Önceki gün Genel Merkeze giderek adaylık başvurusunda bulunan ve bugün aday adayı olduğunu açıklayan Ali Osman Kıyak, “Çorum’da ve tüm ilçelerimizde bölge farkı gözetmeksizin, herkese eşit mesafede, birlik ve beraberlik içinde topyekûn Çorum'un hakkını, hukukunu her zeminde ve en yüksek seviyede savunmak ve kıymetli hemşehrilerimize hizmet etmek üzere göreve talibim” dedi.

Çorum Milletvekili Aday Adayı olarak istifa ettiğini söyleyen Ali Osman Kıyak, “Siyaset her şeyden bir yönetme sanatıdır. “Siyaset, hükümet ve devlet icraatlarını halkın yararına olacak biçimde etkileme, değiştirme veya yönlendirmek işidir. Siyaset, devlet yönetimini veya kontrolü ele geçirme ve elde tutma bilgisi veya sanatıdır. Siyasetin bu tanımları çerçevesinde; bürokraside gerek genel müdür yardımcısı ve yönetim kurulu üyesi olarak,  gerek devletimizin diğer kademelerinde edindiğimiz 24 yıllık tecrübe ve birikimi Türkiye ve Çorum'u daha iyi bir geleceğe taşımak için kullanacağız. Bunu yaparken de bütün kesimlerle işbirliği ve güç birliği içinde olacağız. Diyaloğa, hoşgörüye açık, uzlaşmacı ve birleştirici, değişen ve gelişen dünya şartlarını aklın ve bilimin ışığında yorumlayarak, olayların akışını izleyen değil, olaylara yön veren bir vizyon ve misyonu takip edeceğiz” dedi.

Kıyak açıklamasına şöyle devam etti; “Şimdiye kadar biz hep memleketimiz için çalıştık. Burada hepimize büyük sorumluluklar düşmektedir. İsra Suresi 13. Ayetinde Yüce Rabbimiz, İnsanın kaderi kendi çabasına bağlıdır, buyurur. Bu bağlamda kader, gayrete aşıktır. Çorum’umuz için, 13 ilçemiz için büyük bir aşkla, gayretle, tevekkülle çalışacağız. Bizim için, Çorum ne ise, Sungurlu, Alaca, Boğazkale, Uğurludağ’da o olacak. Ortaköy, Mecitözü, Laçin, Kargı, Osmancık, Dodurga, Oğuzlar, İskilip, Bayat’ın da hakkı, hakkaniyeti mutlaka gözetilecek, halkımızın ve teşkilatlarımızın her daim yanında olacağız. Çorum’umuzla, sizlerle birlik ve beraberlik içinde İl, İlçe Teşkilatıyla, İl Genel Meclisiyle, Belediye Meclisiyle, esnafıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla, üniversitesiyle, muhtarlarıyla, oda başkanlarıyla ve tüm halkımızla birlik ve beraberlik içinde çalışacağız.

Dünya liderlerinin kıskanarak acaba ne söyleyecek diye ağzına baktığı, basireti, cesareti ve üstün liderliği ile Türkiye’nin, bütün mazlumların ve İslam Alemi’nin yılmaz savunucusu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ve başkanlığında, kutlu yürüyüşümüzde emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz. Türkiye yapılan Anayasa değişikliği ile artık çok başlılığa son vermiş, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Türkiye yüzyılında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde güven ve istikrar içinde yoluna devam etmektedir. Çorum olarak biz üzerimize düşeni yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.

 Bu yüzyıl sayın Cumhurbaşkanımızın belirttiği gibi bir Türkiye Yüzyılı olacaktır. Türkiye yüzyılında Çorum’da tüm ilçeleriyle birlikte üretimin, verimliliğin, kalkınmanın, bilimin, teknolojinin, dijital çağın, barışın, gücün, huzurun, istikrarın, medeniyetin ve dünyanın merkezi olmanın gururu ile daha Büyük Çorum olacaktır. Biz de tüm bu büyük mücadeleye Büyük Çorum için tüm gücümüzle omuz vereceğiz. 

“BÜYÜK ÇORUM İÇİN…”
Büyük Çorum” idealiyle yola çıktık.. ‘’Büyük Çorum’’ bir büyük iddiadır. Tüm Çorum kamuoyuna sesleniyorum..! Eğer Türkiye yüzyılında sizde bu büyük iddiamızda bizimle; el birliği, güç birliği ve iş birliği içinde olmak istiyorsanız güçlü bir ses verin.
“Marka Hitit Üniversitesiyle, sanayisiyle, turizmiyle, tarım ve hayvancılığı ile, spora yaptığı katkıları ile, yeşil alanları ve sosyal tesisleri ile büyük bir kent olan Çorum’un havaalanı ile, hızlı treni ile savunma sanayiine devam eden büyük yatırımlarla yeni bir atılımın fişeğini ateşleyecektir. 
Güzel memleketimizin güzel insanlarının dertlerine sorunlarına çare olmaya talibiz. Daha aydınlık, daha güçlü, daha büyük bir Türkiye yüzyılı ve Çorum için, çocuklarımız için, gençlerimiz için, geleceğimiz için durmak yok, yola devam diyoruz.
Bu kutlu yürüyüşte bize görev tevdi edilirse bütün gücümüzle bıkmadan, usanmadan, yılmadan çalışacağız.”

“SİZE ÜÇ SÖZÜM VAR”
Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Çorum'un emrinde ve hizmetinde olacağız. Bugün güzel memleketimiz Çorum'a olan vefa borcumuzu ödemek üzere hizmete talip oluyoruz. Sizlere üç şeyin sözünü veriyorum: Kapım sonuna kadar açık olacak. Telefonum her zaman açık olacak. Hepsinden önemlisi yüreğim sonuna kadar açık olacak.
Allah, dosta güven, düşmana korku veren Türkiye’mizin gücünü kavi, yolunu bahtını açık eylesin.
Allah’a dayan. SA ‘ya sarıl, Hikmetine RAM ol. Yol varsa budur. Bilmiyoruz başka yol diyor…
Türkiye yüzyılında buluşmak üzere Çorum’umuzun güzel insanlarına selamlarımı, saygılarımı ve güzel dileklerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.