Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum Yayla Haber

Çorum Haber Gazetesi

Yayla Haber

YaylaHaber

Çorum

ÇorumHaber

Çorum Haber

Çorum Haberleri

Corum

Corum Haber

CorumHaber

Çorum Belediyesi

Çorum Valiliği

Çorumspor

Çorum Gazetesi

Çorum Gazeteleri

Çorum Gazete

Ahmet Ahlatcı

Çorum Habercim

Çorum Hakimiyet

Çorum Habercim19

Habercim19

Çorum Time

ÇorumTime

Corum Time

Çorum Koronavirüs

Çorum Koronavirüs Tablosu

Çorum Koronavirüs Haritası

Çorum Koronavirüs Günlük Vaka Sayısı

Çorum Son Dakika Haberleri

Çorum Son Dakika

Çorum Ensonhaber

Çorum Adliyesi

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Haberleri oku

Sungurlu Haberleri

Alaca Haberleri

Osmancık Haberleri

Sungurlu Belediyesi

İskilip Haberleri

Kargı Haberleri

Oğuzlar Haberleri

Laçin Haberleri

Boğazkale Haberleri

Alacahöyük

Hititler

Hitit Başkenti

Hattuşa

Habercim19

habercim19.com

corumhaber.net

corumhakimiyet.net

çorum time

corum time

çorum valilik

Çorum Belediye

Çorum Belediyespor

Yeni Çorumspor

Çorum Yerel

ÇorumYerel Ekonomi

Çorum Ahmet Ahlatcı

Ahmet Ahlatcı

Çorum Ak Parti

Çorum CHP

Çorum İyi Parti

Çorum MHP

Çorum Gelecek Partisi

Çorum DEVA

Çorum Saadet Partisi

Ahmet Sami Ceylan

Cahit Bağcı

Agah Kafkas

Salim Uslu

Tufan Köse

Oğuzhan Kaya

Kenan Nohut

Hacı Odabaş

Yusuf Ahlatcı

Mustafa Tahtasız

Çorum’da

Çorum’un

Çorum’dan

Çorum’a

Çorumluyuz

Çorumlu Amir

Çorumlu

Çorumda

Çorumdan

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Yayla Haber

Çorum Yayla Haber

Çorum Haber

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Yerel

Çorum Yerel Gazete

Çorum
Corum
Çorumhaber
Corumhaber
çorum gazetesi
çorum gazeteleri
çorum haberleri oku
çorum günlük gazete
çorum günlük haberler
çorum son dakika

banner2031

ERASMUS+ Projesi ile Portekiz’e gittiler

Boğazkale Ortaokulu öğrencileri Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından finanse edilen Erasmus+ Programı KA229 Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar faaliyeti alanında “Surfing Our Roots / Köklere Yolculuk” isimli Erasmus+ projesi kapsamında Portekiz’e gitti.

Boğazkale 11.03.2019, 10:30
176
ERASMUS+ Projesi ile Portekiz’e gittiler

Boğazkale Ortaokulu öğrencileri Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından finanse edilen Erasmus+ Programı KA229 Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar faaliyeti alanında “Surfing Our Roots / Köklere Yolculuk” isimli Erasmus+ projesi kapsamında Portekiz’e gitti.

Boğazkale Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerinin oluşturduğu 6 kişilik grup, Avrupa Birliği Erasmus+ Programı KA229 Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar faaliyeti alanında “Surfing Our Roots / Köklere Yolculuk” isimli Erasmus+ projesi kapsamında 24 Şubat−3 Mart tarihleri arasında Portekiz’in Ponte de Lima Şehrine gittiler.

Portekiz’de yapılan “Ulusötesi Öğrenme, Öğretme ve Eğitim” faaliyetlerine Boğazkale Ortaokulu müdürü Fikret GÜNDOĞDU, Fen Bilimleri öğretmeni Hayrettin ERKAN, 8/A sınıfı öğrencileri Melike Karaköseoğlu ve Hilal Şahbaz, 7/A sınıfı öğrencileri Mehmet Miralp Şenel ve Enes Malik Uzun katıldı.

Türkiye, Hollanda, Litvanya, Yunanistan ve Portekiz’den 17 öğretmen ve 24 öğrenci olmak üzere toplamda 41 kişinin katıldığı proje çalışmasında öğretmenler ve öğrenciler Portekiz Agrupamento de Escolas de Ponte de Lima okulunun öğretmenleri ve öğrencileri tarafından büyük bir coşkuyla ve heyecanla karşılandılar. Proje kapsamında bir hafta boyunca derslere katılarak Portekiz’deki eğitim sistemleri ve ders işleme yöntemleri hakkında bilgi sahibi olan öğrenciler, eğitim, aktivite ve etkinliklerin bitiminden sonra da şehrin tarihi ve kültürel mekânları ziyaret ederek kültürel aktivitelere katılma imkânı da buldular.

1 Hafta süresince Portekizli öğrencilerle birlikte ailelerin evlerinde beraber kalarak onlarla birlikte kültürel bir bağ ve arkadaşlık oluşturdular. 1 haftalık eğitimi başarıyla tamamlayan öğrenciler sertifikalarını da aldılar.

Portekiz’de 1 haftalık süren eğitimde Boğazkale Ortaokulu, Çorum’un ve ülkemizin sunumları yapıldı. Projeye katılan bütün öğretmenler kendi ülkelerine ait atasözleri, bilmeceler, türküler, yemekler, halk oyunları ve kültürleriyle ilgili yaptıkları çalışmaları sundular. Türkiye, Litvanya, Hollanda, Portekiz ve Yunanistan’dan katılan öğretmenler ve öğrencilerle birlikte eğlenceli aktivitelerde bulunarak birbirlerini tanıma, okul ziyaretleri ve okulu tanıma etkinlikleri gerçekleştirildi, kültürel mirasla ilgili kurslar ve atölye çalışmaları yapıldı.

Proje hakkında bilgi veren Boğazkale Ortaokulu müdürü Fikret Gündoğdu, “Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından finanse edilen Erasmus+ Okul Ortaklıkları projeleri öğretmen ve öğrencilerimizin gelişimi için çok önemli bir fonksiyon oluşturmaktadır. Erasmus+ projeleri hem öğretmenlerimize hem de öğrencilerimize mesleki anlamda önemli katkılar sağlamaktadır. Bu programın dünyaya açılan bir kapı niteliğinde olduğunun farkında olmamız gerekir. Yurt dışına çıkan öğrencilerimiz yabancı dil seviyelerini daha da ilerleterek kültürlerarası diyaloglarını geliştirmekte, farklı kültürleri tanıma fırsatı bulmakta ve Türk kültürünü de en iyi şekilde tanıtmaktadır. Erasmus+ projeleri sadece öğrenci ve öğretmen değişimi olarak algılanmamalı, fikirlerin somut çıktılara ve projelere dönüştürülmesi gerekmektedir. Amacımız Erasmus+ projeleri sayesinde öğrencilerimizin bilgi, beceri ve yeterliliklerinin artırılmasını sağlamak, sosyal içerikli projeler ve eğitim alanında yapılan etkinliklerle Boğazkale’nin adından söz ettirmektir. Erasmus+ projeleri öğrencilerimizin motivasyonunu artırarak, hayalini ve ufkunu genişletmekte ve öğrencilerimize canlılık katmaktadır. Bu projelerin öğrencilerimizin eğitimlerine olumlu yansımalarının yanı sıra farklı kültür ve ülkeleri tanıma tecrübesinin öğrencilerimiz üzerinde unutulmaz etkileri olacaktır. Ayrıca projelere katılan öğrencilerimizin sosyal ve bireysel becerileri artmakta, öğrencilerimize hem akademik anlamda hem de davranış olarak pozitif katkı sağlamaktadır. Bizler çocuklarımıza, geleceğimize yatırım yapıyoruz. Bizler akranlar arasında köprü kurmak, kültürler arası bir etkileşim sağlamak, pozitif okul iklimi oluşturmak, öğrencilerimizin çevresiyle iletişimlerinin güçlendirilmesini sağlamak, eğitim sürecinde edindikleri kazanımları sosyal hayatta uygulayabilmeleri için çalışmalar yapıyoruz. Geleceğimizin teminatı olan örencilerimizin okulda mutlu olmalarını, kendilerini geliştirmelerini ve daha iyi ifade etmelerini istiyoruz. Öğrencilerimize daha iyi bir eğitim ortamının sağlanması için yürüttüğümüz projelerde her öğrencimizin kendini iyi bir şekilde geliştirmesi için çeşitli etkinlik ve uygulamalar yapıyoruz. Amacımız okulumuzda oluşan rüzgârın dalga dalga eğitim çemberi içinde bulunan yönetici, öğretmen, öğrenci, veli vs. her bir bireye ulaşması ve her birinin hayatına dokunmasıdır. Uluslararası düzeyde gerçekleştirilecek projelerle sınırlar ötesi diller, kültürler, bakış açılarından haberdar, Türkiye’yi her yerde gururla temsil edecek donanımlı öğrenciler yetiştirmektir.” dedi.

Portekiz’de aldıkları 1 haftalık eğitimin ardından yaşadıklarını anlatan Boğazkale Ortaokulu 7/A sınıfı öğrencileri Mehmet Miralp Şenel, Enes Malik Uzun ve 8/A sınıfı öğrencileri Melike Karaköseoğlu, Hilal Şahbaz, “24 Şubat 2019 tarihinde Portekiz’e gittik. 13 yaşındaydık, hayatımızda ilk defa uçağa binecek ve ilk defa yurt dışına çıkacaktık, çok heyecanlıydık. Portekiz’in nasıl bir ülke olduğunu çok merak ediyorduk. Uçağın o ilk kalkış anı ve yukarıdan aşağıya bakınca sanki aşağıda bulutların oluşturduğu tablo bizi çok heyecanlandırdı. Bulutların üstüne atlasak aşağıya düşmek yerine bulutların üstünde kalacak gibiydik. Boğazkale Ortaokulundan Portekiz’e gidilecek öğrenciler arasına girmek, Türkiye’yi temsil etmek çok güzel bir duygu. Portekiz’e vardığımızda evinde kalacağımız aileler bizi bekliyorlardı. Bizi çok sevecen ve güler yüzle karşıladılar. Anlaşmada biraz sıkıntı çekmiştik. Biz Portekizce bilmiyorduk ev sahibi anne baba da İngilizce bilmiyorlardı. El işaretleriyle ve çeviri programı yardımıyla anlaştık. Ama 1 hafta boyunca çok güzel vakit geçirdik. Kanoya bindik, karnavala katıldık, Portekizli arkadaşlarımızla beraber erik dalı oynadık, delilo halayı çektik, tarihi ve kültürel yerleri Porto’ya, Braga’ya ve hatta Atlas Okyanusu’na bile gittik. Bizden çooook uzaklarda, adını bile duymadığımız Ponte de Lima şehrindeydik. Okulda bizi çok güzel karşıladılar ve bizi çok güzel ağırladılar. Bizden çok uzaklarda, adını bile duymadığımız bir şehirde, bir okulda Türk Bayrağının dalgalanması bizi o kadar mutlu etti ki anlatamam. Okulun koridorlarında ülkemize özgü motifler, tarihi ve kültürel yerlerimizin resimlerini görünce çok sevindik. Birçok arkadaşımız olmuştu Tania, Ana Paulo, Henrique, Marcus, Tiago, Bruno, Catarina, Almeiada, Jacinta, Maria,… Portekizli arkadaşlarımızla birlikte derslere katıldık, hep beraber etkinlikler yaptık, sabun yaptık. Cuma akşamı evlerinde kaldığımız tüm ailelerle ve diğer ülkeden projeye katılan tüm öğrencilerle beraber yemek yedik, halk oyunlarını seyrettik. Türkiye’ye dönüş vakti geldiğinde, arkadaşlarımızla ve aileleriyle vedalaşırken o kadar zor olmuştu ki anlatamam. Biz de gözyaşlarına boğulduk, onlar da… Hayatımızda hiçbir zaman unutamayacağımız ve her zaman güzel anılarla hatırlayacağımız inanılmaz bir hafta geçirdik. Bize böyle bir imkan sunan, bizim böyle bir deneyim yaşamamızı sağlayan okul müdürümüze ve tüm öğretmenlerimize teşekkür ederiz.” dediler.

Öğrenci ve öğretmenler için yurt dışı eğitimlerinin önemine vurgu yapan Boğazkale Ortaokulu okul Müdürü Fikret Gündoğdu “Okulumuz, Avrupa Birliği projelerine katılarak öğrencilerimize farklı deneyimler kazandırmış ve tecrübelerini tüm okulla paylaşmalarını sağlamıştır. Erasmus+ projeleri öğrencilerimizin eğitim, öğretim ve sosyal yaşamlarına olumlu yönde daha iyi uyum sağlamalarına katkı sağlayacaktır. Öğrencilerimizin yabancı dil ve iletişim becerilerini geliştirecek, Avrupalılık bilinci elde etmeleri, kültürler arası etkileşimin ve dil çeşitliliğinin önemini kavramalarını sağlayacaktır” dedi.

Kaynak: Yayla Haber
Yorumlar (0)
33°
açık
Namaz Vakti 07 Ağustos 2020
İmsak 03:56
Güneş 05:36
Öğle 12:51
İkindi 16:43
Akşam 19:56
Yatsı 21:29
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25
Arşiv

Gelişmelerden Haberdar Olun

@
Bumerang - Yazarkafe