Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum

Çorum Haber

Çorum Haberleri

Çorum Belediyesi

Çorum Valiliği

Çorumspor

Çorum Gazetesi

Çorum Gazeteleri

Ahmet Ahlatcı

Çorumhaber

Corum

corumhaber

Çorumhaber

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Haberleri oku

Sungurlu

Alaca

Osmancık

Sungurlu

İskilip

Kargı

Habercim19

habercim19.com

corumhaber.net

corumhakimiyet.net

çorum time

corum time

çorum valilik

Çorum Belediye

Çorum Belediyespor

Yeni Çorumspor

Çorum Yerel

ÇorumYerel Ekonomi

Çorum Ahmet Ahlatcı

Ahmet Ahlatcı

Çorum Ak Parti

Çorum CHP

Çorum İyi Parti

Çorum MHP

Çorum Gelecek Partisi

Çorum DEVA

Çorum Saadet Partisi

Ahmet Sami Ceylan

Cahit Bağcı

Agah Kafkas

Salim Uslu

Tufan Köse

Oğuzhan Kaya

Kenan Nohut

Ali Haydar Tanrıverdi

Hacı Odabaş

Yusuf Ahlatcı

Mustafa Tahtasız

Çorumluyuz

Çorumlu Amir

Çorumlu

Çorumda

Çorumdan

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Yayla Haber

Çorum Yayla Haber

Çorum Haber

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Yerel

Çorum Yerel Gazete

Çorum
Corum
Çorumhaber
Corumhaber
çorum gazetesi
çorum gazeteleri
çorum haberleri oku

banner2031

“İnsana Hizmet Götürün, Kimseyi Dışlamayın”

Samsun Müftüsü Öztürk, Çorum Diyanet Mensupları Derneği (ÇODİMDER) tarafından yılın din görevlilerinin ödüllendirilmesi amacıyla düzenlenen törene katılarak, katılımcılara hitaben bir konferans verdi.

Çorum 16.10.2012, 19:52
977
 “İnsana Hizmet Götürün, Kimseyi Dışlamayın”
Samsun Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, ister engelli olsun, ister fakir, ister deli olsun, ister cahil, toplumda hiç kimsenin dışlanmaması, ötekileştirilmemesi gerektiğini belirterek, “yeryüzünde herkese yetecek kadar nimet var. Ancak görüyoruz ki kimisi çok zengin, kimisi çok fakir. Fakirlik niçin var? Bir kısım insanlar hakkından fazlasını aldığı için var. Zenginlerin fakirlere zekat vermesi en temel görevlerinden birisidir” dedi. 
İlk olarak camilerin kuruluş aşaması, tarihçesi ve mimari özelliklerini anlatarak konuşmasına başlayan Öztürk, camilerin düz tabanlı yapılması gerektiğini, yaşlıların, engellilerin kolayca girip ibadet edebileceği yerler olması gerektiğini kaydetti. Camilerin ayrıca lojmanının bulunması gerektiğinin altını çizen Öztürk, “yeni yapılacak camiler istişare ile yapılmalı” dedi. “Camiler Müslümana sahip çıkmaz, Müslümanlar camiye sahip çıkar. Camilerin en şerefli yerleri minberleri, minaresi, kubbesi değildir, içinin cemaatle dolmasıdır. Önemli olan camiyi yapmak değil, camileri yaşatmak, içini cemaatle doldurmaktır. Camilerde ilim-irfan üretilmeli, tefsir, fıkıh dersleri verilmeli. Camilerde insan yetiştirilmeli, adam yetiştirilmeli” diyen Öztürk, camilerin toplum için önemine değindi. Daha sonra bu yıl “Camiler ve Din Görevlileri Haftası”nın ana teması olan engelliler konusuna değinen Samsun Müftüsü Öztürk, “Kuran-ı Kerim’e göre yeryüzünde engelli yoktur. Engellilik, manendir. Asıl engel gözün kör olmasında değil, gönlün kör olmasındadır” şeklinde konuştu. Öztürk, “dünyada eli, ayağı, gözü sağlam olduğu halde, Allah’a ibaret etmeyen, Allah’ın sevgisini kazanmayan ahrette elsiz, ayaksız kalır, amâ olur. Eli ayağı olan elinin ayağının kıymetini bilsin diye elsiz, ayaksız insanlar vardır. Fakirlik de büyük bir nimettir aslında. Herkes zengin olursa kimse kimsenin işini yapmaz. Yeryüzünde herkese yetecek kadar nimet vardır. O halde neden fakirlik var? Çünkü bir kısım insanlar hakkından fazlasını aldığı için fazla zengin olmuştur. Zengin insanların fakire zekat borcu vardır” şeklinde devam etti.
Yeryüzünde bir kısım insanların deli olduğuna da dikkati çeken Öztürk, delilerin bir toplumu koruyan paratonerler olduğuna vurgu yaptı. Bazı örneklerle konuşmasını süsleyen Öztürk, toplumda hiç kimsenin dışlanmaması, ötekileştirilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Öztürk, engellinin de, delinin de toplumun içerisinde yetişmesi gerektiğini vurguladı. Din görevlilerinin sahip olması gereken değerler ve özelliklerden de bahseden Öztürk, “din görevlisinin bir davası olmalı, bir duası olmalı, bir de iddiası olmalı. Davadan kasıt İslam davasıdır. Bu üç özelliği taşımayan din görevlisi başarılı olamaz. Din görevlisi futboldan alın güzel ahlaka kadar hayatın her alanında örnek olmalı, model olmalıdır. Din görevlisi örnek olmazsa, insanlar bunları kimden öğrenecek?” diye konuştu. İnsana hizmetin önemine vurgu yapan Öztürk, din görevlilerinin insanın ayağına kadar hizmet götürmesi gerektiğini ifade ederek, “önce insana hizmet götürün, sonra din hizmeti verin. Hizmet götürmeden din hizmeti veremezsiniz” dedi.
 
Kaynak: Yayla Haber
Yorumlar (0)

20°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:12
Güneş 05:05
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:11
Yatsı 21:56
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner2014
banner2034
Arşiv

Gelişmelerden Haberdar Olun

@