20-28 Eylül 2023 tarihinde Mısır’ın Marsa Alam bölgesinde Kızıldeniz’de 100’ün üzerinde ülkeden sanatçıların davet edildiği ve ülkemizi temsilen davet edilen sanatçılar arasında yer alan Çorumlu sanatçı Kevser Kartal, Bir hafta sürecek olan Turizm ve Sanat karnavalında iki adet “Hitit Motifli” resim yapacak.

Bir haftalık sürede iki adet “Hitit Mitofli” resmi yaparak gala gecesinde gösterime sunulduktan sonra Mısır Devlet Devlet Müzesinde sergilenecek.

Sanatçı Kevser Kartal, 100 ülkeden sanatçıların katılacağı büyük bir organizasyona davet edilmenin onur ve gururunu yaşadığını, iki ülke dostluğu açısından çok önem arz eden böylesi organizasyonda Türkiye ve Çorum’u temsil etmekten ayrıca gururlandığı ifade etti.

Kevser Kartal, daha önce, 2018 Mısır Sharm El-Sheikh gerçekleştirilen 'Uluslararası Genç Sanatçılar Dünya Forumu'na katılarak plaket ve Hitit motifli resim yaparak Mısır’daki Müze koleksiyonuna dahil olmuştu.

Kış mevsimi için trafik tedbirleri alındı Kış mevsimi için trafik tedbirleri alındı

Sanatçı Kevser Kartal, 2018 yılında Uluslararası 18. Asya Sanat Bienaline yabancı jüri tarafından ‘Hitit motifli’ 2 eserinin seçildiğini ve sergilemeye layık görüldüğünü söyledi.

Önce Katar Doha sonrasında Bangladesh’in Dakka kentinde ‘Seçilmiş Onurlu Sanatçı’ unvanı aldığını dile getiren Ressam Kartal, Bangladeş’te bir hafta kaldığını, sergi, seminer, sempozyum ve atölye çalışmalarına katıldığını gala gecesi ödül töreninde plakete layık görüldüğünü ifade etti.

Ayrıca 150 ülkeden katılımın olduğu Bienal'de Türkiye tanıtımı adına “Hitit Uygarlığı Kültür ve Sanatı ‘ başlıklı İngilizce görsel bir sunum gerçekleştirdi.