Vakıf 19 Yönetim Kurulu Başkanı Alper Bilan, 9-15 Mayıs Vakıflar Haftası olması nedeniyle bir açıklama yaptı.

Vakıf 19 Yönetim Kurulu Başkanı Alper Bilan açıklamasında, “Değerli Çorumlular 9-15 Mayıs Vakıflar Haftası olması nedeniyle hem bu haftayı kutlamak hem de siz değerli hemşerilerimizle vakfımız ve vakıfcılık hakkında bazı paylaşımlarda bulunmak istedim. Vakıflarda çalışmanın en önemli kriteri bu işi gönüllü olarak yapmaktır. Bizim vakfımızda bir araya gelen tüm mütevelli heyeti üyelerimizde maddi ve manevi tüm katkılarını hiçbir beklentileri olmadan gönüllülük esasına göre yapmaktadırlar. Vakıflar koruyucu, kollayıcı, destekleyici ve arşivleme görevlerinin olması yanında, adına faaliyetler yürüttükleri illerinin sorunlarına, kültürel zenginliklerine de sahip çıkmalıdırlar” dedi.

Bilan, “Son dönemlerdeki ekonomik problemler nedeni ile öğrenci bursları konusunda vakıf üyelerimizin verdiği destekler dışında diğer kişilerden çok fazla destek alamamaktayız. Oysaki eğitimleri boyunca çocuklarımıza vereceğimiz destekler son derece önem arz etmektedir.

İkinci bir sorunda yapılan etkinliklere kentte yaşayanları ilgisinin zayıf olmasıdır. Eğer bu kentte yaşayanlar kendi kültürlerine sahip çıkmazsa kentin tanıtılması çok zor olacaktır.

Bir önemli problemde aslında sanayiden sonra en büyük gelir kaynağı olacak turizm sektörünün ihmal edilmesidir. Çok değerli bir turizm altyapısı olmasına ve vakfımızın da son dönemde yaptığı tanıtım faaliyetlerine rağmen kentimize gelen turist sayısında bir artış maalesef olmamıştır. Vakıf 19 olarak yeni başlayacağımız HİTİTLER OKULLARDA PROJESİ ile turizm sektörüne ciddi bir katkı sağlamayı düşünüyoruz. Bu konuda ilgililerinde daha fazla çalışması gerektiğini düşünüyoruz. Çorum’u Çorumlulara tanıtmak mutlaka gerekiyor ama eğer turist bekliyorsak mutlaka hedef guruplar üzerinde dışa yönelik çalışmalar yapmalıyız” açıklamalarında bulundu.

Alper Bilan, “Diğer problemde kalacak yer sorunu, temizlik sorunu ve hava alanı, tren yolu gibi ulaşım araçlarının olmayışıdır. Maalesef bu güne kadar açıklamaların ötesinde bu konularda bir gelişme olmamıştır. Bu durum turizmin gelişmesini ciddi şekilde engellemektedir.

Gözden kaçırmayın

Üniversite öğrencilerini taşıyan otobüs devrildi: 3 ölü, 41 yaralı Üniversite öğrencilerini taşıyan otobüs devrildi: 3 ölü, 41 yaralı

Tarım il müdürlüğünün kırsal turizm ve turizm imkanları ile ilgili olarak halkı ve yatırımcıları bilgilendirmesi gerekmektedir. Bu konuda ciddi hibe destekleri vardır. Vakıf 19 olarak gördüğümüz problemleri ifade etmeye devam edeceğiz. Bu sorunlar kaldırıldığında birçok insan Çorum ilini ziyaret etmek için sabırsızlanıyor. Vakfımızın çalışmaları sonrasında Türkiye çapında ciddi teklifler almaktayız. Yapılan çalışmaların sonucunu almak son derece mutluluk verici, Türkiye genelinde ki farklı sivil toplum örgütleri ile yapılacak ortak çalışmalar İlimizin tanıtımına büyük katkılar sağlayacaktır. Çorum halkının ve tanıtımdan sorumlu kurum ve kuruluşların daha fazla katkısı ile çok daha güzel işlere imza atabilme potansiyeli şu an mevcuttur. Bu temennilerle Vakıf Haftasını Kutluyorum giderek artacağına inandığım desteklerinizle Rabbim bizlere bu kente daha iyi hizmet etmeyi nasip etsin” ifadelerine yer verdi.