Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum

Çorum Haber

Çorum Haberleri

Çorum Belediyesi

Çorum Valiliği

Çorumspor

Çorum Gazetesi

Çorum Gazeteleri

Ahmet Ahlatcı

Çorumhaber

Corum

corumhaber

Çorumhaber

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Haberleri oku

Sungurlu

Alaca

Osmancık

Sungurlu

İskilip

Kargı

Habercim19

habercim19.com

corumhaber.net

corumhakimiyet.net

çorum time

corum time

çorum valilik

Çorum Belediye

Çorum Belediyespor

Yeni Çorumspor

Çorum Yerel

ÇorumYerel Ekonomi

Çorum Ahmet Ahlatcı

Ahmet Ahlatcı

Çorum Ak Parti

Çorum CHP

Çorum İyi Parti

Çorum MHP

Çorum Gelecek Partisi

Çorum DEVA

Çorum Saadet Partisi

Ahmet Sami Ceylan

Cahit Bağcı

Agah Kafkas

Salim Uslu

Tufan Köse

Oğuzhan Kaya

Kenan Nohut

Ali Haydar Tanrıverdi

Hacı Odabaş

Yusuf Ahlatcı

Mustafa Tahtasız

Çorumluyuz

Çorumlu Amir

Çorumlu

Çorumda

Çorumdan

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Yayla Haber

Çorum Yayla Haber

Çorum Haber

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Yerel

Çorum Yerel Gazete

Çorum
Corum
Çorumhaber
Corumhaber
çorum gazetesi
çorum gazeteleri
çorum haberleri oku

banner2031

“Ek zam istiyoruz!”

Büro Emekçileri Sendikası Çorum Şube Başkanı Ertuğrul Alper, 2019 yılı için toplu sözleşmenin yenilenmesi gerektiğini ifade ederek, “Toplarken emekçiden, dağıtırken sermayeden yana bütçe istemiyoruz. Ek zam istiyoruz.” şeklinde ifade etti.

Ekonomi 15.11.2018, 12:53
133
“Ek zam istiyoruz!”

Büro Emekçileri Sendikası Çorum Şube Başkanı Ertuğrul Alper, 2019 yılı için toplu sözleşmenin yenilenmesi gerektiğini ifade ederek, “Toplarken emekçiden, dağıtırken sermayeden yana bütçe istemiyoruz. Ek zam istiyoruz.” şeklinde ifade etti.

Ertuğrul Alper, TBMM'de görüşülen 2019 yılı bütçesi tasarısı hakkında bir açıklama yayınladı.

Toplu sözleşme gereği 2018 yılı için planlanan %4+%3.5 maaş zammının, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullardan dolayı gerçeklikten uzak oranlarda olduğunu kaydeden Alper, “Yılın ilk altı ayında verilen %4'lük zam enflasyona yenik düşmüş, aylar sonra verilen enflasyon farkları kamu emekçilerinde ekonomik mağduriyetler yaratmıştır” diye belirtti.

Ertuğrul Alper, açıklamasına şöyle devam etti;

“Yılın ikinci yarısında durum daha da iç karartıcıdır; kamu emekçilerine verilen %3.5 zam oranı üç aylık dönemde enflasyonun altında kalmış, Eylül ayı sonu itibariyle %5.65 enflasyon farkı oluşmuştur. Ekim ayı enflasyonunun (TÜFE) 2.67 çıkması ile de yıl sonuna iki ay kala %8.32 oranında oluşan enflasyon farkı, fiilen yürürlükte olan toplu sözleşmeyi hükümsüz hale getirmiştir.

IMF'nin önerileri doğrultusunda hazırlanan Yeni Ekonomi Programında 2018 enflasyon hedefini %5'ten %20.8'e çıkaran Hükümetin hedefi Ekim ayı sonu itibariyle tutmamış, TCMB bile yıl sonu enflasyon beklentisini % 23.5 olarak güncellemiştir.

BES OLARAK TALEBİMİZ NETTİR!

Enflasyonla topyekûn mücadele adı altında, enflasyon farklarının düşürülmeye çalışılmasına karnımız toktur! Firmaların yaptığı sezon sonu indirimleri, yıl sonu indirim kampanyalarını enflasyonla mücadele, enflasyon farklarını da zam olarak emekçilere yutturamayacağınızı buradan bir kez daha ifade ediyoruz.

Enflasyon farkları 15 Ocak tarihi beklenmeksizin derhal ödenmelidir. Maaşlarımızdaki reel kayıp %50 'lere ulaşmış bulunmaktadır. Kamu emekçilerine enflasyon farkı dışında ek zam yapılmalı, 2019 yılı için ise Toplu Sözleşme yenilenmelidir.

VERGİ DİLİMİ VE DOLAYLI VERGİ SOYGUNUNA SON VERİLSİN!

Kamu emekçileri yıla %15'lik gelir vergisi oranı ile başlarken yılın yarısı gelmeden %20'lik vergi dilimine girmekte çoğu zaman Temmuz maaş zamları vergi dilimi marifeti ile geri alınmaktadır. Yine attığımız her adımda ödediğimiz dolaylı vergiler de dikkate alındığında, brüt maaşımızın %40'ına yakın vergi ödediğimiz ortadadır. Sermaye sahiplerine vergi konusunda her türlü teşvik, muafiyet ve istisna da sınır tanımayan siyasi iktidar, emekçilerin talepleri söz konusu olduğunda kulaklarını tıkamaktadır.

Açlık sınırı rakamları vergiden muaf tutulmalı yoksulluk sınırı rakamları en alt vergi diliminden vergilendirilmelidir. Tüketilmesi zorunlu mal ve hizmetlerden alınan dolaylı vergiler kaldırılmalıdır.

Ek Ödemeler Emekli Aylığına Dahil Edilmeli, BES Dayatmasına Son Verilmelidir!

Kamu emekçilerine temel ücret dışında yapılan her türlü ek ödemenin emekli aylığı hesaplamalarında dikkate alınmaması, emekli olunduğunda %100'e varan gelir kaybına neden olmaktadır. Emekliliği hak ettiği halde emekli olamayan yüz binlerce kamu emekçisi bulunmaktadır. Yine emeklilik yaşının kademeli olarak 65'e çıkarılması 2008 yılı sonrası çalışma hayatına başlayanlar için emekliliği fiilen ortadan kaldırmıştır. Bunun üzerine bir de Bireysel Emeklilik Siteminin zorunlu hale getirilmek istenmesi, emekliliğin finansmanını çalışanın üzerine yıkma ve kamu emeklilik sistemini tasfiye etmeyi amaçlamaktadır.

Çalışırken alınan her türlü ek ödeme emekli aylığı hesaplamalarına dahil edilmeli, zorunlu Bireysel Emeklilik dayatmasından vazgeçilmelidir. Emeklilik yaşı düşürülerek, kamu emeklilik sistemi güçlendirilmelidir.

YOKSULLUK, RANT VE SAVAŞ BÜTÇESİ DEĞİL EMEKÇİYE BÜTÇE İSTİYORUZ!

2019 yılı bütçesinin görüşülmesine TBMM'de devam edilmektedir. 2019 yılı bütçe tasarısı incelendiğinde, kamu yatırımlarında, sosyal güvenlik ve sosyal yardım harcamalarında tasarrufa gidilirken bütçeden aslan payını milli savunma, iç güvenlik ve diyanetin aldığı görülmektedir.

2019 bütçesi harcama kalemleri incelendiğinde; sermayeye teşvik, gelir kalemleri incelendiğinde ise vergi yükünün emekçilere bindirildiği ortadadır. Emekçilerden toplanan vergileri sermaye çevrelerine kaynak olarak aktaran mekanizmanın 2019 bütçesinde de devam ettiği görülmektedir.

Yıllardır tüm uyarılarımıza karşın bütçeler, cinsiyet eşitsizliklerini gidermek bir yana, yeniden üreten şekilde hazırlanmaya devam ediliyor.

Bütçe imkanlarının kamu yararına kullanılması en temel talebimizdir. Sendikamız emekten, barıştan ve demokrasiden yanadır. Bütçe kaynakları savaş için değil halk için, barış ve demokrasi için kullanılmalıdır.

Bütçe, emekçilerin insanca yaşam taleplerini içermeli, toplumsal cinsiyete duyarlı olmalı, bütçe süreçleri açık, şeffaf ve katılımcılığa açık hale getirilmelidir.

BES olarak mücadele kararlılığımızı bir kez daha ifade ediyor, tüm büro emekçilerini haklı taleplerimize sahip çıkmaya mücadelemize katkı sunmaya davet ediyoruz”

Kaynak: Yayla Haber
Yorumlar (0)

20°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 26 Mayıs 2020
İmsak 03:17
Güneş 05:08
Öğle 12:42
İkindi 16:39
Akşam 20:07
Yatsı 21:50
banner2014
banner2034
Arşiv