Çorum Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Tuncay Yılmaz, “Hayrettin Karaman’ın sözleri şehrimizde infial yarattı. Geçtiğimiz dönemde bu belediye meclisi aldığı kararla bu kişinin ismini Çorum Belediyesi tarafından yaptırılan bir okula verdi. Bu meclis verdi. O dönem Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyeleri siyasi bir isim olduğu için karşı çıktılar. O zaman Ali Beyaz, Akşemseddin ismini öneriyor. Ama AK Parti Meclis Üyelerinin oy çokluğuyla bu isim veriliyor. Şimdi sözlerime Hz. Peygamberin Veda Hutbesi’nden bir söz ile başlıyorum. Diyor ki Hz. Peygamber, “Ey İnsanlar biliniz ki Rabbiniz birdir. Atanızda birdir.Bütün insanlar Adem’den gelmiş Ademde topraktan yaratılmıştır. Arap’ın Arap olmayana beyazın siyaha, siyahın beyaza hiçbir üstünlüğü yoktur. Allah katında üstünlük ancak takvadadır.” Peygamberin kızını verdiği insanları dışlıyorlar. Hırsıza, yolsuza, arsıza, dinsize, imansıza kız verilmez denilmiyor. 1980 acılarını yaşamış bu şehirde kardeş kardeş yaşarken toplumun kendinden olmayan kısmı ötekileştirmesini kınıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis Grubu olarak ismi verilen okuldan ismi indirilerek Çorum’da bağlar bölgesi var Fitne Bağları diye anılıyor. Oraya Hayrettin Karaman Fitne Bağları ismini verelim” dedi.

"BİLİM VE TEKNOLOJİ ALANI KURACAĞIZ DEDİNİZ ÇORUM OBASI KURDUNUZ"

Çorum Belediyesi Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ‘ın 30 aylık faaliyetlerini değerlendirdiğinden bahseden Tuncay Yılmaz, Göreve geldiniz yüzde 99 bitmiş stadyumu bakanlığa devretmeniz bir yılınızı aldı. Bahçelievler Kültür Merkezi bitmiş tefrişat ihalesini yapmanız iki yılınızı aldı. 32 mega proje ile geldiniz Çorumminia’yı yaptınız. Bilim ve teknoloji alanı kuracağız dediniz Çorum Obası kurdunuz. Mesela bunları anlatırken 30 aylık icraatlarınız içerisinde şuna da cevap verseydiniz. 30 ayda kaç tane yandaş kişi aldık? Beltaş ile ilgili meclis kürsüsünden sorular sorduk cevap alamadık. WEB TV ondokuz kalemde ihaleye çıktı. WEB TV’ de kaç kişi çalışıyor maliyeti nedir? Belediye Bütçesine katkısı nedir?Dokuzuncu ayın içerisinde AK Parti İl Yöneticisi Adife Anar’ı işe başlattınız. Belediye Meclis Üyesinin yeğeni ve kadın kolları yönetiminde olan Figen Gülhan’ı işe aldınız. Biz daha önce bu ballı kadrolar hakkında yine partinizin üyeleri, gelinleri, damatları bu belediyede işe alınıyor dedik. Mutlak adalet Allah’ın adaletidir orada bu raporlar falan geçmeyecek.

"İşe aldığımız kişiler öz vatandaşımız"

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ise, Koskoca belediyeden iki tane isim söyledi. Bununla yetindi. Ama bizim aldığımız hiçbir kişi ne HDP’lidir. Ne PKK’lıdır. Ne de başka bir örgüte mensuptur. Bizim öz vatandaşımızdır” dedi.