Çorum İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı yapmış olduğu açıklama ile üreticilerin ilimizde ayçiçeği tarlalarında soruna yol açabilecek çayır tırtılı zararlısı konusunda uyarılarda bulundu.

Orta Karadeniz'deki valiler Samsun'da toplandı Orta Karadeniz'deki valiler Samsun'da toplandı

Çorum İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, “Ege, Marmara ve Batı Karadeniz illerinde; yonca, mısır ve ayçiçeği tarlalarında yoğun olarak Çayır Tırtılı zararı meydana gelmiş ve ülke genelinde arazi kontrollerine önem verilmesi gerektiği anlaşılmıştır. İl ve ilçe müdürlüklerimiz teknik ekipleri tarafından ayçiçeği ekili bulunan alanlarda gerekli inceleme ve tespit çalışmaları yapılarak; zararlının yoğunluğunu ve mücadelesi konusunda üreticilerimizin bilgilendirme çalışmaları devam etmektedir” dedi.

Orhan Sarı, “Bu kapsamda üreticilerimizin arazi kontrollerine önem vermesi ayçiçek üreticilerimizin ürün kayıpları yaşamaması adına arazilerini kontrol etmeleri bir bitkide 3 veya 5 adet larva saptandığında ilaçlı mücadeleye başlaması gerekmektedir. Zararlıya karşı zamanında müdahale edilmemesi durumunda yaprak, tomurcuk ve çiçek yapraklarını yiyerek ekonomik zararlara yol açmakta, rekolteyi düşürmektedir. Üreticilerimizin kendi tarlalarını takip etmesi gerekiyor. Özellikle çiçeklenme döneminde gidip tarlalarını kontrol edip, eğer gerekirse kimyasal mücadele yapılmasında fayda var. İlaçlanması gerekir. İlaçlanmazsa verim kayıplarına neden oluyor. Çok hasar verdiğinde, bir sapı bırakacak şekilde zarar verebiliyor. Ama bunun bir ayçiçeği bitkisinde sayısı önemli. Metrekarede 20'nin üzerindeyse bu zararlı, alanda çok fazla görülür. O zaman ilaçlanmasını öneriyoruz. Fakat az olursa ilaçlanmasına gerek olmuyor, ilaçlama ekonomik olmaz" diye konuştu.

Açıklamada ayrıca, "İlaçlı mücadele yapacak olan üreticilerimizin ayçiçeğin çiçek döneminde bulunması nedeni ile ilaçlama yapılacak bölgedeki arıcılarımızı bilgilendirmesi ve ilaçlamalarını arıların aktif olmadığı saatlerde yapması gerekmektedir" ifadesine yer verildi. Üreticilerimizin Kullanılacak İlaçlar ve Teknik Destek Almak için İl ve İlçe Müdürlüklerimize başvuru yapması önem arz etmektedir”dedi.