Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum

Çorum Haber

Çorum Haberleri

Çorum Belediyesi

Çorum Valiliği

Çorumspor

Çorum Gazetesi

Çorum Gazeteleri

Ahmet Ahlatcı

Çorumhaber

Corum

corumhaber

Çorumhaber

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Haberleri oku

Sungurlu

Alaca

Osmancık

Sungurlu

İskilip

Kargı

Habercim19

habercim19.com

corumhaber.net

corumhakimiyet.net

çorum time

corum time

çorum valilik

Çorum Belediye

Çorum Belediyespor

Yeni Çorumspor

Çorum Yerel

ÇorumYerel Ekonomi

Çorum Ahmet Ahlatcı

Ahmet Ahlatcı

Çorum Ak Parti

Çorum CHP

Çorum İyi Parti

Çorum MHP

Çorum Gelecek Partisi

Çorum DEVA

Çorum Saadet Partisi

Ahmet Sami Ceylan

Cahit Bağcı

Agah Kafkas

Salim Uslu

Tufan Köse

Oğuzhan Kaya

Kenan Nohut

Ali Haydar Tanrıverdi

Hacı Odabaş

Yusuf Ahlatcı

Mustafa Tahtasız

Çorumluyuz

Çorumlu Amir

Çorumlu

Çorumda

Çorumdan

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Yayla Haber

Çorum Yayla Haber

Çorum Haber

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Yerel

Çorum Yerel Gazete

Çorum
Corum
Çorumhaber
Corumhaber
çorum gazetesi
çorum gazeteleri
çorum haberleri oku

banner2031

Birlikte mücadele edecekler

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre Çorum havası kirli iller içerisinde yer alıyor. Hava kirliliği ile etkin mücadele kapsamında Çorum Valiliği ve Çorum Belediyesi arasında temiz hava protokolü imzalandı.

Çorum 20.04.2020, 16:04 20.04.2020, 16:23 Merve Kayış
46
Birlikte mücadele edecekler

Hava kirliliğine yönelik koordineli bir mücadele yürütülmesi maksadıyla hazırlanan “2020-2024 Çorum İli Temiz Hava Eylem Planı” protokolü Vali Mustafa Çiftçi ve Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın arasında imzalandı.

Atılan imzalarla birlikte Çorum Valiliği ve Çorum Belediyesi hava kirliliğine karşı birlikte mücadele edecek.

Konu ile ilgili yapılan açıklamada, “İlimizde yoğun şehirleşme, motorlu taşıt sayısının artması, topoğrafik ve meteorolojik şartlar vb. sebeplerden dolayı özellikle kış mevsiminde hava kirliliği yaşanabilmektedir. Hava kirliliği ile mücadele çerçevesinde hava kirliliğine sebep olan kaynaklarda (ısınma, sanayi, trafik) gerekli tedbirlerin alınarak hava kalitesinin korunması için; Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yönetmelikler yayımlanmakta ve uygulanmakta, mevzuat oluşturulması ve uygulanmasına yardımcı olmak maksadıyla projeler yürütülmektedir.

Bu çerçevede; 06 Haziran 2008 tarihli ve 26898 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi (HKDY) Yönetmeliği gereği tüm iller için İl Temiz Hava Eylem Planı hazırlanması gerekmektedir.

İlimizde yaşanan hava kirliliğinin en aza indirilmesi ve Avrupa Birliği mevzuatına uygun bir hava kalitesine ulaşılması gayesiyle ilgili olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü koordinasyonunda İlimizde yer alan kurum ve kuruluşlardan oluşturulan komisyon marifeti ile 2020 - 2024 yıllarını içine alan Temiz Hava Eylem Planı tamamlanarak son şekli verilmiştir” açıklamalarında bulunuldu.

Hazırlanan planda, “İlimizde merkezi ısınma sisteminde yakıt olarak kömür kul1anan kaloriferli kamu lojmanları, okullar, yurtlar, bağlı kurum ve kuruluşlar, apartmanlar, işyerleri ve iş merkezlerinde kömür yakılmasının yasaklanması ve 1 Ekim 2020 tarihine kadar kömür kullanan apartmanların alternatif temiz yakıt (doğalgaz. güneş enerjisi, vb.) sistemine geçilmesinin mecburi hale getirilmesi de yer almaktadır.

Temiz Hava Eylem Planı ile İlimize ait sıkıntılar hava kalitesi ölçüm verilerine dayanarak tespit edilmiş ve çözüm teklifleri sıralanarak mevzuatta belirtilen sınır değerler hedef olarak planlanmıştır. Bu eylem planının hazırlanmasındaki temel gaye hava kalitesi hedeflerinin sağlanarak hava kirliliğinin çevre ve insan sağlığı üzerinde olabilecek zararlı etkilerini önlemek veya azaltmaktır. Temiz Hava Eylem Planında, kamu kurum kuruluşları ve toplumun bütün kesimlerinin koordineli çalışmaları ehemmiyet arz etmektedir. Ana hedefimiz; hava kirliliğine sebep olan kaynaklarda gerekli tedbirlerin alınarak hava kalitesinin iyileştirilmesi ve AB standartlarını sağlayan, solunabilir temiz bir hava kalitesi oluşturmaktır” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Yayla Haber
Yorumlar (0)
banner2043
banner2038
20°
parçalı bulutlu

banner2040
banner2041
Namaz Vakti 26 Mayıs 2020
İmsak 03:17
Güneş 05:08
Öğle 12:42
İkindi 16:39
Akşam 20:07
Yatsı 21:50
banner2049
banner2050
banner2014
banner2034
Arşiv