Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum

Çorum Haber

Çorum Haberleri

Çorum Belediyesi

Çorum Valiliği

Çorumspor

Çorum Gazetesi

Çorum Gazeteleri

Ahmet Ahlatcı

Çorumhaber

Corum

corumhaber

Çorumhaber

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Haberleri oku

Sungurlu

Alaca

Osmancık

Sungurlu

İskilip

Kargı

Habercim19

habercim19.com

corumhaber.net

corumhakimiyet.net

çorum time

corum time

çorum valilik

Çorum Belediye

Çorum Belediyespor

Yeni Çorumspor

Çorum Yerel

ÇorumYerel Ekonomi

Çorum Ahmet Ahlatcı

Ahmet Ahlatcı

Çorum Ak Parti

Çorum CHP

Çorum İyi Parti

Çorum MHP

Çorum Gelecek Partisi

Çorum DEVA

Çorum Saadet Partisi

Ahmet Sami Ceylan

Cahit Bağcı

Agah Kafkas

Salim Uslu

Tufan Köse

Oğuzhan Kaya

Kenan Nohut

Ali Haydar Tanrıverdi

Hacı Odabaş

Yusuf Ahlatcı

Mustafa Tahtasız

Çorumluyuz

Çorumlu Amir

Çorumlu

Çorumda

Çorumdan

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Yayla Haber

Çorum Yayla Haber

Çorum Haber

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Yerel

Çorum Yerel Gazete

Çorum
Corum
Çorumhaber
Corumhaber
çorum gazetesi
çorum gazeteleri
çorum haberleri oku

banner2031

Projeleri Tek tek hayata geçireceğiz

Avrupa Birliği Şehri Eşleştirme Hibe Programı- Akıllı Şehir İçin Yol Haritası Projesi, Anitta Otel'de düzenlenen kapanış programıyla sona erdi.

Çorum 14.01.2020, 17:41 Merve Kayış
45
Projeleri Tek tek hayata geçireceğiz

Toplantıya Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın'la birlikte Çorum Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Litvanya Büyükelçisi Audrius Brüzga, Macaristan Büyükelçiliği Ataşesi Istvan Berce, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Heyet Başkanı Cemal Baş, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Bayraktar, Litvanya'nın Telsiai Belediye Başkanı Kestutis Gusarovas, Macaristan'ın Szarvas Belediye Başkanı Mihaly Babak ile birlikte çok sayıda davetli katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, "Akıllı Şehirler Projesi"nin kapanış programında dünyanın birçok ülkesinden özellikle de Avrupa Birliği ülkelerinin belediye başkanlarıyla bir araya gelmekten duydukları memnuniyeti ifade etti. Yaklaşık bir yıldan beri devam eden proje kapsamında Avrupa'daki örnek uygulamaların proje ekibi tarafından yakından incelendiğini dile getiren Aşgın, Hollanda'da yapılan inceleme gezisine kendisinin de katıldığını ifade etti.

Akıllı şehir uygulamalarının yanı sıra proje kapsamında şehir eşleştirmelerini de çok önemsediklerini dile getiren Belediye Başkanı Aşgın, "Proje içerisinde yer alan mesai arkadaşlarımız ve akademisyenlerimizle bundan sorası için neler yapabiliriz, bunları konuşacağız. Önümüzdeki süreçte neler yapacaklarımızı, neler yapmamız gerektiğini tek tek inceleyeceğiz. Bunları bir bir uygulamaya koyacağız" dedi.Akıllı Şehirler Proje ve Fikir Yarışmasında dereceye girenlere ödüllerin verilmesiyle devam eden program toplu fotoğrafın çekilmesiyle sona erdi.

Akıllı Şehir Platformu kurduk

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Akıllı Şehir İçin Yol Haritası Projesinin kapanışında yaptığı konuşmada ortak aklın ve şehri birlikte yönetmenin çok önemli olduğunun altını çizdi. Çorum Belediyesi olarak ortak aklı önemsediklerini ifade eden Aşgın, "Şehrimizi birlikte yönetmek çok önemli. Bu nedenle geçtiğimiz aylarda şehrin Akıllı Şehir Platformunu kurduk. Şehrimizin tüm dinamiklerini bir arada tutmaya çalıştık. Mesela Mimarlar Odası Başkanımızı, Kent Konseyimizin temsilcilerini, şehrimizin sivil toplum kuruluşlarını davet ettik. Şehrimizin çözüm bekleyen konularında yapacağımız çalışmalarla ilgili bir vizyon ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan toplantıda şehrimizin ulaşım konusu ele alındı. Platforma olan ilgiden de hayli memnun olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Şehrimizin tüm paydaşlarını bundan sonraki toplantılarda da aramızda görmek istiyoruz" diye konuştu.

İşbirliğine hazırız

Projeyi ilk baştan beri çok önemsediklerini dile getiren Başkan Aşgın, kardeş şehir ya da şehirler arası iş birliğinin bundan sonra da devam edeceğini ifade ederek "Aslında bugün gerçekleştirdiğimiz bu program bir kapanış değil tam aksine bir başlangıçtır. Avrupa Birliğine üye ülkelerin belediyeleriyle hedefleri olan, rekabetçi olan, temiz olan bu şehir o birlikteliğe neler katabilir, neler alabilir, bu sürecin başlangıcı olarak düşünüyoruz. Bu anlamda biz Çorum Belediyesi olarak, projede birlikte yer aldığımız şehirlerimizle kardeş olmak istiyoruz. Bugün de burada iyi niyet ve işbirliği belgelerini imzalıyoruz. Kardeş şehir olamasak da işbirliği yapmak istiyoruz. İşbirliğine hazırız." dedi.

Akıllı şehirler fikir ve proje yarışması düzenledik

Akıllı Şehir İçin Yol Haritası Projesi kapsamında Çorum'daki ilk ve orta öğrenim ile yüksekokulları kapsayan bir yarışma düzenlediklerini söyleyen Belediye Başkanı Dr.Halil İbrahim Aşgın, "104 evladımız bu yarışmayı projeleriyle katıldı. Her biri kıymetli fikir ve projeler idi. Seçici kurul, projeleri seçmekte bayağı zorlandı. Yarışmaya katılan ve ödül alan tüm kardeşlerimi kutluyorum" dedi.

Yarışmada birinci olan Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri Recep Utku Konaç

Arda Sercan Uysal ve Tunahan Arı, Hitit Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencisi Seyit Kılıç ve Çorum Final Akademik Anadolu Lisesi öğrencisi Sıla Türkoğlu, Özel Pınar Koleji Ortaokulu Azra Kılıç ve Çorum Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri Asya Öksüz ve Suhan Kırış'a düzenlenen törenle ödülleri verildi.

“Akıllı bir Hareket”

Litvanya Büyükelçisi Audrius Brüzga konuşmasında, “Her üç Belediyeyi de bu işbirlikçi ruhu canlı tutmaya, yeni projeleri, yeni fikirleri ve yeni işbirliği kalıplarını ortaya çıkarmak için tekrar bir araya getirmeye çağırıyorum.Sonuç olarak, bu toplantının sonunda gerçekleşecek Telšiai ve Çorum şehirleri arasında İşbirliği Protokolü'nün imzalanmasını memnuniyetle bekliyorum. Bence buTürkiye ile Litvanya arasındaki ilişkinin güçlendirilmesine katkı sağlayacak akıllı bir Hareket” dedi.

Dostluk köprüsü kuralım

Macaristan Szarvas Belediye Başkanı Mihaly Babak ise Macaristan ve Türkiye arasındaki ilişkiler, Cumhurbaşkanı Ekselansları Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Kasım 2019 tarihinde Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı çerçevesinde Macaristan’a gerçekleştirdiği ziyaretin de en güzel şekilde gösterdiği üzere, fevkaladedir. Ülkelerimiz arasındaki stratejik ortaklık düzeyindeki işbirliğine, Çorum Belediyesi ve Szarvas Belediyesi arasında kardeş şehir olma yolunda bugün imzalanacak İyi Niyet Protokolünün katkıda bulunacağına inancım tamdır.

Bu vesileyle, nazik davetiniz için başta Belediye Başkanı Sayın Halil İbrahim Aşgın’a ve bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Çorum Belediyesi ve Szarvas Belediyesi arasında imzalanacak protokolün Çorum ve Szarvas şehirleri arasında dostluk köprüsü kurarak kardeş şehir tesis edilmesine yardımcı olmasını yürekten diliyorum.

“Akademik ortamı tanıma fırsatı bulduk”

Litvanya Telsiai Belediye Başkanı Kestutis Gusarovas, “Bir yıl öncesinde özveriyle başlatılmış olan ve bugün bir arada olmamıza vesile olan bu çabada katkısı olan herkese teşekkür etmek istiyorum.

Mart ayı başlarında ilk Çorum ziyaretinde sizin muhteşem tarihinizi, tarihi kültürel mirasınızı, bölgede toplumsal refahı artırmaya yönelik çalışmaların tamamlanmasıyla oluşan değişimleri, akademik ortamı tanıma fırsatı bulduk.Telšiai belediyesi olarak; tecrübelerinizden yararlanma ve çabalarımızı sizlerle paylaşma fırsatı tanındığı için teşekkür ediyor ve bugün kapsamlı olarak gerçekleştirdiğimiz projelerin mükemmel bir gelecek için yatırım olduğuna inanıyorum.

Küresel ve yerel aktörlerle işbirliği yapan şehirler; diyalog, kamu diplomasisi, müzakere anlaşmaları, insan haklarının korunması, çevre, çatışma çözümü ve barışı koruma vb. konuları kolaylaştırarak çok çeşitli politikalara katkı sağlayabilirler.Aslında, her ülke için bu tür görevlere adanmış sağlam bir alt-hükümet sistemine sahip olmak çok değerlidir” açıklamalarında bulundu.

Çok yararlı projelerdir

Vali Yardımcısı Recep Yüksel, “Akıllı Şehirler Projesi'ni istişare ilkesi çerçevesinde değerlendirmek gerektiğini dikkatlerinize sunmak istiyorum. Bu tür projeler elbette çok yararlı projelerdir. Kaynak ve zaman ayrılması elbette çok önemli. Projelerin çıktıları ortak aklı ifade ediyor. Bugün burada bir araya gelen proje ortaklarının çok şanslı olduğunu ifade etmek istiyorum. Belediye Başkanımız ve çalışma arkadaşları bir yıl boyunca emek ve zaman harcanarak sonuca varılan bu projenin sonuçların uygulama konusunda son derece kararlılar" dedi.

Kaynak: Yayla Haber
Yorumlar (0)

11°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 27 Mayıs 2020
İmsak 03:17
Güneş 05:08
Öğle 12:42
İkindi 16:39
Akşam 20:07
Yatsı 21:50
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20
banner2014
banner2034
Arşiv