Dünya Hitit Günü etkinlikleri büyük bir coşku ile başladı. Ankaralıların büyük ilgi gösterdiği etkinliğe yerli ve yabancı birçok sanatsever katıldı.

Programa Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Boğazkale Kaymakamı Necmi Yücel, Ak Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, Çorum eski Valisi Mustafa Yıldırım, Büyükelçiler ve elçilik mensupları, Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner, Eski Emniyet Genel Müdürü ve Milletvekili Saffet Arıkan Bedük, Yargıtay Cuhhuriyet Savcısı Zafer Ediş, Yargıtay Hakimi, Aybüke Topcubaşı, Üniversitelerin Akademisyenleri ve Türkiye’nin her yerinden sanatsever ve sanatçılar katıldı.

Dünya Hitit Günü etkinlikleri kapsamında konser ve Hitit mutfağı ürünleri sergilendi.

Programda Hitit Ensamble Konserinden önce Prof.Dr. Tayfun Yıldırım Hititlerle ilgili bir sunum gerçekleştirdi. 

Çorum’un tarihi ve kültürel mirası tanıtılıyor Çorum’un tarihi ve kültürel mirası tanıtılıyor

Antahsum Hitit Bayramı Plastik Sanatlar Sergisi Küratör Hüsna Dişbudak’ın sunumu ile başladı.


Etkinliğin ardından Vakıf 19 Başkanı Alper Bilan, Prof.Dr.Tayfun Yıldırım ve Türk Japon Vakfı 2.Başkanına plaket taktim etti. 

Konserin ardından, sergi alanları ve Hitit Mutfağı sunumu yapıldı.

Etkinlik, Resim Sergisi ve Atölye çalışmaları ile 4 gün daha devam edecek.

Dünya Hitit Günü etkinliğini gerçekleştiren Vakıf 19 Başkanı Alper Bilan, etkinliğe destek veren kurum ve firmalara Çorum'un tanıtımı adına teşekkür etti.

Antahsum Hitit Bayramı Plastik Sanatlar Sergisine Çorum Valiliği, Çorum Belediyesi, Ankara ve Hitit Üniversiteleri ve Hatap Un, Alapala Makine, Ahlatçı holding, Group Merkez Hasar, Best Petrol, Larton Ambalaj, Isvea, Özel Bilgi Hastanesi, Özkent Kiremit, Baktat, Çorum Yumurta, Özgün Kozmetik, Saraylım Tarım, Çelik Çorap, Taç Makine, Çorum Birlik Kiremit, Mustafa Saatci, Hasan Zahir, Portakal A.Ş., Salih Şerbetci, Mehmet Tütüncü, Dees Yapı, Nihat Malatyalı, Hls Yapı tasarım, Avk Mimarlık ve Tekin Karo sponsor olarak destek verdi.