Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum

Çorum Haber

Çorum Haberleri

Çorum Belediyesi

Çorum Valiliği

Çorumspor

Çorum Gazetesi

Çorum Gazeteleri

Ahmet Ahlatcı

Çorumhaber

Corum

corumhaber

Çorumhaber

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Haberleri oku

Sungurlu

Alaca

Osmancık

Sungurlu

İskilip

Kargı

Habercim19

habercim19.com

corumhaber.net

corumhakimiyet.net

çorum time

corum time

çorum valilik

Çorum Belediye

Çorum Belediyespor

Yeni Çorumspor

Çorum Yerel

ÇorumYerel Ekonomi

Çorum Ahmet Ahlatcı

Ahmet Ahlatcı

Çorum Ak Parti

Çorum CHP

Çorum İyi Parti

Çorum MHP

Çorum Gelecek Partisi

Çorum DEVA

Çorum Saadet Partisi

Ahmet Sami Ceylan

Cahit Bağcı

Agah Kafkas

Salim Uslu

Tufan Köse

Oğuzhan Kaya

Kenan Nohut

Ali Haydar Tanrıverdi

Hacı Odabaş

Yusuf Ahlatcı

Mustafa Tahtasız

Çorumluyuz

Çorumlu Amir

Çorumlu

Çorumda

Çorumdan

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Yayla Haber

Çorum Yayla Haber

Çorum Haber

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Yerel

Çorum Yerel Gazete

Çorum
Corum
Çorumhaber
Corumhaber
çorum gazetesi
çorum gazeteleri
çorum haberleri oku

banner2031

Ekonomik Kriz ile ilgili konuştu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çorum İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, ekonomik krizler, hayat pahalılığı, yolsuzluk, üretimsizlik, işsizlik, dış politikada yaşanan sorunlar ve ülkenin getirildiği durum itibariyle çiftçinin de, esnafın da, sanayicinin de bitme noktasına geldiğini belirterek, AKP hükümetinin buna rağmen her şeyi tozpembe göstermesine bir anlam veremediklerini söyledi.

Ekonomi 14.01.2020, 14:40 14.01.2020, 16:41 Merve Kayış
35
Ekonomik Kriz ile ilgili konuştu

AKP hükümetinin 17 yıl içerisinde Türkiye’yi içinden çıkılamaz, karanlık, vahim bir duruma getirdiğinin altını çizen Tüfekçi, vatandaşın işsizlikten, parasızlıktan inim inim inlediğini, gençlerin artık son çare olarak intihar yolunu seçtiğini, ülkeyi yönetenlerin ise her şey güllük gülistanlıkmış gibi pişkin pişkin politika yapmasının milletle dalga geçmek anlamına geldiğini kaydetti.

Tüfekçi, “siz hangi gözlükle bakıyorsunuz. Çağ atladık, esnafın, çiftçinin yüzü gülüyor derken hangi ülkeden bahsediyorsunuz?” diye sordu.

CHP İl Başkanı Tüfekçi, “Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, Ziraat Odası Başkanları ile yaptığı toplantıda Çorum’da tarım ve hayvancılık adına önemli gelişmelerin yaşandığını, her zaman çiftçinin ve üreticinin yanında olduğunu söylemiş. Sanırım Ceylan köylere uğramıyor. Çiftçinin kan ağladığını, bitme noktasına geldiğini görmüyor ya da görmek istemiyor” diye konuştu.

2002 yılında 2.8 milyon kayıtlı çiftçinin 2019 yılında 2.1 milyona düştüğünü bildiren Tüfekçi, “700 bin çiftçi üretimden uzaklaştı. 2002 yılında çiftçinin 2.5 milyar TL borcu vardı, 2019 Eylül ayı itibariyle 700 bin azalmış çiftçinin tam 130 milyar lira borcu var” ifadesini kullandı.

İTHALAT, TÜRK ÇİFTÇİSİNİ BATMA NOKTASINA GETİRDİ

A’dan Z’ye her türlü zirai ürünün ithal edilmeye başlandığını, bir yandan borç yükü altında olan, diğer yandan da ürettiğini satamayan çiftçinin battığını anlatan Tüfekçi, “şimdi de soğan ve patates ihracına engel getirdiler. Çiftçi ürettiğini satamayacak, derelere dökecek. Sonra da başka ülkelerden soğan ve patates ithal edeceğiz. 2019 yılında makarna, un, canlı hayvan ve kırmızı et ithalatı da büyük oranda artmıştır. Yapılan ithalatlar Türk çiftçisini, köylüyü perişan duruma getirmiştir. Bu mu sizin tarım politikanız, siz böyle mi çiftçinin yanında oluyorsunuz?” dedi.

Tüfekçi, “Bütün gelişmiş ülkeler üreticisini koruyup üretim için her türlü desteği verirken, AKP hükümeti ithalata öncelik veriyor. Üretici, girdi maliyetleri altında eziliyor, ürettiğinden para kazanamıyor. Üreten bir pişman, üretmeyen bin. Para kazanamadığı için çiftçiler, borç batağına saplanmış durumda. Çiftçi borçları ödenemez boyutlara ulaşmıştır. Çiftçi para kazanamayınca da üretimden kaçıyor. Bu politikalar sürerse Türkiye ithalata bağımlı hale gelecek” şeklinde konuştu.

ESNAF, SEFİLLERİ OYNUYOR

Esnaf ve sanayicinin de büyük bir krizin, ekonomik darboğazın içerisinde olduğuna işaret eden Tüfekçi, ayakta kalma mücadelesi veren esnafın, banka kredilerini, çek ve senetlerini ödeyemediğini belirtti.Ödemelerini düzenli yapamadığı için kara listede bulunan esnafın kredi imkanlarından yararlanamadığını, kredi kartı dahi alamadığını ifade eden Tüfekçi, “sözde değil özde, kapsamlı bir sicil affı çıkartılmalı. Çıkartılacak sicil affı geriye dönük 20 yılı kapsamalıdır. Çiftçiye, esnafa, sanayici ve tüccara düşük faizli kredi imkanı yaratılmalıdır. Ekonomik düzenin iyimser bir noktaya getirilmesi, işsizlik sorununun çözülmesi için gereken tüm adımlar atılmalıdır. Ekonomik bunalımlar aile işi şiddete, geçimsizliğe, boşanmalara, intiharlara neden olmaktadır. Vatandaşımızın rahat bir nefes alması için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Ülkemizin en önemli gündem maddesi ekonomi olmalıdır” dedi.

“ESNAF BİTTİ, ÇİFTÇİ BİTTİ… SIRA AKP’DE…”

CHP İl Başkanı Tüfekçi, ülkenin aydınlık geleceğinin CHP iktidarı ile mümkün olacağını vurgulayarak, “esnaf bitti, köylü bitti, bitme sırası AKP’ye geldi. 17 yıldır yönetim kadrolarında bulunan AKP iktidarının ülkemizi getirdiği nokta ortadadır. Türk milletinin umudu Cumhuriyet Halk Partisi’dir. CHP’nin de iktidarı yakındır” ifadesini kullandı.

Kaynak: Yayla Haber
Yorumlar (0)

17°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 30 Mayıs 2020
İmsak 03:13
Güneş 05:06
Öğle 12:43
İkindi 16:40
Akşam 20:10
Yatsı 21:55
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner2014
banner2034
Arşiv

Gelişmelerden Haberdar Olun

@