Çorum’da erişilebilirlik çalışmalarının sekretarya ve koordinasyonu Çorum Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce yürütülen Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu tarafından yapılan denetimler sonucunda 15 Kurum/kuruluş için ‘Erişilebilirlik Belgesi’ düzenlendi.

81 ilde aynı anda Bakan Yardımcısı Fatma Öncü başkanlığında çevrimiçi yapılan ‘Erişilebilirlik Logosu Tanıtım Töreni’ gerçekleştirildi.

Çorum'dan yapılan toplantıya, Vali Yardımcısı Murat Çağrı Erdinç, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ömer Sobacı, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yahya Çoban, Erişilebilirlik Belgesi alan kuruluş temsilcileri ile bazı komisyon üyelerinin katılımlarıyla Erişilebilirlik Belgesi alan Çorum Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğünde gerçekleştirildi.

Flaması törenle göndere çekilerek Vali Yardımcısı Murat Çağrı Erdinç tarafından belge alan kuruluşlara Erişilebilirlik Flamaları teslim edildi. Sonrasında çevrimiçi toplantı takip edilmiştir.

Burada konuşma yapan Vali Yardımcısı Murat Çağrı Erdinç, erişilebilirliğin önemine değinerek, herkesin engelli adayı olduğunu, ilimizde 8.000 civarında engelli kimliği alan vatandaşın bulunduğunu, 4.000 civarında ağır engellinin evde bakım yardımından faydalandığını, ayrıca yatılı kuruluşlarla da birçok engelli ve yaşlıya hizmet verildiğini, bu açıdan ilimizde erişilebilirlik uygulamalarının çok önemli olduğunu, belge verilen kuruluş sayılarının artırılacağını söyledi.

Erdinç, erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu tarafından ‘2022 Yılı Denetim Programı’ oluşturulduğunu, çalışmalara devam edildiğini, belge alan kurum/kuruluşları tebrik ederek diğer kamu kurumları ve özel kurumlar için örnek teşkil etmesini temenni ettiğini ifade etti.

ERİŞEBİLİRLİK NEDİR LOGO NEYİ ANLATIYOR?

Erişilebilirlik, herkesin istediği her yere ve her hizmete, bağımsız ve güvenli olarak ulaşabilmesi ve bunları kullanabilmesidir. Toplumsal yaşama dahil olabilmek için konutlardan başlayarak eğitimden, sağlık kuruluşlarına, iş yerlerine; açık ve yeşil alanlara, toplu taşıma araçlarına ulaşmak; bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanabilmek, her türlü kaynaktan yayımlanan bilgiyi edinmek gerekir. Erişilebilirlik temel bir hak olmakla birlikte diğer hakların kullanılabilmesi için bir araç, bağımsız yaşamın temel şartıdır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun’da yapılan düzenleme gereği illerde kurulan Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme komisyonları tarafından düzenli olarak kamu kullanımına açık binalar, açık alan kullanımları ve toplu taşıma araçları denetlenmektedir.

Hitit Üniversitesi'nde PUBG Mobile Turnuvası Hitit Üniversitesi'nde PUBG Mobile Turnuvası

Bu denetimler sonucunda ülkemizde engelli ve yaşlılar başta olmak üzere hareketliliğinde kısıtlılık yaşayan herkesin toplumsal hayata katılımında, onları engellemeyen, tam tersine kolaylaştıran yaşam koşulları sağlayan bina, açık alan, toplu taşıma sistemleri, hissedilebilir yüzey, asansörler, zemin kayganlığının ölçülmesi gibi ilgili her konuda erişilebilirlik standartlarını taşıyan kuruluşlar Erişilebilirlik Belgesine sahip olabilmektedir.

Bu kapsamda erişilebilir uygulamaların yaygınlaştırılması için görünürlüğünün artırılması gerekliliğinden hareketle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni bir adım atarak ülkemizde kullanılacak Erişilebilirlik Logosu’nu belirledi. Birleşmiş Milletler tarafından tasarlanan Erişilebilirlik Logosu’nun bu amaç için uygun olduğuna karar verilerek kullanım izni alındı. Erişilebilir uygulamaların görünürlüğünün artırılması amacıyla belirlenen logo, Erişilebilirlik Belgesi almaya hak kazananlar tarafından tabela gibi görünür alanlarda, broşür, kartvizit gibi basılı materyaller ile tanıtım ve reklam malzemelerinde kullanılabilecek.

Logodaki simetrik figür ve daire şekli küresel erişimi ve toplumu oluşturan bireyler arasındaki uyumu temsil etmektedir. Kolları açık insan figürü, farklı özelliklere sahip insanların tümünün kapsanmasını sembolize etmektedir. Logodaki kafa bilişsel düşünmeyi, dört mavi daire vücudun uç noktalarını, eller ve ayaklar hareketliliği ve kolların açık olması herkesi kapsayıcılığı anlatmaktadır.