Çorum Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde, KADEŞ Barış Meydanı’nda düzenlenen kitlesel basın açıklamasına Çorum Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri temsilcileri, CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız, Merkez İlçe Başkanı Ulaş Tokgöz, EMEK Partisi İl Başkanı Cafer Gökmen, EMEP Merkez İlçe Başkanı Hıdır Aygün, HDP İl Başkanı Şeref Karataş, Hacı Bektaş Veli Vakfı Şube Başkanı Nurettin Aksoy, ADD Şube Başkanı Uğur Demirer, KADEŞ Halkoyunları Derneği Başkanı Emine Özten ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Çorum Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü, Eğitim Sen Şube Başkanı Ali Ekber Beyaz, yıllardır barış istediklerini ve sonuna kadar bu taleplerini dile getireceklerini belirtirken, birlikte mücadele çağrısı yaptı.

ARADAN 81 YIL GEÇTİ

Ali Ekber Beyaz, eşitliğe, özgürlüğe, demokrasiye dair temel kazanımlar her gün biraz daha yok edildiğini belirttiği konuşmasında şunları dile getirdi:

“İkinci Dünya Büyük Emperyalist Paylaşım Savaşı öncesindeki ekonomik bunalıma benzer bir dönem yaşıyoruz. Tüm dünyada %1’lik sermaye sınıfı servetine servet katarken insanlık açlık ve yoksullukla mücadele ediyor.Ülkelerin silah harcamaları sürekli artıyor, nükleer silahların sınırlandırılması antlaşmaları bir bir iptal ediliyor, yeni teknolojik silahların ve nükleer silah denemelerinin ardı arkası kesilmiyor.

İkinci Dünya Büyük Emperyalist Paylaşım Savaşı öncesinde de dönemin iktidarları diğer ülkelerin kendilerini kıskandığının, silahlanmada ileride olduklarının, ırklarının üstünlüğünün müjdesini veriyorlardı! Sonuç olarak; geride elli iki milyon ölü, milyonlarca engelli, yerle bir edilmiş kentler, yeri belirsiz gömülü halde tonlarca patlamamış mühimmat ile büyük bir acı ve gözyaşı bırakıldı!Emperyalist, gerici güçler aynı amaçlar ile sermayenin sınırsız ve koşulsuz dolaşımı için kan dökmeye, işgale ve büyük bedeller ödenerek elde edilmiş temel hak ve özgürlükleri ayaklar altına almaya devam ediyorlar.

Yol açtıkları mültecilik, göçmenlik karşıtlığı üzerinden milliyetçilik, ırkçılık yükseltiliyor, oya ve sermayeye dönüştürülüyor. Halklar arasındaki milliyet, din, dil, etnik kimlik farklılıklarını düşmanlaştırma politikalarına, savaşlara gerekçe haline getiriyorlar. Açlığa, susuzluğa, sefalete sürüklenen milyonlar, göç yollarında yitip giden yüz binler, her geçen gün derinleşen gelir adaletsizliği umurlarında değil! Kârlarını arttırarak kasalarını dolduruyor ve yeni çatışmaların fitilini ateşliyorlar.Yitip giden hayatların yanı sıra doğa tahribatının dünyanın geleceğini tehdit eder düzeye ulaşmasının son kanıtı olan korona pandemisine, daha birkaç gün önce Giresun’da yaşanan sel felaketi gibi açık göstergelere rağmen doğa talanı, HES’ler, canlıların yaşam alanlarının ortadan kaldırılması, sera gazlarının kullanımı vb. devam ediyor. Sermaye ve rant için yaşama dair ne varsa ortadan kaldırılması zerre kadar umurlarında değil!

Pandemiyi kast ederek “görünmeyen düşmanla savaş halindeyiz” diyorlar. Bir kez daha savaş dilini kullanıyorlar. Pandemiye yol açan doğayla savaş halinde olma politikalarından da vazgeçmiyorlar!Bölgemizdeki halkların kadim sorunları Filistin sorunu, Kürt sorunu gibi birçok sorun emperyalistler ve iktidarlar tarafından, rant paylaşımı çerçevesinde oyalama, inkâr ve çözümsüzlük politikalarında ısrar edilerek, çatışmalar derinleştiriliyor.

Ekmeğimize, geleceğimize, aşımıza, ormanımıza, suyumuza göz dikenler, bir arada yaşama irademizi de iktidarları için en büyük tehdit olarak görüyorlar.Siyasi ve ekonomik krizleri daha derin yaşayan ülkelerin çatışma fitillerini ateşlemek için daha fazla bağırdıkları görülüyor. Maliyetleri sebebiyle belki hiçbir zaman çıkarılamayacak doğu Akdeniz’deki gaz ve petrol için adaletli paylaşım görüşmeleri yerine angajmanın gemi kaptanı seviyesine düşürülerek her an çatışma, savaş aşamasına geçildiği görülüyor. Ortadoğu ve Libya da vesayet savaşları sürdürülüyor.

Gerek savaşların/çatışmaların gerekse de pandeminin bedelini, savaşları çıkaranlar, pandemiye yol açan politikaları uygulayanlar değil yoksullar, ezilenler, emekçiler, kadınlar, çocuklar ödüyor. Kış aylarında derinleşmesi çok muhtemel pandemi ve ekonomik krizlerin insanlığın en büyük kırılmalarından birine dönüşme olasılığı içimizi parçalıyor.Halkların barış içinde yaşaması olanaklı ve gereklidir. Bunun yolu eşitlik, özgürlük, laiklik ve barış mücadelesinden geçiyor. Barış, özgürlük ve eşitlik paydası altında birlikte ve ortak mücadele bir arada yaşamının zeminini de oluşturacaktır.Yıkıcı düşmanlaştırma dili bırakılarak bırakarak silaha ayrılan kaynaklar bilim ve teknoloji yoluyla insanlığın ortak geleceğine hizmet etmesine aktarılabilir.

Birbiriyle iç içe çok kültürlü bir konumda olan bölgemizde etnik ve kültürel izler birbirine karışmıştır ve barış içinde birlikte yaşam, etnik ayrışmadan çok daha kolaydır. Birlikte ve barış içerisinde yaşamanın yolu İnsanlık tarihinin en önemli izlerini taşıyan bu bölgenin her türlü saldırganlığı ve kışkırtıcılığı boşa çıkaracak ve yeniden kendi huzurunu kendi eliyle sağlayacak birikimi olduğuna inanıyoruz. Duyarlılık, empati ve sağduyu bunu sağlayacaktır.Çünkü ölen her insanla birlikte, farklılıkların zenginlik olarak algılandığı, kimsenin düşüncesinden, dini inancından, etnik kökeninden, cinsiyetinden dolayı ayrımcılığa uğramadığı bir dünyada yaşama özlemimizden uzaklaştığımızı görüyoruz.

Çünkü atılan her bombayla, insanlık tarihinin ortak miraslarını kaybediyoruz ve eksiliyoruz.Çünkü Savaşın yıkıntıları arasından yaşam değil umutsuzluk filizleniyor.1 Eylül 2020 Dünya Barış Günü’nde dileğimiz, "insanların yıkımların gölgesinde değil, gelecek korkusu olmadan, barış içinde sağlıklı, geleceğe güvenle bakabilen bir çevrede yaşamasıdır.”Örgütlü ve kararlı bir mücadele ile barışı bu topraklarda kökleşmiş bir ağaç haline getireceğimize olan inancımız her zamankinden daha güçlüdür.Çorum Emek ve Demokrasi Platformu olarak tüm halkların eşit, özgür, insanca ve kardeşçe yaşayacağı bir dünyayı kendi ellerimizle kurmanın yolunu açmak için gidişattan rahatsız olan, geleceğe dair kaygıları bulunan herkesi omuz omuza ortak mücadeleye çağırıyoruz.”