2023-2024 Yılı Av Sezonu içerisinde 6 şahsa avcılık kurallarını ihlal etmekten yasal işlem yapıldı, 2 şahsa ait ruhsatsız av tüfeğine el konuldu.

Çorum İl Jandarma Komutanlığı “Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi” ve Jandarma devriyelerince;  amatör ve ticari amaçlı su ürünleri avcılığı faaliyetlerinin “1380 sayılı Kanun, ilgili Yönetmelik ve Tebliğlere uygun olarak yapılıp/yapılmadığına” yönelik İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli ve müşterek olarak yapılan denetim ve kontrollerde son bir yıl içerisinde yaklaşık 34.700 metre uzunluğunda misina balık ağı ve 5800 m parakete (yasaklı olta) ele geçirilirken, su ürünleri avcılığı ile ilgili yasal mevzuata aykırı davranan şahıslara gerekli yasal işlem yapıldı.

4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu ve Merkez Av Komisyonu kararları uygun olarak avcılık faaliyetlerinin yapılmasına, yaban hayatın ve av hayvanlarının korunmasına yönelik denetim ve kontroller Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile koordineli olarak hassasiyetle yürütülürken, 2023-2024 Yılı Av Sezonu içerisinde 6 şahsa avcılık kurallarını ihlal etmekten yasal işlem yapıldı, 2 şahsa ait ruhsatsız av tüfeğine el konuldu.

Aşgın’dan Çorum halkına büyük jest! Yeni yılda suya, ulaşıma, ekmeğe zam yok Aşgın’dan Çorum halkına büyük jest! Yeni yılda suya, ulaşıma, ekmeğe zam yok

Ayrıca 2023-2024 Yılı Eğitim ve Öğretim döneminde de Jandarma sorumluluk bölgesinde bulunan 353 ilk ve ortaokul öğrencisine ”Temel Çevre Bilinci, Hayvan Sevgisi ve Hayvanların Korunması” konularında eğitim verilerek çevrenin, doğal hayatın ve hayvanların korunması bilincinin geliştirilmesine katkı sağlanmaya çalışıldı.

Yapılan açıklamada; “Çorum İl Jandarma Komutanlığı, paydaş kurumlar ile koordine ve uyum içerisinde çalışarak, yasal mevzuatın Jandarmaya verdiği yetki çerçevesinde çevre, doğa ve hayvanların korunmasını sağlama gayret ve kararlılığında olup, sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda faaliyetlerine titizlikle devam edilecektir.

Vatandaşlarımızın konu kapsamında ihbarlarını 112 Acil Çağrı Merkezi ve Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) uygulaması üzerinden Jandarma’ya bildirilmesi olayların önlenmesi ve aydınlatılmasına büyük katkı sağlayacaktır” denildi.