Çorum Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, yaptığı açıklamada Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ne hububat satan üreticinin desteklemelerden yararlanabilmesi için son başvuru tarihinin 16 Eylül 2022 olduğunu belirtti.

Çorum Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, TMO'ya hububat satan üreticilere yönelik destekleme ödemesi, 2022 yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ne kayıtlı olan, arpa ve buğday üretimi yaparak ürettikleri bu ürünleri TMO'ya satan ve bu satışlarını belgelendiren üreticilere Buğday için kilogram başına 1 TL, Arpa için de kilogram başına 0,50 TL olarak ödeneceğini duyurdu.

Orhan Sarı açıklamalarını şu şekilde sürdürdü;

"Söz konusu desteklemeden yararlanmak isteyen çiftçilerimizin 16/09/2022 tarihi mesai bitimine kadar ÇKS'de kayıtlı oldukları İl/İlçe Müdürlüklerimizden temin edecekleri dilekçe ve TMO'dan alınan alım satım belgeleri ile müracaat etmeleri gerekmektedir. TMO’ya ürün satışlarını gösteren belgelerin 6 Haziran 2022 ile 1 Eylül 2022 tarihleri arasında olması gerekmektedir.

Bu desteklemeden yararlanan üreticiler, ilgili şartları taşımaları halinde Bakanlık tarafından 2022 üretim yılında verilecek diğer desteklerden de faydalandırılacak.

Çalışan emeklilere kötü haber Çalışan emeklilere kötü haber

Kamu kurum ve kuruluşları ile 5488 sayılı Tarım Kanununun 23. maddesi gereği ‘haklarında beş yıl süreyle hiçbir destekleme programından yararlandırılmamaları’ yönünde karar verilenler destekleme ödemesinden faydalanamaz. 2022 yılında ÇKS’ye kayıtlı olarak arpa, buğday üretimi yapan ancak ürettikleri ürünlerini TMO’ya satmayanlar veya Cumhurbaşkanı Kararında belirtilen tarihler dışında TMO’ya satanlar için destekleme ödemesi yapılmayacak"