Çorum Şeker Fabrikası 9 Nisan 2018’de 528 milyon bedelle Safi Holding’e satıldı. Çorum önceki dönem Milletvekili Salim Uslu’nun hafta sonu Çorum’da yaptığı açıklamalarının ardından, Şeker Fabrikası’nın satışı tekrar gündem oldu.

24, 25 ve 26.Dönem Ak Parti Çorum Milletvekili, TBMM İdare Amiri ve Hak-İş Konfederasyonu Onursal Genel Başkanı Salim Uslu, geçtiğimiz günlerde Hizmet-İş Sendikası'nın 2. Olağan Genel Kurulu’na katılarak Çorum Milletvekili olarak görev yaptığı dönem içerisinde Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesine karşı çıktığını ama yetkililerin bu konuyu anlamak istemediğini söylemişti.

Salim Uslu genel kurulda yaptığı konuşmada, "Şekerin özelleştirilmesine karşı çıktım. Orada çalışanlar mağdur olacak dedim, biz bunu halka anlatamayız dedim. Ama bürokratlar farklı bir düşünce içerisindeydi. Bugün ne yazık ki haklı çıktım. Şekerin fiyatını, şekere gelen zamları şuan hepimiz biliyoruz" ifadelerini kullandı

Salim Uslu, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusunda ‘Bürokratlar hükümeti yanlış yönlendiriyor’ sözleriyle 2018 yılında Çorum Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesine karşı tavrını ortaya koymuştu.

ARŞİVLER SALİM USLU’YU HAKLI ÇIKARDI…

Salim Uslu açıklamada söylediği gibi yıllar önce 2018 yılında BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamalarda sadece şeker fabrikalarının değil, gıda sektörünün özelleştirilmesini doğru bulmadığını söyleyerek bu alanda yapılan özelleştirmeye karşı çıkmış ve tavrını net olarak sergilemişti.

2018 yılında Salim Uslu’nun BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamalarda kullandığı ifadeler şu şekilde;

BBC Türkçe: Şeker fabrikalarının özelleştirilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Salim Uslu: Sadece şeker fabrikalarının değil, gıda sektörünün özelleştirilmesini doğru bulmuyorum. Buralar illa özelleştirilecekse, işletmeleri özelleştirilebilir ve devletin malı olmaya devam eder. Alacak kişiler de paralarını işletme sermayesine koyarlar.

Ya da kooperatifler kurarsınız, üreticiler ve çalışanlar buranın ortak sahibi olurlar. Şu ana kadar şeker fabrikalarının özelleştirilmesini gerekli kılan uluslararası gerekçeler olabilir, ben bunları da ayrıca tartışma konusu yaparım da…

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde zarar eden fabrikalar yerine kar eden fabrikaların özelleştirilmesini asla doğru bulmuyorum. Ve bu fabrikalar zarar etmiyordu.

Eğer zarar ediyorsa veya üç ay çalışıp sonra boş duran kampanya işçileri varsa, bu bölgelere tarımsal ve kimyasal yeni fabrikalar, atölyeler kurmak mümkündür, örneğin Çorum'da arazimiz geniş.

Mesela şeker fabrikasının hemen yanında ispirto fabrikası niye kurulmaz? O açıdan ben bunları ilgililere ilettim.

NE YANIT ALDINIZ?

BBC Türkçe: Ne yanıt aldınız?

Salim Uslu: Hayır, bunlar parti içi çalışmalardır. Bu konuda açıklama yapamam. Kime ilettiğimi de söylemiyorum size zaten, ama yetkililere ilettim ben.

Çaya bir zam daha! Son iki ayda üçüncü zam Çaya bir zam daha! Son iki ayda üçüncü zam

Özelleştirdiğimiz Et Balık Kurumu'ndan örnek vereyim. Et Balık Kurumu'nda satılanların bir kısmını neden geri aldık? Ağrı'dakini aldık mesela.

Aynı şey şeker için de geçerlidir. Ben kanserojen etkiden, nişasta bazlı şekerden (NBŞ) anlamam, doktor değilim.

Ama o konularda da arkadaşlarımızın çok haklı itirazları var. Onların dikkate alınması gerekir.

BBC Türkçe: Diğer yandan özelleştirilecek fabrikalarda beş sene deneme süresi olduğu söyleniyor?

Salim Uslu: Bir kere satıldı mı deneme süresi falan olmaz. Deneme yanılma metoduyla olmaz bu işler.

Mevcut durumda şeker fabrikalarının işlevi ya da üreticileri bakımından herhangi bir sorun gözükmüyor gibi.

Ama buraları satıp elden çıkardığınız zaman bir daha yeniden yapma ya da geri alma şansınız yok.

Aslında şeker fabrikaları çok ciddi bir üretim kapasitesine sahip değil Türkiye'de.

Özel sektördeki şeker fabrikalarına bakıyorsunuz, sayıları daha az ama oran itibariyle çok daha fazla üretim yapıyorlar, o ayrı bir konu.

Ama bu fabrikalarda işlev ya da üreticilerden değil, işletmecilikten kaynaklanan hatalar var.

Tekrar ediyorum, bu fabrikaların yanı başına neden kimyasal ya da tarımsal yeni fabrikalar kurmuyoruz?

Bunu tartışmaya açmak lazım.

KAR EDEN YERLER SATILDI

BBC Türkçe: Dolayısıyla siz fabrikaların zarar etmediğini savunuyorsunuz?

Salim Uslu: Fabrikaların içinde zarar edenler var ama onlar satış kapsamında değil. Satılan yerler, genelde kar edenler. Ben bürokratların hükümeti yanılttıklarını düşünüyorum.

Örneğin istihdam artacak diyorlar. Bana bir tane özelleştirilen işletme gösteremezler ki, işletmede işçi sayısı ve istihdam artmış olsun. Yok öyle bir şey. Sonra işveren niye alsın, madem fabrika zarar ediyorsa, maliyetleri yüksekse.

Ayrıca şeker pancarını tutup da şeker kamışıyla karşılaştırmak yanlış. Türkiye'de şeker kamışı üretilmiyor, şeker pancarı üretiliyor. Ve bu kadar üretici var ortada.

Yani kota koydunuz, 5 yıl üretimde kaldı falan… 5 yıl sonra ne olacak? Garantisi yok.

Sözleşmeli üreticilik yaparsınız, oraya ilave fabrikalar kurarsınız, işletmecilikten kaynaklanan hataları giderirsiniz veya illa özelleştirecekseniz çalışanlara, üreticilere kooperatiflere verirsiniz, kooperatiflerde yanlışlar varsa onu gidermiş olursunuz veya mülkiyet devlette kalır işletmeyi özelleştirirsiniz, ve ya daha olmadı devletin burada altın hissesi bulunur.

ÇORUM TAVRIMI BİLİYOR!

BBC Türkçe: Milletvekili olduğunuz Çorum'da da şeker fabrikası özelleştiriliyor. Çorum halkı size bu konuyla ilgili talepleri için ulaşıyor mu?

Salim Uslu: Bu konudaki tavrım belli, herkes biliyor, Çorum'da da biliniyor.

İlgililere tavrımı ve kaygılarımı ilettim, benimle birlikte bazı milletvekilleri de endişelerini iletti. İnşallah dediklerimizde haksız çıkarız.

Mesele orada hala işçinin çalışması, sendikanın var olması değil. Benim söylediklerim daha geneldir.

Onun dışında bazı siyasi partilerin bu işi siyasallaştırma çabası, siyasi bir hamle konusu yapması, kendi politikaları için dolgu malzemesi olarak kullanması yanlış.

Nitekim bu konuda Çorum şeker işçileri de son derece duyarlı ve dikkatliler. Şeker İş sendikası oldukça duyarlı. Bazı partiler şartları zorluyorlar.

Kendi iktidar dönemlerinde de birçok özelleştirme yaptılar, biliyoruz. Mesela Murat Karayalçın'ın iktidar olduğu dönemde özelleştirilen yerler ortada.