Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum

Çorum Haber

Çorum Haberleri

Çorum Belediyesi

Çorum Valiliği

Çorumspor

Çorum Gazetesi

Çorum Gazeteleri

Ahmet Ahlatcı

Çorumhaber

Corum

corumhaber

Çorumhaber

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Haberleri oku

Sungurlu

Alaca

Osmancık

Sungurlu

İskilip

Kargı

Habercim19

habercim19.com

corumhaber.net

corumhakimiyet.net

çorum time

corum time

çorum valilik

Çorum Belediye

Çorum Belediyespor

Yeni Çorumspor

Çorum Yerel

ÇorumYerel Ekonomi

Çorum Ahmet Ahlatcı

Ahmet Ahlatcı

Çorum Ak Parti

Çorum CHP

Çorum İyi Parti

Çorum MHP

Çorum Gelecek Partisi

Çorum DEVA

Çorum Saadet Partisi

Ahmet Sami Ceylan

Cahit Bağcı

Agah Kafkas

Salim Uslu

Tufan Köse

Oğuzhan Kaya

Kenan Nohut

Ali Haydar Tanrıverdi

Hacı Odabaş

Yusuf Ahlatcı

Mustafa Tahtasız

Çorumluyuz

Çorumlu Amir

Çorumlu

Çorumda

Çorumdan

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Yayla Haber

Çorum Yayla Haber

Çorum Haber

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Yerel

Çorum Yerel Gazete

Çorum
Corum
Çorumhaber
Corumhaber
çorum gazetesi
çorum gazeteleri
çorum haberleri oku

25.04.2020, 11:48 360

Beklediğim “Buğday Raporu” Geldi! (1)

Hep söyleriz tarım ciddi iştir, herkesin yorum yapacağı kadar kolay ve ucuz bir alan değildir, diye.

Bugünlerde Kovid-19 salgın hastalığı nedeniyle Türkiye’nin tarımda yeterlilik ve gıda arz güvenliği konuları tartışılıyor. Birkaç gün önce Ulusal Hububat Konseyi ‘nin elimize ulaşan 11 Nisan 2020 tarihli “2019-2020 Üretim Yılı Buğday Değerlendirmesi Raporu” önceki yazılarımızda ifade ettiğimiz Türkiye’nin arz güvenliği sorunu olmayacağına yönelik görüşlerimizi teyit ediyor. Ulusal Hububat Konseyi’nin hazırladığı değerli veriler içeren rapor 1 Ekim 2019-31 Mart 2020 tarihleri arasını kapsıyor.

Ulusal Hububat Konseyi’nin İşlevleri

Önemli bir piyasa düzenleyici kurumsal organ olarak 10 yıl önce kurulan ve tarım, sanayi, ticaret araştırma ve meslek kuruluşları alt gruplarına sahip olan Ulusal Hububat Konseyi, işlevlerini geliştirerek “tüccarı ve üreticiyi ortak bir alanda buluşturan ve piyasa fiyatlarının ideal koşullarda oluşmasına ortam hazırlayan” kurumsal bir yapıyı ifade ediyor. Konsey hububat yayımı başta olmak üzere, arz ve talebi dengeleyici, uluslar arası rekabeti, kalite ve standardizasyonu sağlamaya yönelik çalışmalar yaparak üretim ve tüketimde ulusal tarım politikasının hedeflerini gerçekleştirmek üzere çalışmalarına devam etmektedir. Buna göre Ulusal Hububat Konseyi 2006 yılında çıkarılan Tarım Kanunu’nda belirlenen ulusal tarım politikaları çerçevesinde çalışmalar yapmak üzere kurulmuş tüzel kişiliğe haiz bir kuruluştur. Konseyde hububat üreticileri ile birlikte hububat bitkilerinden elde edilen ana ve yan ürünlerin ticaretini yapan tüccarlar, sanayiciler ve/veya bunların oluşturdukları birlikler, dernekler, kooperatifler ile hububatla ilgili araştırma ve eğitim kurumları, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşmaktadır.

Hububat Konseyi’nin Buğday Öngörüsü

11 Nisan 2020 tarihli Ulusal Hububat Konseyi 2019-2020 Üretim Yılı Buğday Değerlendirmesi Raporu dikkate alınarak gündemin günceli olan buğday üretimi üzerine görüşlerimiz aşağıda sunulmuştur.

Türkiye’nin buğday üretiminin 2/3’ünü üreten İç Anadolu, Marmara ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde raporda yer aldığı gibi uzun yıllar üretim düzeyine göre bölgelere göre (İç Anadolu’da %4, Marmara Bölgesi’nde % 10, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde %17, Akdeniz Bölgesi’nde % 10) artış beklenmektedir. Doğu Anadolu Bölgesinde ise değişim beklenmezken Ege Bölgesi’nde %4 ve Karadeniz Bölgesi’nde %3’lük düşüş beklenmektedir. Bu veriler birlikte ele alındığında; Türkiye’nin 2019/2020 üretim döneminde Buğday üretiminin uzun yıllar ortalamasına göre %4 artacağını göstermektedir.

Verimlilik artışında en önemli faktörlerden olan yıllık yağış Türkiye geneli için 1 Ekim-31 Mart döneminde ortalama 364 mm’dir ve bu dğer uzun yıllar yağış ortalamasının % 5 altındadır. Buna göre Marmara, Ege ve Karadeniz Bölgelerinde uzun yıllar ortalamasına göre anılan dönemde düşen yağış miktarında azalışlar görülürken, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde önemli artışlar söz konusudur ve İç Anadolu ile Doğu Anadolu Bölgelerinde ülke ortalamasına yakın yağış gerçekleşmiştir. Yağış miktarının genel olarak düşmüş olması verim düşüşü anlamına gelmemektedir ve önemli olanın bitki su isteminin bitkinin ihtiyaç dönemlerde karşılanması gerçeğidir. Tabi ki ülkesel ortalamalar yerine bölgesel, bölgesel yerine havza, havza yerine il ve üretim alanları düzeyindeki verilerden hareketle en doğru tahmine ulaşmak mümkündür.

Burada raporda buğdayla ilgili 4 temel veri ve beklenen bir sonuç söz konusudur. Bunlar; -

bulunduğumuz üretim sezonunda ülke genelinde uzun yıllar ortalamasına göre ortalama % 5 düşük yağış alınmıştır.

Buğday ekim alanları geçen yıla göre % 3 (makarnalık buğday ekim alanı ise %10)artmıştır.

Gübre kullanımında geçen yıla göre artış vardır.

Uzun yıllar ortalamasından 1.9 santigrad derece daha sıcak bir üretim yılı yaşanmıştır.

Beklenen ise; somut olarak buğday rekoltesinde artışın olacağıdır ve bu artış buğday üretim miktarında %4’lük artışa karşılık gelmektedir.

Yorumlar (0)

14°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 30 Mayıs 2020
İmsak 03:13
Güneş 05:06
Öğle 12:43
İkindi 16:40
Akşam 20:10
Yatsı 21:55
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner2014
banner2034
Arşiv

Gelişmelerden Haberdar Olun

@