen eğitim bozuktur ve cinsiyet ayrımına dayalı ögeler barındırmaktadır.

İlginç olan başka bir durum ise şudur: Araştırmalar, toplumda sadece sosyoekonomik açıdan zayıf olan kesimlerde değil, eğitim ve ekonomik düzeyi yüksek kesimlerde de ensest vakalarının görüldüğünü gösteriyor. Eski sunucu Murat Başoğlu’nun öz yeğeniyle yaşadıkları, iş adamı Fatih Oflaz’ın öz kızına yıllarca tecavüz etmesi gibi rezaletler medyaya yansıdı. Esasında bu şahısların isimleri açıkça teşhir edilmeli, kadınlar değil onlar utanmalıdır. Yapılan en büyük yanlış, mağdurların utancından susması ya da susturulmasıdır. Ancak pek çok muhafazakar toplumda olduğu gibi ülkemizde -özellikle şehir merkezlerinden uzak daha muhafazakar kırsal bölgelerde- kadınlar yeterince korunamadığı için susmak zorunda kalmaktadır. Çünkü konuştuklarında, haklı olsalar bile “adı çıktı” klasiğiyle toplumdan daha büyük darbe yiyeceklerini bilmektedirler.

Oysa gerçekler bir tokat gibi yüzümüze inmelidir; Büşra Sanay’ın cesaretle yazdığı “Kardeşini Doğurmak” kitabındaki gibi…

Mağduriyetin bir ayağını da devlete emanet edilen çocuklar oluşturmaktadır. Çocuk Esirgeme Kurumundaki her çocuk yeterince güçlü olana kadar koruyup kollanmalıdır. Şayet Ceren Özdemir’in katili olan ve çocukluğu ite-kaka yetimhanelerde geçmiş, uyuşturucu bağımlısı olmuş Özgür Arduç, devlete emanet edildiğinden itibaren özenle büyütülen bir çocuk olsaydı, belki de bir canavara dönüşmeyecekti. Geçmişi elbette onun canavarlığını yok etmez, suçunu bağışlatmaz. Ve geri döndürülemez katliamından ötürü en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Ancak toplumda yeni canavarların büyümesine zemin hazırlayacak tüm yanlışlıklar ortadan kaldırılmalıdır.

Çocuklar çağdaş, bilimsel bir eğitim anlayışıyla yetiştirilmelidir.

Çocukların beyinleri dogmalardan uzak olmalıdır.

Çocuklar tecavüzcü imamlara değil, çağdaş eğitimcilere teslim edilmelidir.

Çocuklar için ailelere verilecek ekonomik desteğin en üst seviyede olması gerekir.

Devlet bütçesinden en büyük pay Diyanet İşleri Başkanlığı’na değil, Milli Eğitim Bakanlığı’na aktarılmalıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı hurafelerden, cemaatlerden, örümcek beyinlerden arındırılmalıdır.

Türkiye’de neredeyse her gün kadınların katledildiği bir Erkek Terörü yaşanmaktadır. Bunu söylerken kadınlara destek veren binlerce Türk Erkeğini suçlamaktan imtina ediyorum elbette. Şayet bugün bedeninin yarısına kadın elbisesi giyip “bir bedende iki cins” yaratarak kadınlarla beraber Kadına Şiddeti Protesto eylemine katılan İlyas SALMAN gibi sanatçılarımız ve Özgecan ARSLAN’ın ölümünden sonra kadınlarla beraber omuz omuza yürüyen binlerce çağdaş erkek olmasaydı, hayatımız çok daha zor olabilirdi. Ancak azımsanmayacak ölçüde çok olan gerici zihniyette pek çok erkek vardır. Özellikle Müslüman ülkelerin başına bela olan “sürdürülebilir cehaletten” aldıkları güçle kız çocuklarına baskı ve kadına şiddet uygulamaya devam etmektedirler.

Şayet ATATÜRK’ün önünü açtığı kadın haklarındaki ilerleme günümüze kadar olanca hızıyla devam ettirilebilseydi, Türkiye şu anda cinci hocaların tecavüzlerini değil, MARS’ta hayat olup olmadığını tartışırdı. Yaşadığımız kepazeliğe giden yol, gericiliğin hortlamasıyla açılmıştır. İşte bu yüzden ATATÜRK tarafından CEHALET, yenilmesi gereken en büyük düşman olarak görülmüştür.

Yorumlar (0)
banner2107
banner2105
banner2106
banner2109
21°
az bulutlu
banner2110
Namaz Vakti 03 Ağustos 2020
İmsak 03:50
Güneş 05:32
Öğle 12:51
İkindi 16:44
Akşam 20:01
Yatsı 21:35
Bumerang - Yazarkafe
Türkiye iş ilanları
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurum BB 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25
Arşiv

Gelişmelerden Haberdar Olun

@
Bumerang - Yazarkafe