Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum

Çorum Haber

Çorum Haberleri

Çorum Belediyesi

Çorum Valiliği

Çorumspor

Çorum Gazetesi

Çorum Gazeteleri

Ahmet Ahlatcı

Çorumhaber

Corum

corumhaber

Çorumhaber

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Haberleri oku

Sungurlu

Alaca

Osmancık

Sungurlu

İskilip

Kargı

Habercim19

habercim19.com

corumhaber.net

corumhakimiyet.net

çorum time

corum time

çorum valilik

Çorum Belediye

Çorum Belediyespor

Yeni Çorumspor

Çorum Yerel

ÇorumYerel Ekonomi

Çorum Ahmet Ahlatcı

Ahmet Ahlatcı

Çorum Ak Parti

Çorum CHP

Çorum İyi Parti

Çorum MHP

Çorum Gelecek Partisi

Çorum DEVA

Çorum Saadet Partisi

Ahmet Sami Ceylan

Cahit Bağcı

Agah Kafkas

Salim Uslu

Tufan Köse

Oğuzhan Kaya

Kenan Nohut

Ali Haydar Tanrıverdi

Hacı Odabaş

Yusuf Ahlatcı

Mustafa Tahtasız

Çorumluyuz

Çorumlu Amir

Çorumlu

Çorumda

Çorumdan

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Yayla Haber

Çorum Yayla Haber

Çorum Haber

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Yerel

Çorum Yerel Gazete

Çorum
Corum
Çorumhaber
Corumhaber
çorum gazetesi
çorum gazeteleri
çorum haberleri oku

banner2031

Teyit.org 'Aslan' iddialarına son noktayı koydu!

Son günlerin dikkat çeken 'Çorum'da aslan görüldü' iddiaları teyit.org tarafından yalanlandı.

Bayat 30.06.2020, 20:00 30.06.2020, 23:20 Ulaş Odabaş
1955
Teyit.org 'Aslan' iddialarına son noktayı koydu!

Geçtiğimiz haftalarda yerel ve ulusal basında kendine geniş yer bulan Çorum’un Bayat ilçesine bağlı Aşağı Emirhalil köyünde aslan olduğu iddiası teyit.org tarafından yalanlandı.
Teyit.org'dan Beşire Korkmaz'ın aktardığına göre; Son günlerin dikkat çeken iddialarından biriydi: Haber sitelerinde geniş yer bulan iddiaya göre, Çorum’un Bayat ilçesine bağlı Aşağı Emirhalil köyünde aslan görülmüştü. Köylülerin aslan gördüğü ihbarıyla gündeme gelen söylentiler üzerine arama çalışmaları başlatıldığı da haberlere yansıdı. İddialar öncelikle hayvan otlatan bir kişinin bölgede kaybolan büyükbaş hayvanlarını telef olmuş halde bulduğunu ihbar etmesi üzerine ortaya çıktı. Arazide gördüğü hayvanı aslana benzeten bir kişi tarafından cep telefonu kamerasıyla çekilmiş görüntü de paylaşıldı. Köylülerin önce erkek, sonra dişi, sonra da yavru aslan gördükleri söylentileri hızla yayıldı. Haberlerde köylülerin aslan avına çıktığı da yazıyordu. 

Ancak Çorum’da aslan görüldüğü iddiası doğru değil. Köylülerden gelen ihbar üzerine arama yapan yetkililer, bölgede hiçbir aslan emaresine rastlamadı. Uzmanlar da Türkiye’de doğal ortamda aslan yaşamasının mümkün olmadığını söylüyor.

Yetkililer Çorum’da aslan olmadığını açıkladı
Teyit, konuyla ilgili bilgi almak için bölgede arama yapan Çorum Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü yetkilisiyle görüşme yaptı. Görüştüğümüz yetkili bölgede aslan olduğuna dair bir emare bulunmadığını açıkladı. Yapılan aramalarda ve kurulan fotokapanlarda, hiçbir aslan izine rastlanmamış. Ayrıca yerel basında yer alan ve bir köylü tarafından çekilen fotoğrafta görülen canlının, aslan olmadığı da tespit edilmiş. Yetkili fotoğrafın iddialar gündeme gelmeden çok önce kendilerine iletildiğini de ekledi. Görüşülen yetkili, söylentilerin kulaktan kulağa yayıldığının ve iddiaların gerçeği yansıtmadığının altını çizdi.

                                                     Aslanı gösterdiği iddia edilen fotoğraf.

Çorum Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü yetkilisi görselde görülen canlının aslan olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığını ifade etti.
Görüştüğümüz Milli Parklar yetkilisi, bir aslan ayak izini gösterdiği iddiasıyla paylaşılan fotoğraftaki izin de bir aslana ait olmadığını ifade etti. Yetkili, fotoğrafı çeken kişiden, boyutu anlamalarını sağlayacak bir objeyle fotoğrafı tekrar çekmesini istediklerini, böylece ayak izinin bir çakmak kadar küçük olduğunun ortaya çıktığını açıkladı. Fotoğraftaki ayak izinin tilki, çakal, domuz gibi yabani hayvanların ayak izlerine benzediğini belirten yetkili, aslana ait olabilecek bir ayak izi tespit edilmediğini ifade etti. 

                    Aslana ait olduğu iddia edilen ayak izi. Yetkililer izlerin bir aslana ait olmadığını açıkladı.

Aslanların ayak izleri Çorum’da kaydedilen görseldeki ayak izinden oldukça farklı. Daha önce farklı yerlerde çekilmiş aslan ayak izleri örneklerine baktığımızda da bu farkı görebiliriz.

                                                     Bir aslana ait ayak izi örneği

Yetkili, arama çalışmalarının amacının da aslan bulmak olmadığını söyledi. Buna göre, Türkiye zaten aslanların doğal yaşam alanı değil, Çorum’da aslan olsaydı, düzlük bir alan olduğundan şimdiye kadar ortaya çıkardı. Aslanın yasadışı olarak beslenip doğaya salınmış olma ihtimalinin de değerlendirildiğini belirten yetkili, bu ihtimalin de, şimdiye kadar ortaya çıkması gerektiğinden, elendiğini açıkladı. Yetkiliye göre, köylülerin ellerinde silahlarla aslan avına çıktığını söyleyen haberler de abartılı. 

Hayvanları çakallar parçalamış olabilir 
Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mustafa Gözler de, Çorum ve çevresinde aslan olma ihtimali olmadığını belirtti. Aslan ve benzeri bir hayvan olsa fotokapanlarca tespit edilmiş olacağını söyleyen Gözler, aslanların hayvanat bahçelerinden kaçabileceğini, ancak yapılan araştırma sonucu böyle bir bilgiye de ulaşılamadığını belirtti. Parçalanmış büyükbaş hayvanların, çakal ya da başka bir vahşi hayvanın saldırısı sonucu ölmüş olabileceğini de ekledi. Çorum’da bu bölgede çakalların yaşadığı biliniyor. 

Çorum’da yaban hayvanlarının yer aldığı Sıklık Tabiat Parkı adlı bir park bulunuyor. Bu parkta, kızıl geyik, karaca, ceylan, yaban keçisi, yaban koyunu gibi hayvanlar var. Parkın hayvan popülasyonuna cevap vermemesi üzerine yabani hayvanat bahçesinin yapılacağı 2015 yılında açıklanmıştı. Yapımı tamamlanmayan bu hayvanat bahçesi dışında, Çorum’un Alaca ilçesinde Veli Çayırı Parkı’nda kurulan küçük bir hayvanat bahçesi var. Ancak burada da aslan yer almıyor.  Dolayısıyla Çorum’da hayvanat bahçesinden kaçacak bir aslan da yok.

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi de iddialar üzerine açıklama yapmış ve aslana ait bir ize rastlamadıklarını belirtmişti. Vali Çiftçi’ye göre ise aslan izleri olduğu iddia edilen izler kurtlara ait. Söylentilerin şehir efsanesine dönüştüğünü belirten vali, aslanın varlığına ihtimal vermediğini vurguladı. 

Türkiye’de doğal ortamda aslan yaşayamaz
Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye Yaban Hayatı Uzmanı Veteriner Hekim Ahmet Emre Kütükçe, Teyit’e yaptığı değerlendirmede, Türkiye’de en son 19. yüzyılın sonlarında aslan görüldüğünü belirtti. Kütükçe, Türkiye’de tarihi olarak 100 yılı aşkın bir süredir aslan görülmediğini, doğal ortamda bulunma ihtimalinin de olmadığını açıkladı. 

Kütükçe’ye göre Türkiye’de aslanların yaşayamayacak olmasının nedeni ise, büyük avlara ihtiyaç duyan bir canlı olması. Bu vahşi hayvanların avlarının azalması ve yaşam alanlarının daralması, bu coğrafyada barınamamalarının ana nedenleri. 

Kütükçe’ye göre fotoğrafta görülen hayvan, büyük bir köpek olabilir. Anadolu’nun çeşitli yerlerinde kırma, iri köpeklerin doğada zamanla vahşileştiklerini ifade eden Kütükçe, uyuzdan tüyleri dökülebilen bu hayvanların kafasında kalan tüylerin “aslan gibi gözükmelerine” neden olabileceğini ifade etti. 

Yaban Hayat Uzmanı Prof. Dr. Şakir Önder Özkurt da, aslanların günde ortalama 7-15 kilogram et tükettikleri için Çorum’da ya da Türkiye’nin herhangi bir yerinde yaşayamayacaklarını ifade etti. Hitit Üniversitesi Biyolojik Çeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Şafak Bulut da, Çorum’da aslan olmadığını yöre halkına söylediklerini açıkladı.

Soyları tükenme tehdidi altında
Aslanlar önceleri Afrika, Asya ve Avrupa genelinde de görülüyordu, ancak şu anda yoğun olarak Afrika’nın orta, doğu ve güney bölgelerinde yaşıyor. Asya aslanları ise Hindistan’daki Sasan-Gir Ulusal Parkı’nda bulunuyor. Aslanlar, kedigiller ailesinin kaplandan sonra ikinci büyük üyesi. Antilop, ceylan, impala, yabani manda, zebra, zürafa gibi canlılarla besleniyorlar. Ayrıca aslan yaygın bilinenin aksine ormanlarda değil, uzun otların bulunduğu az ağaçlı, açık arazilerde yaşıyor. Erkek aslanların en önemli ayırt edici yanı, yelelerinin olması. Aslan, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından, yaşam alanlarının azalması nedeniyle, tehdit altındaki türler arasında savunmasız bir tür olarak sınıflandırılmış. 

Türkiye’de aslanlar yalnızca hayvanat bahçelerinde bulunuyor; doğal ortamda aslanın bulunması mümkün değil. Ayrıca hayvanat bahçesinde bulunan aslanların da sayıları ve yaptıkları doğumların kaydı tutuluyor. 

Ne olmuştu?
Çorum’un Bayat ilçesinde Emirhalil köyündeki aslan iddiaları köylüler tarafından ortaya atılmış, büyükbaş hayvanların yabani hayvanların saldırısı sonucu telef olması da iddiaları yaygınlaştırmıştı. Ancak yerleştirilen fotokapanlarda da şimdiye kadar yalnızca bir yaban domuzunun görüntüsü kaydedilmiş.

Aslan söylentileri Çorum’da espri konusu haline de geldi. Bir halı yıkama fabrikası, aslan için şaka amaçlı üzerinde “Aslanımız Tacettin kaybolmuştur, görenlerin haber vermelerini rica ederiz” yazılı bir ‘kayıp ilanı’ yaptırdı. Bilboardlara asılan reklam afişini gerçek sanıp fabrikayı arayanlar olmuş.

Sonuç olarak Çorum’da aslan olduğu iddiaları, yetkililerin açıklamalarına göre gerçeği yansıtmıyor. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek.

Kaynak: Yayla Haber
Yorumlar (0)

27°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 08 Temmuz 2020
İmsak 03:15
Güneş 05:10
Öğle 12:50
İkindi 16:48
Akşam 20:20
Yatsı 22:07
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 30 63
2. Trabzonspor 30 61
3. Sivasspor 30 54
4. Galatasaray 30 52
5. Beşiktaş 30 50
6. Fenerbahçe 30 49
7. Alanyaspor 30 48
8. Göztepe 30 38
9. Gaziantep FK 30 38
10. Antalyaspor 30 37
11. Kasımpaşa 30 36
12. Gençlerbirliği 30 32
13. Denizlispor 30 32
14. Kayserispor 30 31
15. Konyaspor 30 30
16. Malatyaspor 30 29
17. Çaykur Rizespor 30 29
18. Ankaragücü 30 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Akhisar Bld.Spor 32 54
6. Fatih Karagümrük 32 53
7. Altay 32 51
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. İstanbulspor 32 37
13. Balıkesirspor 32 35
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 32 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 32 12
Takımlar O P
1. Liverpool 33 89
2. Man City 33 66
3. Leicester City 33 58
4. Chelsea 33 57
5. M. United 33 55
6. Wolverhampton 33 52
7. Arsenal 33 49
8. Sheffield United 33 48
9. Burnley 33 46
10. Tottenham 32 45
11. Everton 32 44
12. Newcastle 33 43
13. Southampton 33 43
14. Crystal Palace 33 42
15. Brighton 33 36
16. West Ham 33 31
17. Watford 33 28
18. Aston Villa 33 27
19. Bournemouth 33 27
20. Norwich City 33 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 34 73
3. Atletico Madrid 34 62
4. Sevilla 33 57
5. Villarreal 34 54
6. Getafe 34 53
7. Real Sociedad 34 51
8. Athletic Bilbao 34 48
9. Valencia 34 47
10. Granada 34 47
11. Osasuna 34 45
12. Levante 34 43
13. Real Valladolid 34 39
14. Real Betis 34 38
15. Deportivo Alaves 34 35
16. Eibar 33 35
17. Celta de Vigo 34 35
18. Mallorca 34 29
19. Leganés 34 28
20. Espanyol 34 24
banner2034
Arşiv

Gelişmelerden Haberdar Olun

@
Bumerang - Yazarkafe