Yılladır Kızılay’da bulunan ve Çorum’a ait olan ve üzerinde Çorum’a dair hiçbir ibare bulunmayan anıta tanıtım tabelası taktırdı.

Ressam Serpil Uysal’ın “INS Diaspora” Resim Sergisi açılıyor Ressam Serpil Uysal’ın “INS Diaspora” Resim Sergisi açılıyor

Bilan konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Uzun bir süredir takip ettiğim bu sürecin sonunda tabelamızı Çorumlular adına ait olduğu yere takdırdık. Sıhıyedeki bu anıt bizim topraklarımıza ait olmasına rağmen yıllarca üzerinde bir tanıtım tabelası yoktu. Milyonlarca kişinin her gün önünden geçtiği Kızılay’ın en görünen yerindeki bu anıt yıllarca bir tanıtım tabelası olmadan ve birçok kişinin bu eserin Çorum iline ait olduğunu bilmeden önünden geçip gittiği bir sembol oldu. Vakıf 19 un ve Şahsımın ilimizi ve kültürümüzü tanıtmak adına yaptığı çalışmalardan biri olan bu tabela uygulaması ile artık bu yapıtın Çorum iline ve Çorumlulara ait olduğu tescillendi. Çorumlulara hayırlı olsun son derece gurur duydum. Verilen emek karşılıksız kalmayınca çok mutlu oluyoruz. Bu süreçte Çorumlular olarak bu talebimizi uygun görerek bize destek olan ABB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş ve ABB Belediye başkanı Sayın Mansur Yavaş a cok teşekkür ediyorum. Tüm Çorumlular bu esere sahip çıkmalı ve Hattilere ait illerini temsil eden bir eserin tescillenmesi ilede gurur duymalılar” dedi.