Çorum'da çeşitli noktakarda görülen ışık hüzmesi, şaşkınlıkla karşılandı. Sungurlu'da  gökyüzünde görülen 50 metreden daha uzun olduğu tahmin edilen ışıklı ve hareketli hüzme dikkat çekti.

İLK KEZ GÖRDÜK, ÇOK ŞAŞIRDIK

Mehmet Tahtasız: Kamu çalışanları tatil günü miting izlemek zorunda kalacak Mehmet Tahtasız: Kamu çalışanları tatil günü miting izlemek zorunda kalacak

Öte yandan Mecitözü İlçesinin Elvançelebi Köyünde bulunan Erkan Yücel adlı vatandaş, misafirlerini yolcu etmek için bahçeye çıktıklarında gökyüzünün zifiri karanlığında 50 metreden daha uzun olduğunu tahmin ettiği tren şeklinde ışık hüzmesi gördüklerini  ve çok şaşırdıklarını söyledi.

STARLİNK UYDULARI

Yücel, fotoğrafını çektiği görseli sosyal medyada paylaştıktan sonra İstanbul’da da benzer görüntülere şahit olanların kendisini aradıklarını, noktalar şeklinde sıralanan söz konusu hüzmenin Elon Musk'a ait Starlink uyduları olduğunun aktarıldığını ifade etti.

TÜRKİYE'DE SIKÇA GÖRÜLDÜ

Öte yandan gökyüzünde sıralı noktalar şeklindeki ışık hüzmesinin  Elon Musk'a ait Starlink uyduları olduğu belirtildi. Bu akşam Çorum’da da görülen uydular fotoğraflara da yansıdı. Uydu takımları, Starlink Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edildi. Bu proje kapsamında da binden fazla Starlink uydusu uzaya salındı. Bu uydular Türkiye'den de sık sık görülüyor.