İYİ Parti Çorum Merkez İlçe Başkanı Erkan Yıldız, Çorum Valiliği, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Ticaret Borsası'nın katkıları ile doğaya salınan kekliklerin bir kısmının bazı kurum yetkilileri tarafından alıkonulduğunu ve kafes içerisinde beslendiğini belirterek, olaya tepki gösterdi.

En uzun otoyol Çorum'dan geçecek En uzun otoyol Çorum'dan geçecek

Erkan Yıldız, Çorum İl Özel İdaresi’nde kafes içerisinde keklik beslendiğine dikkati çekerek, bu durumun yasalara aykırı olduğunu kaydetti.

Geçtiğimiz günlerde Çorum’da süne ile biyolojik mücadele çalışmaları çerçevesinde doğaya 1.000 adet keklik salınmıştı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile sivil toplum kuruluşları tarafından temin edilen 1.000 keklik, merkeze bağlı Çatak köyünde 4 farklı noktaya bırakılmıştı.
Kekliklerin bir kısmına bazı kurum temsilcileri tarafından el konulduğunu ileri süren Yıldız, devletin doğaya salması gereken kekliklerin Özel İdare’de kafes içerisinde beslendiğini söyledi.

Erkan Yıldız, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Çorum Valiliği, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Ticaret Borsası'nın katkıları ile doğaya salınan kekliklerin bir kısmını iktidar yandaşları kendine almış herhalde… Yaban hayvanların kayıtları bulunmadığından ve ayrıca resmi kurumda kafese konarak bulundurulmasının yasalarımıza göre cezası vardır. Bu konuda Hayvan Durumu İzleme (HAYDİ) Birimini ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünü göreve davet ediyorum.

İl Özel İdaresinde bulunan bu görüntü; devletin saldığı hayvanı alıkoymak ve üstüne kafes yaparak bulundurmak. Kısacası günümüz iktidarının mantığı… devlet malına el koymak artık sıradanlaştı.”

Kekliklerin asıl bulunması gereken ortamın Özel İdare binası değil, doğa olduğunu belirten Yıldız, bir an önce bu yanlışa son verilmesini istedi.