Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum

Çorum Haber

Çorum Haberleri

Çorum Belediyesi

Çorum Valiliği

Çorumspor

Çorum Gazetesi

Çorum Gazeteleri

Ahmet Ahlatcı

Çorumhaber

Corum

corumhaber

Çorumhaber

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Haberleri oku

Sungurlu

Alaca

Osmancık

Sungurlu

İskilip

Kargı

Habercim19

habercim19.com

corumhaber.net

corumhakimiyet.net

çorum time

corum time

çorum valilik

Çorum Belediye

Çorum Belediyespor

Yeni Çorumspor

Çorum Yerel

ÇorumYerel Ekonomi

Çorum Ahmet Ahlatcı

Ahmet Ahlatcı

Çorum Ak Parti

Çorum CHP

Çorum İyi Parti

Çorum MHP

Çorum Gelecek Partisi

Çorum DEVA

Çorum Saadet Partisi

Ahmet Sami Ceylan

Cahit Bağcı

Agah Kafkas

Salim Uslu

Tufan Köse

Oğuzhan Kaya

Kenan Nohut

Ali Haydar Tanrıverdi

Hacı Odabaş

Yusuf Ahlatcı

Mustafa Tahtasız

Çorumluyuz

Çorumlu Amir

Çorumlu

Çorumda

Çorumdan

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Yayla Haber

Çorum Yayla Haber

Çorum Haber

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Yerel

Çorum Yerel Gazete

Çorum
Corum
Çorumhaber
Corumhaber
çorum gazetesi
çorum gazeteleri
çorum haberleri oku

banner2031

Aşgın, Umut Radyo'nun konuğu oldu

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Umut Radyo’da Meltem Danışman Çınar’ın konuğu oldu.

Çorum 01.12.2019, 23:49 Ulaş Odabaş
52
Aşgın, Umut Radyo'nun konuğu oldu

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Umut Radyo’da Meltem Danışman Çınar’ın konuğu oldu.

Çorum’da 90.3 frekansından yayın yapan Umut Radyo’da Meltem Danışman Çınar tarafından hazırlanan “Beyaz Mikrofon” programına konuk olan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın gündeme dair merak edilen sorulara cevap verdi.

Yaklaşık 2 saat süren programda Meltem Danışman Çınar’ın sorularına yanıt veren Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın geçtiğimiz hafta içerisinde gerçekleştirilen ziyarette Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un verdiği müjdeleri de değerlendirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanının verdiği müjdelerin Çorum için büyük bir fırsat olduğunu dile getiren Aşgın “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum geçtiğimiz cumartesi günü şehrimize bir ziyaret gerçekleştirdiler. Ve hükümetimizin şehrimize yapacağı yatırımlarla ilgili ziyaretlerde bulundular. Sayın Bakanımız kurumlarımızı ziyaret etti. Kendilerine hem Çorum’a, hemşehrilerimize sunduğumuz hizmetleri arz etme imkanımız oldu hem de şehrimizde yapılması gereken çalışmalarla ilgili detaylı bir sunum yaptık. Önemli kazanımlar elde ettik. Çorum merkez ve ilçelere 200 milyon TL tutarında bir yatırım planlanması bizi mutlu etti. Çorum’un çehresini değiştirecek çok önemli çalışmalarla ilgili destek sözü aldık. Eski Akıncı Kışlası ve Erzurum Dede çevresinde kurmayı planladığımız Yeni Şehir Projesi somutlaştırdık. Bölgeye yatay mimaride sosyal donatı alanları bulunan konutlar ve kamu binaları inşa edilecek. Burada yapılacak çalışmaların detaylarını belirledik. Valilik Ek binası yıkılıp yerine vatandaşların dinleneceği yeşil alan oluşturulacak. Valilik binasındaki resmi kurumlar ilgili bakanlıklarımızla ile işbirliği yaparak eski Kışla alanına kurulacak Yeni Şehir Projesi’nin içinde yerini alacak. Çorum ziyaretinin önemli gelişmelerinden biri de eski stadyum alanıyla ilgili planlamamız oldu. Eski Stad alanına daha önce açıkladığımız gibi Şehrimiz için hayati bir ihtiyaç olan Kongre Kültür Merkezi yapılması için destek sözü aldık. Burada hem de sosyal, kültürel ve sportif alanlar olacak. Çorum’da kapsamlı kentsel dönüşüm projesi tarihi Kale çevresinde hayata geçirilmesi için destek sözü aldık. Şehir merkezimizdeki tarihi yapılar Saat Kulemiz, Taş Binamız, Ulu Camimiz arastamız yani şehrimizin kalbi olan bölge tarihi yapısına uygun şekilde yeninden revize edilecek” dedi.

Meltem Danışman Çınar’ın sorularını da yanıtlayan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın Yeni Stattan, mahalle buluşmalarına kadar merak edilen tüm konulara açıklık getirdi.

Halk Günlerinin devam ettiğini bunun yanı sıra mahallelere de giderek vatandaşlarla bir araya geldiklerini ifade eden Aşgın “Her Çarşamba günü belediyemizin, başkanlık makamının, başkan yardımcılarımızın çalışma odalarının kapılarını sonuna kadar açıyor ve vatandaşlarımızla randevuya gerek duymadan görüşüyoruz. Hemşehrilerimiz geliyor gerek şehirle ilgili dilek ve taleplerini bize doğrudan ulaştırıyorlar gerekse kendilerine ait dertlerini, sorunlarını anlatıyorlar. Biz de elimizden geldiğince hepsine çözüm olmaya gayret ediyoruz.

MAHALLE BULUŞMALARINA BAŞLADIK

Bunun dışında geçtiğimiz ay Akkent Mahallemizde, kasım ayında da Bahçelievler Mahallemizde mahalle sakinlerimizle buluşmaya başladık. Her ay bir mahallemizde olacağız. Burada Halk Gününde olduğu gibi yine vatandaşlarımızla doğrudan görülüyoruz. Muhtarlık İşleri Müdürlüğümüz öncesinden mahalle sakinlerimizin taleplerini muhtarımızla istişare ediyor. Bu talepleri alıyor. Biz de mahallelerimizde hem yaptıklarımızı anlatıyoruz, hem mahalle sakinlerimizin taleplerini, belediyemizden isteklerini ilgili birimlerimizin amirleri, başkan yardımcılarımızla birlikte dinliyoruz. Gerekli talimatlarımızı vatandaşlarımızın huzurunda ilgili birimlerimize iletiyoruz. Mahallerimizde muhtarlarımızla işbirliği içinde çalışıyoruz. Kimin nasıl bir hizmete ihtiyacı varsa, hangi bölgede, hangi yolda, hangi sokakta, hangi caddelerde nasıl bir çalışma yapılması gerekiyorsa bunlarla ilgili çalışmalarımıza hemen başlıyoruz.

ULAŞIMI RAHATLATMAK İÇİN PROJELER ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

Çorum il nüfusumuzun yaklaşık %51’i merkez ilçede yaşıyor. Artan nüfusla birlikte araç sayımız da her geçen gün artıyor. Tabi bu da ulaşımla ilgili yeni planlamaların yapılmasını zorunlu kılıyor. Şehrimizde ulaşımla ilgili sorunları çözmek için; Ana ve yan arterlerde yoğunluk yaşanan otobüs durakları akıllı durağa dönüştürülerek hemşehrilerimizin toplu taşıma imkanlarından daha konforlu faydalanmaları sağlayacağız. Engelli vatandaşlarımızın daha rahat bir şekilde ulaşımlarının temin edebilmesi için şehrimizin belli noktalarında mor taksi uygulaması başladı. Bu uygulama ile şehrimiz, engelli vatandaşlarımız için “rahat, güvenli ve konforlu ulaşım sağlayabiliyorlar. İnönü Caddesinden Kıbrıs ve Cengiz Topel Caddesi’ne uzanan alanda 30 metrelik yeni bir yol ve imar çalışmamız var. Biri Karakeçili Mahallesi İnayetullah Camii, diğeri Çepni Mahallesi Tabakhane civarında yıkım yapılan alanlarda otoparklar oluşturduk. Bu otoparklar ile kent merkezinin otopark problemi önemli ölçüde ferahlattı. Yeni İskilip yolu çevre yolu geçişinin proje ihalesi yapılmıştı. Bu proje kapsamında Akşemseddin Caddesi üzerinden Ulukavak-Buharaevler bölgesine geçişin rahat olabilmesi için çevre yolu bağlantısına bir kavşak projemiz var. Erzurum Dede civarından Küçük Sanayi Sitesine ulaşımı kolaylaştıracak ve hızlandıracak yeni bir yol açacağız. Belediyemiz tarafından yapımına başlanan ve tamamlanamayan; Gazi Caddesini Fatih Caddesine bağlayan,Yazıçarşı’yı Ulumezarlık’a bağlayan,Karakeçili’yi Yeni Belediye Binasına bağlayan yolların büyük bir bölümü tamamlandı.

ASFALTTA 57 BİNE ULAŞTIK

15 mahallemizde asfalt serim çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Kısa sürede inşallah asfaltlamada ve buna bağlı olarak yaşam kalitesini artırma noktasında tüm mahallelerde çalışmalarımızı tamamlamış olacağız. Göreve geldiğimiz günden itibaren ağustos ayına kadar olan sürede 23 bin 700 ton asfalt serimi yaptık.Bugün itibariyle ise asfalt seriminin gerekli olduğu yeni yerleşim alanlarında, yollarımızla, cadde ve sokaklarımızda 57 bin tona ulaştık”

SANAYİ İÇİN SON TARİH 1 OCAK 2020

Çorum sporun merkezi, kültürün merkezi, dünyanın merkezi ama en önemlisi ticaretin merkezi. Şehrimizi çevre illerden farklı kılan canlı bir ticari hayatın olması. İhracat oranlarına kadar bu rakamlar fazlasıyla yansıyor. Aşağı Sanayi Sitesi bölgesinde Millet Bahçesi yapıldı. Şimdi Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’ndan bir projemiz daha geçti ve kısa süre içerisinde ÇORUMİNİA projesine burada başlayacağız. 1 Ocak 2020 son tarih olarak belirledik. Bu tarihten itibaren, biz mevcut imar düzeni ne gerektiriyorsa Fen İşleri Müdürlüğümüz bu çalışmalarına başlayacak. Bu nedenle kısa süre içerisinde Aşağı Sanayi Sitesi esnaflarımızın yeni dükkanlara geçmelerini istiyoruz. ÇESOB Başkanımız Recep Gür’e ve diğer oda başkanlarımıza verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum.

ÇORUM’UN EN BÜYÜK ORGANİZASYONUNA EV SAHİPLİĞİ YAPTIK

Dünyanın farklı coğrafyalarından, 6 kıtadan, 38 ülkeden 235 sporcu ve toplamda 400 misafirimizin katıldığı satranç olimpiyatının başarıyla tamamlanmasında emeği geçen tüm kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmak, Çorum tarihinin ilk olimpiyatına ev sahipliği yapmak bizim bir gurur kaynağı oldu. Bu arada Ülkemizde satrançla ilgili yazılan ilk kitabın Şehrimizde yazılması ve satranç sporunun kuralları, kaidelerine ait ilk kitabın Çorumlu bir alim tarafından yazılması da bir baka gurur kaynağımız oldu. Bütün güzellikler bir araya geldi. Ve ortaya muhteşem bir organizasyon çıktı.

REKOR ÇORUM’A ÇOK YAKIŞTI

Milli Ağaçlandırma Günü ilan edilen 11 Kasım'da, 2023 noktada 11 milyon fidanın 1 milyon kişi tarafından toprakla buluşturuldu. Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli de bu rekoru onayladı. Ağaç ve orman sevgisi açısından dünyaya örnek bir seferberlik olan 11 milyon fidanın toprakla buluşmasında rekoru şehrimizin, Çorumluların kırması bizim için gurur kaynağı. Çorumlunun yaptığını herkes yapamaz diyorum. Bu gururu şehrimize yaşatan tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum. Bu konularda çok değerli projelerimiz var. Bunları da zamanı gelince vatandaşlarımızla paylaşacağız.

MERKEZLERİMİZDE 4 BİN HANIM KARDEŞİMİZ EĞİTİM ALIYOR

Şu an itibariyle 4 bin öğrencimiz merkezlerimizde eğitim – öğretim faaliyetlerine devam ediyor. Kadın kültür ve sanat merkezlerimizde de 4 bin civarında hanım kardeşimiz kayıtlı ve eğitim – öğretime devam ediyor. Buraları aynı zamanda vatandaşlarımıza doğrudan ulaştığımız, aynı zamanda sosyal belediyecilik alanında sürdürdüğümüz çalışmaların merkezi sayabiliriz. Buralarda gönül belediyeciliğinin en güzel örneklerini sergiliyoruz.

AT TÜRK’ÜN KANADIDIR

Atın tarihimizde, kültürümüzde çok kıymetli bir yeri var. Biliyorsunuz at için “Türk’ün kanadı” denir. Hem tarihimizde hem kültürümüzde çok kıymetli yeri olan bir tesisi şehrimize kazandırdık. burada çocuklar, gençler, yetişkinler binicilik sporuyla tanışacaklar. At sevgisini kazanacak veya güçlendirecekler. Atlı tedavi olarak bilinen hipoterapi uygulamasını da burada gerçekleştirme şansı bulacağız. Tesiste 3500 m2 kapalı maneji ile profesyonel eğiticiler eşliğinde İngiliz ve Arap atlarıyla düz koşu, konkurhipik, dresaj ve lonj eğitimi veriliyor. Toplam alan 80 dönüm. Çok kıymetli bir tesis oldu. Binicilik tesisi Türkiye’nin sayılı tesislerinden bir tanesi.

ÇORUMSPOR’A HER ZAMAN DESTEK VERİYORUZ

Çorumsporumuza en büyük desteği her zaman olduğu gibi Çorum Belediyemiz veriyor. Bu şehrin takımı bu şehrin imajı ve tanıtımına yaptığı katkılar nedeniyle desteği hak ediyor. Sponsorluk desteği başta olmak üzere, tesis ve ulaşım desteğimiz sürüyor. 15.000 kişilik stadyum açılış için artık gün sayıyor diyebiliriz. Çorum belediyesi olmadan bir Çorumspor düşünmek nerede ise imkansız hale gelmiştir. Bu şehrin belediyesi ve bu şehrin takımı arasındaki bu ilişki de gayet anlaşılabilecek bir durumdur.

Yönetici, sporcu, taraftar ve şehrin tüm dinamikleri el ele vererek 1. Lig hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum. Çorum Belediyesinin bu hususta üzerine düşeni bihakkın yaptığını tüm hemşehrilerimiz açık bir şekilde görüyor.

Bundan sonra da Çorum’un birleştirici bir değeri olan Çorumsporumuza omuz vermeye devam edeceğiz.

YENİ STAD BİTME AŞAMASINDA

Yeni Stadyum inşaatı bitme aşamasına gelmiştir. Ufak tefek eksikler giderildikten sonra Gençlik ve Spor bakanlığına devrini gerçekleştireceğiz. Bu muhteşem yapının Çorumun vizyonuna yaptığı katkı kısa süre içinde herkes tarafından anlaşılacak. Sporun nabzı burada atacak, çevre yolu vitrinimizin nadide bir parçası olarak yeni stadımız görsel ve fonksiyonel olarak hizmet verecek.

KÜLTÜR BELEDİYECİLİ BİZİM ALEMETİ FARİKAMIZ OLACAK

Çorum’da belediyeciliğin hakkını vermek, sadece altyapı, yol ve çevre ile ilgili hizmetlerle olmaz. Bunun farkındayız. Kültür belediyeciliği bizim alameti farikamız olacaktır. Ben ömrümün önemli bir kısmını sosyal bilimlere hasretmiş biriyim. Şehrin kültür hizmetlerini, kültürel ihtiyaçlarını ıskalamam mümkün değil, bu bana yakışmaz, benim gerçeğimle uyuşmaz. Geçmişte STK’lar içerisinde ciddi deneyim kazandık. Akademik ortamın kazandırdığı deneyimi de üstüne koyarsanız, bu konu için epeyce hazırlıklı olduğumuz ortaya çıkacaktır. Ekibimiz de bu konuda istekli ve donanımlıdır.

Kitap fuarının âlâsını yapacağız mesela. Mart ayı sonunda bölgenin en fonksiyonel fuarını milli eğitim müdürlüğümüzle, üniversitemizle, STK’larımızla birlikte yapacağız.

Çorum Okuyor projesini devam ettiriyoruz, kitaba ve okumaya ilgiyi artırmak için okullarımıza güçlü desteğimiz sürecek”ifadelerini kullandı.

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ YAPIYORUZ

Burada değinmeden geçemeyeceğim bir hizmet alanı da Sosyal Yardım Hizmetlerimizdir. Bu şehrin yoksulu, engellisi, yaşlısı, hastası, kimsesizi bizim hizmetlerimizin en öncelikli hedef kitlesidir. Çünkü destek almadan ayakta kalma şansı olmayan insanımız varken başka bir hizmeti öncelememiz mümkün değildir. Biz tam anlamıyla gönül belediyeciliği yapıyoruz. Yoksulumuzun sofrasına aş, engellimizin ulaşılabilirlik ve eğitim imkanına katkı, yaşlı ve kimsesizin evine temizlik ve bakım desteği katkısı yapmaktan daha huzur verici bir hizmet olabilir mi? Mahzun bir çehrede bir tebessüm oluşturmanın keyfini başka bir şeyle değişmek mümkün değildir.

TÜM HEMŞEHRİLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Anadolunun gözbebeği, aziz şehrimiz Çorum’da hayatı birlikte paylaştığımız değerli hemşehrilerimize, bugüne kadar bize verdikleri güçlü destek için teşekkür ediyorum. Bize inanıp şehrülemin payesi verenleri asla mahcup etmeyeceğimizi buradan ifade etmek istiyorum. 5. Yılın sonunda herkes “iyi ki” diyecek. Bu şehrin her yanı daha mamur, daha yeşil, daha yaşanabilir hale geldiğinde biz de diyeceğiz ki iyi ki hemşehrilerimizle kol kola bir hizmet yürüyüşü gerçekleştirmişiz. İyi ki ömrümüzün beş yılını, deneyimimizin 50 yılını bu şehre adamışız” dedi.

Kaynak: Yayla Haber
Yorumlar (0)

19°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 09 Temmuz 2020
İmsak 03:16
Güneş 05:11
Öğle 12:50
İkindi 16:48
Akşam 20:20
Yatsı 22:06
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 31 66
2. Trabzonspor 30 61
3. Sivasspor 30 54
4. Galatasaray 30 52
5. Fenerbahçe 31 50
6. Beşiktaş 30 50
7. Alanyaspor 30 48
8. Göztepe 30 38
9. Gaziantep FK 30 38
10. Antalyaspor 30 37
11. Kasımpaşa 30 36
12. Gençlerbirliği 31 33
13. Denizlispor 31 32
14. Kayserispor 30 31
15. Konyaspor 30 30
16. Malatyaspor 30 29
17. Çaykur Rizespor 30 29
18. Ankaragücü 30 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Akhisar Bld.Spor 32 54
6. Fatih Karagümrük 32 53
7. Altay 32 51
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. İstanbulspor 32 37
13. Balıkesirspor 32 35
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 32 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 32 12
Takımlar O P
1. Liverpool 33 89
2. Man City 33 66
3. Chelsea 34 60
4. Leicester City 34 59
5. M. United 33 55
6. Wolverhampton 33 52
7. Arsenal 34 50
8. Tottenham 33 48
9. Sheffield United 33 48
10. Burnley 33 46
11. Everton 33 44
12. Newcastle 33 43
13. Southampton 33 43
14. Crystal Palace 34 42
15. Brighton 33 36
16. West Ham 33 31
17. Watford 34 31
18. Aston Villa 33 27
19. Bournemouth 33 27
20. Norwich City 34 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 34 73
3. Atletico Madrid 35 63
4. Sevilla 34 60
5. Villarreal 34 54
6. Getafe 34 53
7. Real Sociedad 34 51
8. Valencia 35 50
9. Athletic Bilbao 34 48
10. Granada 34 47
11. Osasuna 34 45
12. Levante 34 43
13. Real Valladolid 35 39
14. Real Betis 34 38
15. Celta de Vigo 35 36
16. Deportivo Alaves 34 35
17. Eibar 34 35
18. Mallorca 34 29
19. Leganés 34 28
20. Espanyol 34 24
banner2034
Arşiv

Gelişmelerden Haberdar Olun

@
Bumerang - Yazarkafe