Cumhuriyet Halk Partisi Çorum İl ve Merkez İlçe Örgütü, 29 yıl önce bir suikast sonucu hunharca katledilen Araştırmacı Gazeteci – Yazar Uğur Mumcu için anma etkinliği düzenledi.

Uğur Mumcu’nun nezdinde cumhuriyet ve demokrasi şehitleri, şiirlerle, türkülerle, duygu dolu bir programla anıldı.

Turgut Özal İşmerkezi Belediye konferans salonunda yoğun bir katılımla gerçekleştirilen programa konuşmacı olarak Av. Mahmut Bayatlı katılırken, Çorumlu yerel sanatçılar da demokrasi kahramanları için türkü programı sundu.

Program; CHP Çorum İl ve Merkez İlçe yönetiminin yanı sıra Gençlik ve Kadın Kollarının katkıları ile düzenlendi.

Etkinliğe; CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız, Merkez İlçe Başkanı Ulaş Tokgöz, İl Kadın Kolları Başkanı Kamile Anar, Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Hanim Ergül, İl Gençlik Kolları Başkanı Onur Topkül, Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanı Uğur Eke, İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri, İl ve Merkez İlçe yönetimi, Atatürkçü Düşünce Derneği Çorum Şube Başkanı Uğur Demirer, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, partililer ve vatandaşlar katıldı.

“UĞUR MUMCU BİR CUMHURİYET DEĞERİDİR”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını CHP Merkez İlçe Başkanı Ulaş Tokgöz yaptı.

Tokgöz, Uğur Mumcu’nun hayatı boyunca karanlıklarla boğuşup, bu ülkenin çamuruna, pisliğine bulaşmayan, tertemiz yaşayıp gitmiş bir insan olduğunun altını çizerek, “O bir Kuvva-i milliyeciydi. Araştırmacı gazeteciliği, karanlıklara ışık tutmayı, direnmeyi ve kalpaklı Kuvvai milliyeci olmayı ondan öğrendik. O, karanlıklara ışık tutan birisiydi.

Bizler onu unutmayacağız. O bizim yüreğimizde, o bizim kalbimizde, onu unutmak mümkün değil. Ülkesini, bayrağını seven herkes Uğur Mumcu’yu hiçbir zaman unutmayacaktır. Uğur Mumcu bir cumhuriyet değeridir. Bizler var oldukça Uğur Mumcu da var olacaktır” dedi.

“DEMOKRASİNİN ÜLKEMİZDE YERLEŞİP GELİŞMESİ İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ”

CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız ise “Uğur Mumcu; akademik disiplinden gelen seçkin bir hukukçu, duayen gazeteci, üniversite özerkliğinin, demokrasinin, hukuk devletinin, düşünce özgürlüğünün, laik demokratik düzenin yılmaz savunucusu, halkın vicdanı, sakıncalı piyadesi.

Gazeteciliğin, halkın sağlıklı bilgi alma, kamuoyunun özgürce oluşmasına katkı verme sorumluluğu olduğuna inandı. Yaşamı boyuncu bunun kavgasını verdi. Gazeteciliği, medya patronlarının ihale takipçiliğine, mesleği itibarsızlaştıran sabıkalı sahtekârların sermayenin dolma kalemlerinin korkulu rüyası oldu” diye konuştu.

Tahtasız, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

Yumurtacı, yumurta zammına karşı çıktı Yumurtacı, yumurta zammına karşı çıktı

“Demokratik düzeni çürüten, halkı sömüren tarikat, siyaset ve ticaret sarmalını, hazineyi soyan hayali ihracatçıları, silah kaçakçılarını, iktidar sahiplerince kollanan mafya düzeninin gerçek yüzünü halka sundu. Birbirinin zıddı politik söylem aktörlerinin arkasındaki aynı merkezleri teşhir etti.

Türkiye’nin kuruluş felsefesinin simge isminin katledilişinin üzerinden geçen 29 yılda yaşananlara baktığımızda, Uğur Mumcu’nun niçin hedef seçildiğini çok daha iyi anlamaktayız.

İlk seçimde iktidar olacak olan partimiz laik, demokratik sosyal bir hukuk devletinin inşasını yaparken, yaşanılan bu ekonomik ve siyasal buhranı toplumsal bir bütünlük içerisinde çözecektir.

Bu ülke kolay kurulmadı. Her türlü özgürlüğün ve ayıpsız demokrasinin ülkemizde yerleşip gelişmesi için var gücümüzle çalışacağımızdan da hiç kimsenin kuşkusu olmasın.

Katledilişinin 29.yılında Uğur Mumcu’yu sevgi, saygı, özlemle ve rahmetle anıyoruz.”

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Kamile Anar ise, Uğur Mumcu’nun insan haklarının savunucusu, terörün karşısında, yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanı olduğunu, bunun için katledildiğini anlatarak, Mumcu’nun mumunun hiçbir zaman sönmeyeceğini vurguladı.

Av. Mahmut Bayatlı da sunumunda Uğur Mumcu’nun kişiliği, yaşantısı, mücadelesi, hayatı ve uğruna canını verdiği vatan sevdasından bahsederek, bedeni aramızda olmasa da düşüncelerinin, mücadele ruhunun sonsuza kadar yaşayacağını dile getirdi.

Konuşmasını şiirler ve türkülerle süsleyen Bayatlı, duygu dolu bir sunum yaptı.

Programın sonunda ise yerel sanatçılar; Fatma Ceylan ve Nazlı Kalender türkü dinletisi sundu. Sanatçılara; Ercan Aygün, Dinçer Şimşek ve Ali Bektaş da enstrümanlarıyla eşlik etti.

CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız, tüm katılımcılara ve programın gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, demokrasi şehitlerini asla unutmayacaklarının altını çizdi.