Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum

Çorum Haber

Çorum Haberleri

Çorum Belediyesi

Çorum Valiliği

Çorumspor

Çorum Gazetesi

Çorum Gazeteleri

Ahmet Ahlatcı

Çorumhaber

Corum

corumhaber

Çorumhaber

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Haberleri oku

Sungurlu

Alaca

Osmancık

Sungurlu

İskilip

Kargı

Habercim19

habercim19.com

corumhaber.net

corumhakimiyet.net

çorum time

corum time

çorum valilik

Çorum Belediye

Çorum Belediyespor

Yeni Çorumspor

Çorum Yerel

ÇorumYerel Ekonomi

Çorum Ahmet Ahlatcı

Ahmet Ahlatcı

Çorum Ak Parti

Çorum CHP

Çorum İyi Parti

Çorum MHP

Çorum Gelecek Partisi

Çorum DEVA

Çorum Saadet Partisi

Ahmet Sami Ceylan

Cahit Bağcı

Agah Kafkas

Salim Uslu

Tufan Köse

Oğuzhan Kaya

Kenan Nohut

Ali Haydar Tanrıverdi

Hacı Odabaş

Yusuf Ahlatcı

Mustafa Tahtasız

Çorumluyuz

Çorumlu Amir

Çorumlu

Çorumda

Çorumdan

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Yayla Haber

Çorum Yayla Haber

Çorum Haber

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Yerel

Çorum Yerel Gazete

Çorum
Corum
Çorumhaber
Corumhaber
çorum gazetesi
çorum gazeteleri
çorum haberleri oku

banner2031

'Şeker Fabrikasını yeniden Çorum'a kazandıracağız'

Cumhuriyet Halk Partisi Afyon Milletvekili Burcu Köksal, Türk çiftçisinin borcunu borçla kapatmaya çalıştığını, girdi maliyetlerinin sürekli arttığını, üreticinin zarar ettiğini, gençlerin artık çiftçilikten, üretimden soğutulduğunu belirterek, CHP iktidarı ile birlikte üreticiye rahat bir nefes aldıracaklarını vurguladı.

Ekonomi 14.06.2020, 14:56 14.06.2020, 17:44 Ulaş Odabaş
555
'Şeker Fabrikasını yeniden Çorum'a kazandıracağız'

Çorum çiftçisinin en büyük sorununun kuru tarımdan sulu tarıma geçememek olduğunu dile getiren Köksal, iktidar partisinin hayal olarak gördüğü projeleri tek tek gerçekleştireceklerini kaydetti.
CHP Çorum İl Binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Milletvekili Burcu Köksal, Çorum Şeker Fabrikasının özelleştirilmesinin çiftçiye, kente büyük zarar verdiğini ifade etti.
Köksal, konuşmasında şu konulara değindi:

“ÇİFTÇİ ZARAR EDİYOR, GENÇLER ARTIK ÜRETİMDEN SOĞUTULDU”
“Bu Çorum’a 5. gelişim. 2018 yılında Şeker Fabrikası özelleştirilmesi sürecinde iki kez gelmiştik. İki kez de Çorum’daki çalışmalara katıldık. Yine milletvekilleriyle örgüt, vatandaş, esnaf ve sivil toplum kuruluşları ile görüşerek Çorum’un siyasi, ekonomik durumunu masaya yatırdık. Bugün de çiftçilerin yaşadığı sıkıntılar, ülkemizdeki ani sıcaklık değişimleri, çiftçinin uğradığı zararları yerinde tespit etmek, çözüm önerileri için Çorum ilindeyiz.
Gün boyunca vatandaşla, çiftçilerle ve sivil toplum kuruluşları ile görüştük. Çorum aslında verimli topraklara sahip ama sulama sıkıntısı var. Yıllarca AKP iktidarına yüksek oranda oy vermiş, belediye kazandırmış Çorum’da ne yazık ki hala daha çiftçinin yaşadığı sulama sıkıntısını çözememişler. Bunu hayal olarak gören bir iktidar var. Biz diyoruz ki, önce hayal edin sonra gerçekleştiririz. CHP iktidarında Çorum’un o hayali de gerçekleşecek. Burada bunun sözünü hepimiz veriyoruz. Kuraklık sıkıntısı yaşanıyor ama bunu aşabilmek için sulama sorunun çözülmesi gerekiyor. Köylerde görüştüğümüz çiftçiler köylerdeki genç nüfusun artık kente göç ettiğini, çiftçilikten uzaklaştığını ifade ettiler. Bu Türkiye’nin genel bir sorunu. Her yerde karşılaştığımız manzara budur. Bu neden oluyor? Çünkü artık çiftçi zarar ediyor. Borcunu borçla kapatmaya çalışıyor. Girdi maliyetleri sürekli artıyor. Çiftçinin borcu bugün 160 milyara dayanmış. Korona salgını döneminde de destek alamadılar. Çiftçinin 160 milyarlık borcunun sadece 6 milyarlık bölümünü ertelediler.

“ŞEKER FABRİKASINI YENİDEN DEVLETE ALACAĞIZ”
Türkiye’de 11 tane şeker fabrikası özelleştirme ile satıldı. Ben satıldı demiyorum aslında peşkeş çekildi. Çünkü büyük çoğunluğu değerinin çok çok altında rakamlara gitti. Çorum’da da baktığımızda diğer satılan 10 fabrikaya da baktığımızda özelleştirme sonrası ciddi anlamda pancar üretiminin azaldığını, pancar üreticisinin üretimden koptuğunu, başka ürünlere yöneldiğini görüyoruz. Çünkü çiftçinin özelleştirme öncesi aldığı kazancı özelleştirme sonrası alamadığını gördük. İnsanlar çok büyük eziyet çekiyor. Fabrika önünde saatlerce, hatta günlerce beklemek zorunda kalıyorlar. Fabrikada muhatap bulunamıyor, firesi çok yüksek gösteriliyor. Polar ortalaması düşük gösteriliyor. Küspede önceden tamamını alırken, şuan tamamı verilmiyor. Bunun gibi birçok sorunla pancar üreticisi boğuşmak zorunda kalıyor. Bu nedenle üretim sürecinden kopuyor. Şeker Fabrikaları satılırken toz pembe bir tablo çizilmişti. Ama gelinen noktada satılan Şeker Fabrikaları’nın olduğu illerde üreticinin ciddi anlamda zarara uğradığı, eziyet çektiği görülüyor. Özelleştirme sürecinde fabrikaları satın alan insanların şeker üretim sürecini çok da iyi bilmemesinden dolayı çiftçiye eziyet çektirdikleri görülüyor. Çiftçi bir sürü bürokratik işlemle uğraştığı için artık canından bezmiş durumda. CHP iktidarında özelleşen tüm Şeker Fabrikalarında olduğu gibi Çorum Şeker Fabrikası da yeniden devlete alınacak ve biz yeniden Çorum Şeker Fabrikasını kamulaştırıp çiftçinin yüzünü güldüreceğiz. İnsanların pancar üretiminde hak ettikleri kazancı sağlayacağız.

“CHP İKTİDARINDA ÇİFTÇİNİN YÜZÜ GÜLECEK”
Bugün kadın genç kadın çiftçilerimizden bir öneri geldi. Onlar BAĞ-KUR primlerini ödeyemediklerini söylediler. Birçoğu aile işçisi. Aile içerisindeki çiftçiler. Hem eşi hem de evdeki kadın çalışıyor. İki eş birden bu işi yapıyor. BAĞ-KUR diyor ki hem eşinin primi yatacak hem de seninki yatacak. İkisi çok ağır geliyor çiftçiye. Zaten bir taneyi zar zor ödüyoruz diyorlar. Hiç olmazsa benimkinin bir miktarını devlet karşılasa ben yarınıma daha güvenle bakacağım diyor. Bu konuda da CHP olarak biz bir kanun teklifi vereceğiz. Bunun da çalışmasını yapacağız. Genç kadın çiftçilerimize önem veriyoruz. Onların emeklerinin yok sayılmasını istemiyoruz. CHP iktidarında çiftçilerin yüzleri gülecek diyoruz. Çocukların yatağa aç girmediği, herkesin insanca yaşadığı bir Türkiye diliyoruz.”

“KIZILIRMAK’TAN SU GETİRME PROJESİNİ ÖNEMSİYORUZ

Afyon Milletvekili Burcu Köksal ve CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, basın toplantısının sonunda gazetecilerin “Çorum çiftçisinden size en çok ulaşan talep nedir” şeklindeki sorularını yanıtladı.
Milletvekili Bakırlıoğlu, “Gittiğimiz her yerde şunu farkettik. Halen burada kuru tarım yapılıyor. DSİ’nin sulama ile yatırım yapması gerekiyor. Çorum siyasi iktidara karşılığını her seçimde vermiş bir şehir. Bunun karşılığını istemesi gerekiyor. Kızılırmak’tan su getirme projesini önemsiyoruz. Biz CHP’nin bir projesi var. Her seçimde tekrarlıyoruz. Çiftçiye dikim yapmadan önce mahsulün kaç lira olacağını, ürün taban fiyatı ve desteklemeleri önceden beyan edeceğiz. Böylece çiftçi istediği ürünü ekecek. Çiftçi bunu yıllardır talep ediyor. Biz bunu CHP iktidarında hayata geçireceğiz. Desteklemeler yetersiz dediler. ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısı ülke ortalamasının bile altında. ÇKS kaydı olmadığı için zaten az olan desteklemelerin çoğunu çiftçi alamıyor. Çiftçi desteklere dahi ulaşmakta zorlanıyor. Ayrıca ürüne ve üretene destek verilmesini istiyorlar, tarla sahiplerine değil. Burada icar olayı anladığım kadarıyla çok fazla. Bir çok mal sahibi desteklemeyi alıyor. Üretmeyen, kiraya veren destek alıyor. Bunun üzerine ciddi sıkıntılar vardı. Zaten destekleme azdı. 2006’da bir tarım kanunu çıktı. Devletin kendi çiftçisine GSMH’nin yüzde 1’i kadar destek vermesi gerekir dediler. Bu doğru bir şey. Bizim taahhüdümüz yüzde 2 olması noktasında. 2006’dan beri vermesi gerekenin yarısını bile vermemişler, 2016’da 40 milyar yerine 16 milyar dağıttılar. 2006’dan beri 175 milyar lira çiftçinin devletten alacağı var. Çiftçinin tüm borcu zaten 160 milyar TL. Bu destekler doğru şekilde dağıtılsa çiftçinin bankalara veya başka yerlere borcu kalmayacak” diye konuştu.
Milletvekili Burcu Köksal ise “Çiftçi planlı tarım istiyor. Bizim toprağımızda ne yetiştirilir, verimi hangi üründe fazla alırız, çiftçinin bu yönde yönlendirilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Planlı tarım yapılırsa ülke ihtiyacına göre ekim yapılır. Ülke ihtiyacı ve dışarıya satılan hesaplanarak en iyi nerede en kaliteli ve verimli nerede üretecekse planlı bir tarımla üretilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Türkiye’nin planlı bir tarım politikası yok. Her gelen tarım bakanı kendine özgü politikasını uyguluyor. Çiftçi kaderine terkedilmiş durumda. Herkes belirsizlik içinde çiftçilik yapmaya çalışıyor” ifadesini kullandı.
CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız da; “Ayrıca zincir marketlerin düzenlenmesini istiyorlar. Ürün bazlı destek istiyorlar. Tarım ve hayvancılıkta köklü bir reform istiyorlar. Anadolu’nun her yerinde çiftçi şunu söylüyor: Türk halkının pahalıya süt içmesini, pahalıya peynir yemesini istemediğini, tarım ürünlerini pahalı yemesini istemediklerini söylüyorlar. Bunun için çiftçinin de kazanması gerekiyor. Bunun yolu da desteklemedir. Türk halkının sağlıklı ve ucuz gıdaya ulaşması için destekler ve maliyetlerin aşağıya indirilmesi önemlidir.
CHP iktidarında Kızılırmak suyunun Çorum çiftçisi ile buluşması için elimizden geleni yapacağız. Bunun takipçisi olacağız. İktidarımızda Kızılırmak suyunu Çorum toprakları ile buluşturacağız” şeklinde konuştu.

Kaynak: Yayla Haber
Yorumlar (0)

18°
açık
Namaz Vakti 13 Temmuz 2020
İmsak 03:20
Güneş 05:13
Öğle 12:51
İkindi 16:49
Akşam 20:19
Yatsı 22:03
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 31 66
2. Trabzonspor 31 62
3. Sivasspor 32 57
4. Beşiktaş 31 53
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 32 51
7. Fenerbahçe 32 50
8. Gaziantep FK 31 41
9. Antalyaspor 32 41
10. Göztepe 32 39
11. Kasımpaşa 31 36
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Malatyaspor 31 32
14. Denizlispor 31 32
15. Çaykur Rizespor 31 32
16. Kayserispor 31 31
17. Konyaspor 31 30
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 35 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 35 31
19. Aston Villa 35 30
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 36 66
5. Villarreal 35 57
6. Getafe 35 53
7. Athletic Bilbao 36 51
8. Real Sociedad 35 51
9. Valencia 36 50
10. Granada 35 50
11. Osasuna 36 48
12. Levante 36 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 36 39
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 35 35
18. Leganés 36 32
19. Mallorca 36 32
20. Espanyol 36 24
banner2034
Arşiv

Gelişmelerden Haberdar Olun

@
Bumerang - Yazarkafe