Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum

Çorum Haber

Çorum Haberleri

Çorum Belediyesi

Çorum Valiliği

Çorumspor

Çorum Gazetesi

Çorum Gazeteleri

Ahmet Ahlatcı

Çorumhaber

Corum

corumhaber

Çorumhaber

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Haberleri oku

Sungurlu

Alaca

Osmancık

Sungurlu

İskilip

Kargı

Habercim19

habercim19.com

corumhaber.net

corumhakimiyet.net

çorum time

corum time

çorum valilik

Çorum Belediye

Çorum Belediyespor

Yeni Çorumspor

Çorum Yerel

ÇorumYerel Ekonomi

Çorum Ahmet Ahlatcı

Ahmet Ahlatcı

Çorum Ak Parti

Çorum CHP

Çorum İyi Parti

Çorum MHP

Çorum Gelecek Partisi

Çorum DEVA

Çorum Saadet Partisi

Ahmet Sami Ceylan

Cahit Bağcı

Agah Kafkas

Salim Uslu

Tufan Köse

Oğuzhan Kaya

Kenan Nohut

Ali Haydar Tanrıverdi

Hacı Odabaş

Yusuf Ahlatcı

Mustafa Tahtasız

Çorumluyuz

Çorumlu Amir

Çorumlu

Çorumda

Çorumdan

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Yayla Haber

Çorum Yayla Haber

Çorum Haber

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Yerel

Çorum Yerel Gazete

Çorum
Corum
Çorumhaber
Corumhaber
çorum gazetesi
çorum gazeteleri
çorum haberleri oku

banner2031

Stratejik ürünler yerli imkanlarla üretilmeli

Türkiye ekonomisinde koronavirüs seferberliği kapsamında Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal Bloomberg HT'ye özel bir yazı kaleme aldı.

Ekonomi 13.05.2020, 16:57 Merve Kayış
53
Stratejik ürünler yerli imkanlarla üretilmeli

Başaranhıncal yazısında ekonomiye ilişkin konulara yer verdi.

Çetin Başaranhıncal şu ifadelere yer verdi;

“Covid -19 salgını, küresel ekonominin kodlarının nerdeyse yeniden yazılmasına neden olacak bir süreç yaşatmaktadır. Yaşamlar ve ekonomiler zor ve ilginç günler yaşamaktadır. Gelişmiş ülkelerin güçlü ekonomilerinde bile küçülmeden bahsedilmekte ve 2020 yılı için çeşitli rakamlar açıklanmaktadır. Emtia değerlerinde büyük düşüşler yaşanmakta ve dünya ticareti küçülmektedir.

Ülkemiz, salgınla mücadelede önemli ve başarılı bir mücadele sürdürüyor. Zamanında alınan önlemler ve sağlık çalışanlarımızın özverili çalışmaları elde edilen başarıyı ortaya koymaktadır. Bu da güven ve istikrar ortamının hızlı bir şekilde yeniden oluşmasına neden olacaktır. Kuşkusuz, ülkemiz ve dünya ekonomilerinin kademeli bir şekilde açılması ile talebe bağlı olarak arz güçlenecek, ötelenen imalatlar devreye girecektir. Yavaş yavaş normal hayata geri dönüldüğü bu süreçte, yeni koşullara göre pozisyon alıp, ekonominin çarklarını döndüreceğiz.

Ülkemiz, salgının etkilerinin azaltılması için sosyal ve ekonomik tedbirler açıklamaktadır. Bunlar önemli tedbirlerdir. Reel sektör için açıklanan başta finansal araçlar, bu süreçte nefes almalarını sağlamıştır. Ancak, hala finansa erişim hususunda sıkıntılar sürmektedir. Özellikle, kredi ratingleri düşük olan ancak, bu dönemde bile faaliyetlerini sürdüren işletmeler bu sıkıntıları yaşayanlardır. Bu salgın sürecinde, mevcut siparişlerini tamamlayanlar, üretenler, gelecekle ilgili siparişlerde belirsizlik ve sıkıntılar yaşamaktadırlar. Avrupa ülke ekonomilerinde yaşanacak küçülmeye ait tahminler bir bir sıralanırken ve ihracatımızdan yarıdan fazlasını Avrupa ülkelerine yaparken, işletmelerimizin finansa erişimi esnek ve daha da kolay olmalıdır. Tedbirler kapsamında açıklanan bazı vergilerin ödeme ve beyanname verme sürelerinin ertelenmesi uygulamasında, bazı sektörler kapsam dışı tutulmuştur. Bu karar ve uygulama tüm sektörleri içerecek şekilde genişletilmelidir.

Aşı bulunup, yaygınlaşana kadar, bu salgın düşük yoğunlukta da olsa hayatımızın bir parçası olacaktır. Bu süreç gösterdi ki, tedarik zincirinde yaşanan kırılmalar, aksaklıklar stratejik ürünlerin yerli imkanlarla ve sürdürülebilir bir şekilde üretilmesini ortaya koymuştur. Başta tıbbi malzeme ile araç gereçlerindeki üretim tepkimiz önemli kazanımlar ve tecrübeler sağlamıştır.

2021 yılında küresel ekonominin pozitif büyüyeceğinin öngörülmesi, ülkemiz içinde iyimser bir beklentinin oluşmasına neden olmaktadır. Sahip olduğumuz üretim çeşitliği ve yeni üretim süreçlerine uyumlar bizleri farklı bir konuma getirtecektir.”

Kaynak: Yayla Haber
Yorumlar (0)

19°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:11
Güneş 05:05
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:11
Yatsı 21:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner2014
banner2034
Arşiv

Gelişmelerden Haberdar Olun

@