Osmancık'ta mesleki eğitimin yaygınlaştırılması kapsamında yapılan çalışmalarda 84 olan çırak öğrenci sayısı 305'e yükseltildi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın mesleki eğitim merkezlerinin yaygınlaştırılması ve istihdamın arttırılması çalışmaları kapsamında belirlediği bir yılda 1 milyon çırak, kalfa ve usta öğrenci hedefinde Türkiye genelinde 5'inci ay sonunda 500 bin öğrenci kaydı yapıldı.

Osmancık Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından yürütülen çalışmalarda 84 olan çırak öğrenci sayısı 305'e yükseldi. Okul Müdürü Ahmet Saltık, 2021 yılı Aralık ayı içerisinde Bakanlığın başlattığı mesleki eğitimi geliştirme projesi kapsamında iş yeri ziyaretleri ve veli bilgilendirme çalışmaları yaparak çırak sayısının 4 kat artırıldığını hedefin yıl sonunda Osmancık'ta 500 öğrenciye çıkarılması olduğunu söyledi. Okul Müdürü Saltık, tekstil, elektrik, yiyecek içecek, fırıncılık, pastacılık, mobilya, motor, kaporta, torna, kuaförlük alanlarında çırak öğrenci kayıtlarının yapıldığını farklı alanlarda talep olduğunda il merkezimize yönlendirme yapıldığını ilave etti. Çırak öğrenci için 1276 TL, kalfa öğrenciler için 2126 TL devlet desteği verildiği açıklandı.

Polis memurları hayatlarını birleştirdi Polis memurları hayatlarını birleştirdi

(Selma Çetindere)