Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Çorumlu hemşehrimiz Kemal Arıkan'ı 1982'de suikast ile öldüren, terör örgütü üyesi Hampig Sasunyan gözaltına alındı.

Gözden kaçırmayın

'Tarihte hiçbir lider Atatürk kadar milletin gençliğine güvenmemiştir' 'Tarihte hiçbir lider Atatürk kadar milletin gençliğine güvenmemiştir'

Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Çorum İskilipli hemşehrimiz Kemal Arıkan'ı 1982'de gerçekleştirdiği suikast ile öldüren, terör örgütü 'Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları' üyesi Hampig Sasunyan Erivan'da gözaltına alındı.

Bakü merkezli APA haber ajansı, Ermenistan'da bir terör örgütü mensubun gözaltına alındığını duyurdu. APA'nın haberinde, "Ermeni güvenlik güçleri, Ermeni terör örgütü 'Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları' (EDAK) üyesi Hampig Sasunyan'ı Erivan'da gözaltına aldı" ifadeleri yer aldı.

Hampig Sasunyan, 1982'de Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'a düzenlenen suikastte yer alan isimlerden biriydi.

YARGILAMA SÜRECİ

Ermeni terör örgütü 'Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları' (ESAK) üyesi Hampig Sasunyan, Ocak 1984'te müebbet cezasına çarptırılmıştı.

Şartlı tahliye tal ebinde bulunan Sasunyan'ın talebi 14 Aralık 2016 tarihinde Kaliforniya’da gerçekleşen şartlı tahliye duruşmasında kabul edilmişti.

Sasunyan, 27 Aralık 2019'da verilen kararla şartlı tahliyeye uygun bulundu ve serbest bırakıldı.

SUİKAST

Türk Başkonsolos Kemal Arıkan, 28 Ocak 1982'de işe gitmek üzere arabasına bindi. Evinin 100 metre kadar ilerisindeki kavşakta durduğunda, pusuda bekleyen iki kişi arabaya yaklaştı ve biri ön camdan, diğeri kapı penceresinden olmak üzere arabayı kurşun yağmuruna tuttu. Kemal Arıkan olay yerinde yaşamını yitirdi. Katiller yakında bekleyen beyaz bir arabaya binerek uzaklaştılar.

Kemal Arıkan'ın koruma istemesine rağmen Los Angeles polisinin bunu gerçekleştirmediği ortaya çıktı. Suikasti terör örgütü ESAK (JCAG-ARA) üstlendi. Dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan, suikastı kınayan bir açıklama yapmıştı.

KEMAL ARIKAN KİMDİR?
1927 yılında İskilip’te doğdu. Ankara Gazi Lisesi, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Harvard Üniversitesi’nde eğitim gördü. 1946'da Basın-Yayın Umum Müdürlüğü'nde aday memur olarak göreve başladı. 1950-1951 yıllarında askerlik hizmetini yedek subay olarak tamamladı.

1955 yılında Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nda meslek memuru olarak çalışmaya başladı. Milletlerarası Ekonomik İlişkiler Dairesi Umum Müdürlüğü'nde iki yıl kadar çalıştıktan sonra 1957 yılında Prag Büyükelçiliği İKinci Katipliğine atandı. Burada 1960 yılında Başkatipliğe yükseldi. 1962'de merkeze döndü ve İkinci Daire Umum Müdürlüğü'nde görevlendirildi. Ertesi yıl Üçüncü Daire Umum Müdürlüğü'nde Şube Müdür oldu. 1964 yılında Şikago Başkonsolosluğunda Birinci Sınıf Konsolos görevine atandı.

1968-1970 yıllarında merkezde Şube Müdürü, Genel Müdür Yardımcılığını Tedvire Memur Şube Müdürlüğü görevlerinde bulunan Arıkan, 1970 yılında Avustralya'ya, Kanberra Büyükelçiliği Müsteşarlığına atandı. Oradan 1973 yılında Sidney Başkonsolosluğu görevine tayin edildi. 1976-1978 yıllarında merkezde görev yaptıktan sonra Eylül 1978'de Los Angeles Başkonsolosu olarak atandı. Bu görev sırasında birçok kez tehdide maruz kaldı. Aldığı tehditler 6 Ekim 1980 tarihinde Ermeni militanlarca evinim bombalaması ile devam etti.