Yeni kitabı için incelemeler yapmak üzere Çorum'a gelen Azeri yazar Gülsüm Adilqızı, Çorum Belediyesi 15 Temmuz Şehitler Müzesi’ni gezdi. Gezi sırasında şehitler hakkındaki bilgileri dinleyen yazar, duygu dolu anlar yaşadı

Çorum Güzel Sanatlar Lisesi, Almanya'da konser verecek Çorum Güzel Sanatlar Lisesi, Almanya'da konser verecek

Türkiye’deki şehitlikleri gezerek kahramanlık hikâyelerini kitaplaştıracak yazar Gülsüm Adilqızı, Çorum’da Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ın misafiri oldu. Çorum Şehitliği’ni Başkan Aşgın ile birlikte gezerek bilgi alan Adilqızı, 15 Temmuz Şehitler Müzesi’ni de ziyaret etti.

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Çorum Şube Başkanı Galip Deniz, müze sorumlusu Bilgehan Geniş ve şehit aileleriyle birlikte müzeyi inceleyerek hayat hikâyelerini dinleyen Adilqızı, duygu dolu anlar yaşadı. Müze hakkında konuşan yazar Gülsüm Adilqızı, “Bu terörü üretenlere lanet olsun. Kimse Türkü, Türk birliğini mahvedemez. Bugün burada bu kahramanları görünce çok duygulandım. Bir daha hissettim ki kimse Türkü yenemez. Bir defa yükselen bayrak bir daha inmez. Ben Azerbaycanlı olarak özümü Türk vatandaşı olarak görüyorum.” dedi.

Çorum Şehitliğini Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ile birlikte gezen Adilqızı, “Bugün Çorum’da olmaktan gurur duydum. Dr. Halil İbrahim Aşgın ile birlikte şehitliği gezdik, incelemelerde bulunduk ve bir hediye verdi. Çorum’un sembolik bir hediyesini de verdi, benim için anlamı çok büyük. Minnettarım ona, teşekkür ediyorum. Bizi konuk ettiği için, değerli yerleri gezdirdiği için çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Gülsüm Adilqızı, diğer şehirlerdeki şehitlikleri de inceleyip edindiği bilgileri kitaplaştırdıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hediye etmek istediğini de sözlerine ekledi.