Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Yaygın ve Kültürel Eğitim Faaliyetleri Planı kapsamında, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitimi Merkezi işbirliğinde 2023 yılında “Dekoratif Sepet Örücülüğü Kursu” açılırken, kurs sonunda başarılı olan kursiyerlere sertifika verildi.

8 Mart’ta başlayıp 15 Haziran’da sona eren, yaklaşık 4 ay süren kursta, usta öğreticilerin verdiği eğitimle kursiyerler tarafından örme sepet, çanta, çiçek saksıları ve çeşitli dekoratif ürünler ortaya çıkarılmıştır.

Dekoratif Sepet Örücülüğü Kursunda el emeği göz nuruyla üretilen dekoratif ürünler, İl Müdürlüğünce çeşitli kültür, turizm ve sanat faaliyetleri içeren ve ilimizdeki paydaş kurum ve kuruluşlarla 3.sü yürütülen “Uygarlığın İzinde Kültür ve Sanat Buluşmaları III” projesi kapsamında; 29 Eylül Cuma günü Çorum Müzesi’nde açılacak sergide görülebilecek. 15 Ekim 2023 tarihine kadar açık kalacak sergi, Çorum Müzesi açılış/kapanış saatleri arasında vatandaşlar tarafından ziyaret edilebilecek.

Don Kişot İyi Edebiyat Ödülü yarışmasına başvurular başladı Don Kişot İyi Edebiyat Ödülü yarışmasına başvurular başladı

Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; “Milli kültürümüzü geliştirme faaliyetleri çerçevesinde kaybolmaya yüz tutan Türk süsleme sanatlarını ve geleneksel el sanatlarımızı yaşatmak, tanıtmak, tahribini ve yok olmasını önlemek, bu sanatları aslına uygun olarak öğretip eğitilmiş elemanlar ve ustalar yetiştirerek gelecek nesillere aktarılmasını ve istihdam olanağı yaratılmasını, kültür ve sanat sevgisinin yayılmasını sağlamak için her yıl İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün kurs tekliflerinin değerlendirilmesi neticesinde, Türk süsleme sanatları ve geleneksel el sanatları kursları açılmaktadır.

Bu kapsamda, vatandaşlarımızı İl Müdürlüğümüzce her yıl ücretsiz olarak açılan “Türk Süsleme Sanatları ve Geleneksel El Sanatları” kurslarına katılmaya ve milli kültürümüze sahip çıkmaya davet ediyoruz” denildi.